Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Acemi Yavru Balıkçı Kamış Tavsiyesi İster

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında metebeder tarafından paylaşıldı.

1. metebeder

metebeder Üye

Merhabalar tüm forum ahalisi. Topik başlığından da anlayacağınız üzere bu hobiye henüz adım atmış, balıkçılık konusunda bebek adımlarında olan bir kardeşinizim.

İstanbulda yaşıyorum ve hafta içi akşamları ve hafta sonu sabahın körü bir vakitte Boğazda ve belki istanbulun karadeniz ve marmara kıyılalarında balık avlamak istiyorum. Şimdilik daha başlangıç aşamasında olduğumdan anca istavrit tutabiliyorum benim kayınbiraderin takımıyla.

Benim hedefimde lüfer, levrek, sinarit gibi at çek şeklinde kıyıdan yakalanabilecek balıklar var. Ama sorun şu ki forumlarda gezerken bu bilgi denizine öylesine hızlı atladımki boğulmak üzereyim o sebeple sizden bir can simidi rica ediyorum.

Biraz araştırma yaptım ve lüfer gibi saldırgan balıklar için en iyi yöntemin (bana göre) at çek olduğunu keşfettim. Bunun için Spin kamışlar öneriliyor. Tabi bide rahat çekmek için hafif makina öneriliyor. Daha sonra yem olarak Rapala tarzı suni yemler var tabi boy boy. Forumda bunlarla ilgili ayrıntılı anlatımlar mevcut, tüm paylaşan arkadaşlar saolsunlar.

Şimdi arkadaşlar bu iş için amatör olduğumdan 100 TL gibi komik bir bütçe ayırdım hadi şunu 150 yapalım.

Bu komik bütçeye sığması gereken avcılık malzemeleri ise şunlar;

1-) Başlangıç için ideal uzunlukta bir spin kamış,
    2-) Fiyatı cüzdan ısırmayan uygun hafiflik ve rahatlıkta bir makina,
    3-) boğaz ve istanbulun 2 denizinde ideal olarak kullanılabilecek rapala cinsleri.
    4-) Bide mümkünse bereket dolu avlar için duanız :)

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyor, tüm forumdaşlara saygılarımı sunuyorum. Bu arada hepinizin kandili mübarek olsun.:B:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoşgeldin Mete
    Kıyı avcılığında İstanbul Boğazında lüfer ve ailesi birkaç şekilde avlanabiliyor.
    Bu yöntemlerin başında
    1- Mantarlı takımla yemli avcılık.
    Bu yöntem için surf tipi 4.00-4.50m arası 200 gr atarlı bir kamış ile yine tercihen surf tipi makina gerekir.

2- Spin takımla yemli avcılık.
    Bu yöntem için 3m civarı kamış ile küçük ya da orta boy makina gerekir.

3- Su üstü yemli avcılık.
    Bu yöntem için klasik lüfer mantarlı oltasını spin takımla kullanabilirsin.

4- Ağır kurşun destekli sahte yemle yapılan avcılık.
    Bu yöntem son yıllarda oldukça popüler ama bir o kadar da zor.
    Bu yöntem içinse yemli takım için gereken malzemeler kullanılabilir.

5-Asansör yöntemi. (En zor olanı)
    En ağır kurşunu en ileri atabilecek kamış ve makina gerekir.
    Kurşun atıldıktan sonra ucuna canlı yem takılmış olan beden kurşunun olduğu misinaya klipsle takılarak suya bırakılır.

İstanbul boğazında benim bildiğim bölgelerde spin takımla levrek alındığını duymadım.

4. furunotr

furunotr Aktif Üye

Boğaz'da at-çek yapacaksanız o hafif takımları hemen aklınızdan silin... 4,30 gibi sağlam atarı olan bir kamış ve 65'lik ya da irice ve güçlü surf makina kullanmanız lazım... Spin takımlar için akıntılı olmayan uygun yerler bulmanız gerekiyor ve öngördüğünüz bütçenin üstüne çıkmanız gerek... Ancak başlangıç için kaptan v.s. markaların ucuz bir spin kamışı alınıp orta şekerli olarak Okuma Octana veya Trio makina alırsanız ileride kamış değiştirip makinaya tekrar masraf etmeden yola devam edebilirsiniz...

5. metebeder

metebeder Üye

Önerilerin için çok teşekkür ederim. Peki 4,30 gibi bu kamışlar Surf tipi dediğimiz kamışlar mıdır acaba Furunotr? Birde rica etsem bu listedeki Spin kamışlardan hangileri idealdir (100'e kadar çıkabilirim sadece kamış için).

http://www.avmarketi.com/asp/listgr...&group=02050500&groupref=430&brand=&brandref=

Ya da sizin başka bir öneriniz var mıdır? Yani Makina yı mı birazcık daha kaliteli tutup kamışı mı ilkin biraz tırt almalı nedersiniz?

6. metebeder

metebeder Üye

:) 2. mesajı değilde 3. mesajı ilkin okumak ta biz hevesli acemilerin işi olsa gerek.. Agartan çok teşekkürler, birer adet spin kamış ve surf kamış almaya karar verdim. Bütçe azcık aşacak ama olsun :) Şimdi sıra geldi bu alacağım malzemelerin marka ve modeline... Acaba bu konuda da yardımcı olmanız mümkün mü? 200 - 250 TL arası bir bütçe ayırdım. 1x Spin kamış 1x spin motor 1x surf kamış (eski motorumu takarım buna ama kamış muhakkak lazım). Bu arada Spin kamış ile aynı zamanda ömerli barajı gibi yerlerde atçekle yakalanabilecek balıklar için de düşünüyorum. Ayrıca Didime tatile gideceğimden orada çinekop için ideal olmaz mı acaba sizce?

7. agartan

Marka model bilgim pek iyi değil.
    Bahsettiğin bütçeyle her iki takımı da düzmen pek olası görünmüyor.
    Sana tavsiyem herbirini bir seferde almak yerine teker teker alman.
    Böylece en ucuzuna kaçmamış olursun. Bana göre önceliği surf takıma vermelisin. Spin kamış ve makinayı başlangıçta en ucuzlarından alabilirsin.
    Didim'de çinekop bulabileceğini sanmıyorum ama levrek avlamak istiyorsan birkaç raglou silikon, birkaç sahte balık (bu konuda çok mesaj var forumda) birkaç numara iğne ve 10-20 gr lık delikli kurşunlar (yemli av için), çeşitli boylarda fırdöndü vs gibi malzemeler edinmelisin.
    Rastgelsin

8. metebeder

metebeder Üye

Peki üstat son olarak didimde levrek için spin kamış mı surf kamış mı daha verimli olur diye sorsam?

9. agartan

Levrek için genelde spin kamış yeterli olur.
    Yemli takım atacaksan el oltası bile kullanabilirsin

10. metebeder

metebeder Üye

Teşekkürler yardımların için üstat çok saol

11. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar dilerim. Abilerimiz size gerekli bilgileri vermişler. Umarım gönlünüzce avlar yapar keyifli raporlarınız bizimle paylasırsınız. Şimdiden rastgele:)

Özellikle belirtmek isterim ki Boğaz'da avlanacaksanız malzeme kalitenizin gerçekten belli bir seviyenin üstünde olması gerekiyor bu sebeple de Boğaz'da hakkını vererek avlanmak hele de rapala yüzdürmek biraz masraflı olacaktır bu yüzden ilk başta ucuz ürünlere yönelip çöpe atmaktansa uzun uzun araştırıp iyi kalite bir kamış ve makine edinmenizi öneririm. Spin takım kurmak ise nispeten daha uygun fiyatlıdır ancak Boğaz için değil de daha çok Didim için uygun olacaktır..