Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yazın sahteyle Levrek avı.

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Cüneyt Hoca tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Temmuz, Ağustos aylarında denizde teke, gümüş ve diğer yemlikler bol olduğundan, İspendek azmanları ve levrekler kıyıdan maket balıklara hemen hemen hiç itibar etmiyorlar. Ancak gece tekneden sırtıda muhtelif silikonlara atlıyorlar. Geceleyin her türlü maket balık denenmesine rağmen netice olmuyor. Sadece sabah güneş doğarken popperların arkasından bir kaç saniye gelip hemen gerisin geriye dalıyorlar. Acaba bu aylarda levrekleri kıyıdan ( İskele, mendirek. köprü gibi alanlardan) maket balıklarla kandırmanın bir yolu yokmudur?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. nabukadnezar

nabukadnezar Üye

vardır da vedat abim ortalıkta görünmüyor.yoksa vedat abi bu işin piridir.

4. lvlualliml3ey

lvlualliml3ey Yeni Üye

doğu karadenizde yaz aylarında levrek avı
    levrek hakkında bilgi toplamak, levreği tanımak onu avlayabilmek için önemli ipuçları verir. su sıcaklığı 20 derecenin üzerine çıktığında levrek yeme karşı isteksiz ve duyarsız olabilir. özellikle temmuz ağustos aylarında trofe levrekler genellikle sabaha karşı harekete geçerler. iskele liman gibi yerlerde derin sudan yüzeye doğru çıktıklarını balıklara saldırdıklarını görebilirsiniz. iskele liman gibi yerlerde avlanılacaksa gün ışımaya başlamadan 1 saat kadar önce av bölgesinde hazır olunmalı ve su yüzeyindeki hareketler izlenmeli yoğun hareket olan bölgelere atışlar yapılmalı. denizin durgun ve sakin olduğu yaz günlerinde levrek kıyıya yakın derin sularda ve sabaha karşı aranmalıdır. yine yaz aylarında akarsuların denizle buluştuğu bölgeler levreklerin en sevdiği bölgelerdendir. bu bölgeler yaz aylarında sıcak kıyı sularına nazaran daha serin ve bütün balık türleri açısından bol besin demektir. av da avcı da burda yani. büyük olan küçük olanı yutar. bu bölgeler akşam ezanının 1 saat öncesinden yatsı ezanına hatta gece yarısına kadar veya gün ışımaya başladığı saatlerde at çek için ideal avlaklardır. levreğe görüntü vermemek ve sessiz olmak çok önemlidir. yanımızda mutlaka değişik renk ve ebatlarda farklı fonksiyonlara sahip sahteler bulundurmak gerekir. levrek takip ediyor ama dalmıyorsa o sahteyi çantaya koymak farklı tür ve renk sahteyle devam etmek en doğru karardır.

5. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Silikon teke'yi teksas-rig yöntemi ile atmanızı öneririm.

6. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Sabah erkenden deneyin atlar elbet.

7. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Silikon tekeyi sandaldan motorla rölantide, ve kürekle sürtmede denedik lakin sonuç alamadık. Ancak açıkta silikon 5 li karides çaparide dipten güzel kırlangıç ve mercan almıştım. Bir arkadaşım balık çekerken maalesef koparttı. İki sene önce İstoçta kısıktan almıştım. Silikon kariseler hala muhtelif yerlerde var, ancak bahsettiğimden yok ve gelmiyor. Aynısından denk gelirsem artık hepsini alırım.:D

Texas rigi 23 Nisanda gidebilirsem Çanakkalede mutlaka deneyeceğim.

8. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Sevgili Uluç, yazın haftada en az üç sabah güneş doğmadan merada oluyorum. Güneş doğduktan sonra yaklaşık 45 dakikka daha muhtelif kandırıcılar ile at çeke devam ediyoruz. Su üstülerle bir kaç takipten başka aksiyon olmadı. Aynı merada geceleyin Teke ve sardalya sarma ile sonuç alıyoruz. Gece tekne arkasından yine aynı merada silikon kurt ile sonuç alınıyor. Bende illaki at çek le yakalamak için uğraşıyorum. :(

9. lorel

lorel Aktif Üye

Cüneyt Bey,ne tuhaftır ki benim at çek ile yakaladığım balıklar hep yaz aylarına denk geldi.Zaten kış aylarında balık havyarlı olduğu için levrek avına ara verdim(ama son günlerde ki raporlara bakıyorum da levrek te havyar gözükmüyor deneme yapmayı düşünüyorum bu günlerde).Genelde sabah hava aydınlanmaya yakın saatlerde meranızda levrek varsa yakalama şansınız yüksek.Ben kendi meralarım için bu yorumu yazdım ve yaz aylarında balığın daha bol olduğu kanaatindeyim.
    Saygılarımla...

10. ondersoydinc

ondersoydinc Aktif Üye

hocam o aylarda biz genelde teke ile gece avlarında başarılı oluyoruz kayalık bölgelerde merayı çok erken saatlerde yemlemeye başladığımızda .. Fare konusunda ısrarcı davranan arkadaşlar da var ama benim gönlüm pek razı olmuyor ve o hayvanı elime alıp iğneye takıp aşağı bırakmak da pek akıllı işi gelmiyor bana :(:confused::confused::confused:

11. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Fare ile av çok yazıldı, çizildi. Hatta bu işi mekanik hale bile getirenler varmış. Oklava gibi bir sopayı ortasından delip, misinayı içinden geçirip malum yemi takıp atıyorlarmış. Hayvanda can havliyle sopaya tutunayım derken silindir şeklindeli sopa suda dönünce düşüyor, fare tekrar sopaya tutunmak için çırpınıyormuş. Çırpıntı sesinede Levrek gelip afiyetle yemi götürüyormuş. Ben hiç tanık olmadım. Çanakkalede Levrek oltacısı, geçiminin bir kısmını bu işten sağlayan bir kaç arkadaşla da bunları paylaştım. Hiç duymadıkları gibi yüzümede tuhaf tuhaf baktılar:(
    Bu fareyle levrek avı efsanesinden dolayı artık eşim ve benden başka sülalede kimse kültür Levreği bile yemiyor.