Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeni Amatör Avcılık Belgesi

Adı
Mert
Kan Grubu
O Rh Pozitif
arkadaşlar merhaba. sosyal medyada karşılaştım ve sizlerin bildiği birşey duyum vs var ise burda paylaşalım hepimiz bilelim. Sanırım tarım il müdürlüklerinden aldığımız amatör balıkçı belgelerinde yenilemeye gidilmiş ve artık belge olmadan avlanmanın cezası 200 tl imiş duyduğum kadarıyla. Aslı astarı var mıdır ?

GRAFTT

Aktif Üye
Adı
Erkan PLT
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Yıllardır bu kanun var ama işlemiyor ki. 10 yıl öncede aynıydı şimdide.

Mesut1903

Daimi Üye
Adı
Mesut orak
Kan Grubu
A Rh Pozitif
İşlese ne olur belge 22,5 lira almayanı dövüyorlar.

Balıkçı Abi

Aktif Üye
Adı
ibrahim barış
Kan Grubu
B Rh Negatif
Arkadaslar amator balikcilikta belge almak zorunda degilsiniz. Direk kanundaki maddesini okumustum. Bulursam yine burada paylasirim. Rahat olun. Kimse size ceza kesemez. Almayin o belgeyi. Baştakilerin vurgununa katkida bulunmayin. Hayirli avlar.

dusty35

Aktif Üye
Arkadaslar amator balikcilikta belge almak zorunda degilsiniz. Direk kanundaki maddesini okumustum. Bulursam yine burada paylasirim. Rahat olun. Kimse size ceza kesemez. Almayin o belgeyi. Baştakilerin vurgununa katkida bulunmayin. Hayirli avlar.
Üstadım ,
Bizde gömlek değişir gibi kanun değişiyor.
Kimin eli kimin cebinde zaten belli değil. Yarın sabah kalktığımızda , bayrağımızdaki ay yıldızın rengi bile değişmiş olabilir. O yüzden çok kati konuşmamak lazım.

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
arkadaşlar merhaba. sosyal medyada karşılaştım ve sizlerin bildiği birşey duyum vs var ise burda paylaşalım hepimiz bilelim. Sanırım tarım il müdürlüklerinden aldığımız amatör balıkçı belgelerinde yenilemeye gidilmiş ve artık belge olmadan avlanmanın cezası 200 tl imiş duyduğum kadarıyla. Aslı astarı var mıdır ?
Sevgili Mert;
Her Ülke kendi kanunlarına göre yönetilir, cezalar 'da bu kanunlar çerçevesinde ilgili kanun maddelerine aykırı davranmaktan kesilir.
Ülkemizde Amatör Balıkçılıkça ilgili kanun 3/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 2012/66 nolu tebliğ ile belirlenmiştir.
Senin sorunun karşılığı Bu tebliğin 4.maddesinde yer almakta olup aşağıdaki gibidir.

MADDE 4 –
(1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren beş yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

(2) Gönüllü amatör balıkçılık kuruluşları, üyelerinin belge alma işlemini topluca yaptırabilirler.

(3) Amatör Balıkçı Belgesi ek-1’de yer alan forma uygun olarak düzenlenir.

Yukarıda Madde 4 den anlaşıldığı gibi Bu belgenin alınması ve avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir. Alınması ve bulundurulması zorunlu olmayan bir şeye de ceza kesilmesi mümkün değildir. Belirtiğin gibi bir yenileme'de söz konusu değildir, yenileme anca veriliş tarihinden itibaren beş yıl sonunda yapılmaktadır.

Sonuç olarak;

Yukarıda belirttiğim üzere her ülke kendi kanunlarına göre yönetilir, cezalar' da bu kanunlar çerçevesinde ilgili kanun maddelerine aykırılıktan kesilir.
Şu an için Ülkemizde 3/2 nolu tebliğ son tebliğdir.( tebliğe aşağıda vermiş olduğum linkten ulaşabilirsin.) ve kesinlikle ceza söz konusu değildir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/M...9.5.16537&sourceXmlSearch=3/2&MevzuatIliski=0

Son düzenleme:

Balıkçı Abi

Aktif Üye
Adı
ibrahim barış
Kan Grubu
B Rh Negatif
Eyvallah önder abi. Tuncer beye kesin konustum cunku aynen senin paylastigin maddeleri okumustum. Cukkacılara para kaptırmayın. Araştırın bilinçli tuketici olun. Hayirli gunler.

Adı
Raşo
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Doğru bende incelemiş ve bizzat yerinde yetkililere sormuştum almak zorunluluğu yok ve kimsede ceza kesemiyor öyle bir yetkide yok ama çok yayıldık bence bize avlak alanları açılmalı ve ücret karşılığı aldığımız belgelerle av yapmalı olmayanlarda ayıklanmalı çünki bu işin suyu çıktı

dusty35

Aktif Üye
Sevgili Barış Bey ,

Nereden alınacakmış bu belge ?
Tarım Bakanlığından.

Nedir bu Tarım Bakanlığı ?
Devletin resmi bir kurumu.

Kim bu baştakiler ?
Tarım Bakanlığı Yöneticileri , yani devlet.

Kim yapacakmış vurgunu ?
Devlet.

Ne koruyor sizi bu vurguna karşı ?
Devletin çıkartmış olduğu amatör avcılık tebliği.

Hmmm ...
Peki bu tebliği maddeleri Anayasanın ilk 3 maddesi gibi , değiştirilemez , değiştirilmesi teklif dahi edilemez mi ?
Yok öyle bir şey :)

Şimdi gelelim başa.

Bir gecede değiştirilebilir mi ?
Sanıyorum evet demekten başka seçeneğiniz yok.

Peki değiştirilse ne yapacaksınız ?
Facebook'tan kınayıp , "like" "dislike" kampanyası mı düzenleyeceksiniz ?

Uzatmaya gerek yok.
Sayın arkadaşım , diyeceğim şu ki ,

Ne zaman "Burası Türkiye" (burada her şey olabilir anlamında yazdım bunu) deyimi tam anlamıyla tarih olur ve insanlar hiç bir şey olmaz arkamızda adil bir kanun ve onu gözeten devlet var dediğinde ben de sizinle aynı fikirde olacağım.