Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yemlik balık kaç saat taze sayılır?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında adbakt tarafından paylaşıldı.

 1. adbakt

  adbakt Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2014
  Mesajlar:
  326
  Beğeniler:
  312
  Şehir:
  İstanbul
  Merhaba arkadaşlar,
  Taze yem kullanmak gerekir deniyor sürekli, ama İstanbul'da şu an bir istavrit sıkıntısı var. "İstavrit tut, yem olarak kullan" pek mümkün değil. Biz de Karaköy'den alıyoruz. Sabah alıp gün içinde kullanılabiliyor, ama gün içinde de çinekop/lüfer çok az; balık en erken Boğaz'dan akşama doğru akmaya başlıyor.

  İstavrit ve zargana ne kadar bir süre taze sayılır ya da kullanılma süresini uzatmak mümkün mü? Akşam Karaköy'den aldığım balık muhtemelen sabah gelmiştir, onu da ertesi sabah kullanmak üzere almış oluyorum; dolayısıyla 24 saati bulmuş oluyor. Bu balık yine de iş yapar mı? Ne yapmak gerekir?
   
  TekAdam bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.872
  Beğeniler:
  6.792
  Şehir:
  İstanbul
  En fazla 5-6 saat, bence..
  Sonra diriliğini kaybetmeye başlar.

  Kasada üst üste gelmiş, dolaba girmiş çıkmış, tatlı suyla yıkanmış gibi durumlarda otomatikman bayat balık.. (Yemlik açısından tabii)

  Bunun yanında balığı tezgahtan alıp, eve götürüp, kesip biçip gazete kağıtları arasında buzdolabında saklayıp akşam balığa giden ve verim alanlar da var..
   
  TekAdam ve adbakt bunu beğendi.
 4. TekAdam

  TekAdam Moderatör Yönetici

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  26 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  6.228
  Beğeniler:
  2.575
  Şehir:
  İstanbul-Silivri/Selimpaşa
  Şeref'e katılıyorum

  Köpük kutuların altına (Örnek: Mado dondurma kutusu gibi) buz petlerini koyduktan sonra deniz suyu ile ıslatılmış gazete kağıdının ya da bezin üzerine tatlı su değmemiş yemlik balıkları buzdolabında muhafaza edebilirsin. Av yerine bu şekilde götütüp gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Şahsen, avlakta kesilen yemi tercih ederim ;)
   
  adbakt bunu beğendi.
 5. üsküdarlı balıkçı

  üsküdarlı balıkçı Aktif Üye

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  14 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  475
  Beğeniler:
  755
  Şehir:
  Üsküdar - İstanbul
  Taze yemin avantajı iğne üzerinde daha diri ve sağlam durmasıdır. Bir de taze yemin kanı da taze olduğu için yemin kokusu su içinde daha hızlı yayılır. Bayatladıkça pıhtılaşarak kanlıktan çıkmış kanın (belki de olmayan) kokusu avcı balıkların fazla ilgisini çekmeyebilir. Pazardan alınan istavrit ise taze olsun bayat olsun eğer olta balığı değil de ağ balığı ise ezilmiş balıktır. Ezilmiş balığın ise iğnede doğru düzgün durması ise neredeyse imkansızdır. Yem iğneye düzgün yerleştirilse bile akıntının şiddetiyle ya da harami balıkların tasallutu ile bu yem iğneden kolayca düşebilir. Oltacı da boş yere balık gelsin atlasın diye bekler durur. "Balık taze yeme geliyor." diyenlerin birçoğunun, asıl nedenini bilmese de bu gözlemlerini doğru kılan budur. Yoksa lüfergiller su içinde onun ilgisini çekecek şekilde düzgünce salınan her yeme taze bayat demez saldırır. Eskiden Boğaz'ın usta lüfer avcıları iğnede daha diri ve düzgün durduğu için yem olarak izmarit kullanırlardı.
  Eğer pazardan alınmış yemlik istavrite muhtaç kalınmışsa ne yapılmalıdır?
  Pazardan alınan yemlik istavritin asıl problemi eğer ağ balığı ise taze olsa bile ezik olmasıdır. Bu durumda yeme uygulanacak basit ama etkili bir yol var: Yemi tuzlamak.. Ava giderken yanınıza şu yaz kış marketlerde satılan dondurmaların kutularından götürün. Içine de yarım kilo yemlik istavrit için 1,5 tatlı kaşığı kadar yemeklik tuz koyun. Av yerine gider gitmez ilk iş olarak denizden aldığınız suyu kutunun içine koyup tuzu iyice eritin. Balıkları tuzlu suyun içine koyun. Yemli çinekop-lüfer avına gidiyorsanız zaten yer tutabilmek için birkaç saat önceden av mekanında olmanız gerekir. Pazardan alınmış ezik yemlik istavritin tuzlu suyun içinde birkaç saat sonra dipdiri ve sağlam hale geldiğini ve derisindeki solmuşluğun da gidip taze istavritin derisi gibi parladığını göreceksiniz. Tuzlu suda bekletilmiş olan bu yem iğnede taze yem kadar diri ve gösterişli durur. Aslında bu sadece istavrit için değil bütün balıklar için geçerlidir.
  Denemenizde fayda var.
   
 6. adbakt

  adbakt Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2014
  Mesajlar:
  326
  Beğeniler:
  312
  Şehir:
  İstanbul
  Çok detaylı, çok yararlı, harika bir açıklama.
  Çok teşekkürler.
   
  TekAdam bunu beğendi.
 7. night fisher

  night fisher Aktif Üye

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  15 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  493
  Beğeniler:
  156
  Şehir:
  bursa
  Bu sıralar akşamları yemli lüfer-sarıkanat avı yapıyorum.Yem olarak hamsi kullanıyorum,malum bir iki saatte poşette gevşeyebilen bir balık.Yarım litrelik donmuş pet şişeyi bir poşete koyuyorum,içine yemlik balıkları poşetiyle yerleştiriyorum,bunu yapmadığım zamanlara göre yemin diriliğini üç kat uzun süre muhafaza ediyor.Aslında tutulan balıkları koyduğumuz poşetede aynı işlemi yapmak,balıkları en taze halde tutmak için ideal.(4 santigrad ısı derecesindeki mikrobiolojik faaliyet ile 15 derecelik faaliyet arasında 20 kat,30 derecelerde 100 kat fark olur,4 derecede 48 saat idare eden balık,30 derecede üç saatte bozulur)
   
  Önder Kanığ ve TekAdam bunu beğendi.