Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yengeç...Çupranın vazgeçemediği yem türü..

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili dostlarım, başta Ege ve Akdeniz'in en seçkin balık türleri arasında yer alan adına Çupra-Çipura yada Al Yanak denilen bu çılgın balığın asla vazgeçmediği en popüler yemleri arasında yer alan ''Yengeç'' in iğne takılması ile alakalı bir video paylaşımı yaparak konuya ilgi duyan arkadaşlara yardımcı olmaya çalıştım..

Yalnız yengeç aynen Mamun vs gibi yemler gibi nazik bir yem türü olduğundan özellikle iğnede canlı olarak kalabilmesi için iğne tercihi bana göre çok önemlidir..;)

Ben şahsen bu tür nazik yemleri kullanırken iğne tercihi olarak mustad 496/01 serisi kısa saplı siyah bronz iğneyi tercih ediyorum..

Buradaki amacım elimizin başparmağı büyüklüğünde kullandığımız yengeç'in ölmeden canlı olarak kalmasını sağlamaktır...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Mayıs 2010
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu çok merak ettiğim bir konuydu benim.
    Videoyu izledim ama tam olarak anlayamadım yine de.
    İğneleri takarken kabukları deliyor muyuz, yoksa boşluklardan mı geçiriyoruz?
    Bazı yabancı avcılı kanallarında gördüğüm bunun boşluklardan geçirilip bait elastic denen lastikimsi yem bağlama ipleri ile bağlanarak kullanıldığıydı.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Ege'de sıklıkla kullanılan bir yem türü, ben de çok kullandım Ege'de avlandığımda. Uzun süre canlı kalıyor anlattığın şekillerde takıldığında. Paylaşım için teşekkür ederim.

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Paylaşımınız için çok teşekkürler İshak Abi:)
    Ben de severek kullandım Foça'da olduğum zamanlar, çupra yengeci gördüğü zaman onu kırmak için deli gibi saldırıyor hatta bu yüzden sinek iğneden çelik iğneye dönmüştüm zira iğneyi kırıp bana geri yollamıştı:) Yengecin beyin kısmına olabildiğince uzak kalmak şartıyla canlı tutulabileceğini düşünüyorum. Şimdiye kadar sadece iki gözünün arasına taktığımda öldü.. Ben genelde altındaki yumurtalık kapağından sokup ucunu hemen üst kabuğundan çıkarıyorum eğer balık yoksa geri salıyorum öldürmeden.

Yalnız Akyaka'daki çupralar bir garip yengece gelmiyorlar en sevdikleri yem borukurdu :)

6. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Şeref kardeşim çok basit bir şey emin ol..Yengeçi eline al...Ters çevir....ve iki şekilde çok çok rahat takabilirsin...

Ya..Özür dilerim...Anüs kısmından iğneyi yavaşça takıp..Sonrada çene altından filan çıkartıyorsun...

Ya da arka kasığından takıp, ön kollarından çıkartıyorsun..Emin ol kığır kıpır kalıyor ve kolay kolay ölmüyor..

Mubarek Çupra bunu görünce dayanamıyor...Ve O tırnak büyüklüğündeki yengeçi alıp ya oturduğu yerde kırıyor...Ve başlıyor kamışın ucu tıngırdamaya...Yada bazen yengeçi alıp başlıyor ağzında kıra kıra işlerlemey..

Sana sadece o anda kamışı tasmalamak kalıyor....

Aman sakın ha yengeçe zarar verip orasını burasını kopartıp yem yapmaya kalkmamak lazım...

O akdenizde yaşayan devasa boyuttaki çupralar burada yok...:(Onların stili tabiki ap ayrı..

Bait elastik dediğin olayı biliyorum...Ve hatta aldım 10 TL ye..Emin ol onun ile ilgili bir de video paylaşımı yapacağım...;)

O daha çok trophe tarzı balıklara hitapo eden bir aksesuar gibi değerlendir...Geçen haftaki avımda kırıntı balık çoktu...Madyayı kırdım ve 496/01 e takdım...Başladım o lastiği yemin üsütne sarmaya.....Sardım..Sardım..Sardım...Ve sardım....Evet küçük balıklar kolayca yeme pek zarar veremiyorlar...;)

Ama sonra emin ol o kırıntılar bir şekilde ne yapıp yapıp...Binlerce vuruştan sonra yeme ulaşıyorlar...:p

Otur kamışın ucunu seyret pıtır..pıtır..pıtır....Hiç durmuyor mubarek...:p

7. Volkan

Volkan Daimi Üye

Faydalı bir paylaşım olmuş. Burada önemli bir nokta, sizin de belirttiğiniz gibi, yengeçlerin en fazla başparmak büyüklüğünde olması. Bu tip yengeçler eşkina içinde başarılı yemlerdir.

8. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Herhalde bu konuda yapılmış en faydalı paylaşımdır. Ellerinize sağlık.

9. sonder

sonder Üye

İshak ustam, eline diline sağlık, dert görmeyesin.

10. alpperr

alpperr Üye

Güzel bir paylaşım olmuş... Daha önceleri yengece iğnenin nasıl takıldığını hep görsel olarak incelemiştik, bu şekilde video çok makbule geçti...

11. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili dostlarım, yorumlarınız için teşekkürler...:)