Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yayın Balığı

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  [​IMG]


  Yayın Balığı ;
  Yayın balığı ortalama bir metre boyunda ve 15 kg ağırlığında olup vücutları uzunlamasınadır. Kafası çok kalın ve büyük olup geniş ağzı ve güçlü dişleri bulunmaktadır. Derisi çok küçük pullarla örtülüdür. Bu balıkların renkleri, kırmızı - kahverenginden - yeşil ve siyaha kadar uzanır.

  Ana besin maddeleri sert kabuklu hayvanlar olup, kuvvetli dişleri ile yengeç, midye ve dikenli hayvanların dahi kabuklarını kolaylıkla kırarlar. Bu nedenle dişleri çok çabuk aşındığından belirli aralıklarla yeniden çıkarlar. Yayın balıkları , 7 yaşında cinsel olgunluklarına ulaşırlar. Ekim - Kasım - Aralık - Ocak aylarında dişileri yaklaşık 25.000 adet yumurtayı denizin zeminine bırakırlar ve erkekler de burada larvaların çıkışına kadar nöbet tutarlar.

  Yayın balıkları, Kuzey yarım küresindeki tüm soğuk sularda bulunurlar. Çoğunlukla Kuzey Atlantik denizinin denize dökülen nehir ağızlarında bulunurlar. Yayın balığının ayrıca bir de Pasifik türü vardır. Bunlar bilhassa Japonya ve aynı zaman da Californiya da da bulunmaktadır. Herne kadar yayın balıkları tatlı sularda yaşarsada bu cins olanlarıda nehirlerin döküldüğü ağız kısımlarında yaşamayı severler. Yayın balıkları genelde balıkçıların sürütme ağları dediğimiz Trol ağları ile avlanırlar. Olta ile de avlanırlar. Olta ile avlanmalarının ekonomik bir değeri yoktur. Olta ile avlanan bu yayın balığı göllerde ve nehirlerde yaşarlar. Dünya da yıllık yaklaşık olarak 60.000 Ton yayın balığı yakalanmaktadır. Yayın balıkları çok lezzetli olup, eti çok açık renkte ve sıkıdır. Tava, Izgara ve fırında buğulama olarak pişirilir. Ben buğulamasını yedim, fakat tadı hoşuma gitmedi..
  kaynak: nuri deniz
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Ocak 2013
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. turna

  turna Aktif Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  24 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  Ankara
  Paylaşım için teşekkürler, fakat bu yayın balığı değil.
   
  Alkan93 bunu beğendi.