Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni başlayan amatöre tavsiye :D

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında canfoose tarafından paylaşıldı.

1. canfoose

canfoose Yeni Üye

İyi günler bu hobiye yeni başladım sayılır çocukken babamın yanında tuttuklarımı saymazsak :)
    Geçen hafta perşembe akşamı karda gece balığa çıkmak istedim ve çıktım Kuleli lisesinin önünden balık tutmak istedim daha doğrusu soğukta tenha olacağı için atış alıştırması yapmak istedim yanıma 2 tane 150 gr ve 175 grlık kurşunlar aldım ancak atmamda bir sorun göremesemde çekerken kıyıya yaklaştığında kurşun kayalara yada bilemediğim şeylere takıldı ikide iki kayıp yaptım benim hatam sizce nedir ve ne yaparak bu hatayı birdaha yapmam(istavrit çapari kullandım).
    Kamış ve makine olarak banax sx3000 kamış olarakta albastar bosphorus 200 300 atarlı aldım ikisne toplam 250 tl ödedim fiyat internetten baktığım kadarıyla iyiydi ama sizlerede sormak istedim fiyatın nasıl oldğunu. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
    Saygılar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Can merhaba, atış yaptığın yerin dip yapısını bilmiyorum. Ancak makinan kamışına göre küçük kalmış gibi geldi bana. 30 kalibre bir makina daha çok spin kamışlarla kullanılan bir ebat. Aldığın kamış uzak atışlar için üretilmiş bir ürün. 60-70-80 kalibre makinalar senin kamışın ve boğaz kullanımı için daha uygun olacaktır.

4. canfoose

canfoose Yeni Üye

Cüneyt bey ben satış danışmanının önderdiğini aldım açıkcası pek bilgim yoktu acele ettim hevesle belki yaza ikinci bir makine alırım teşekkürler.

5. AZUVAY

AZUVAY Üye

Satıcı tanıdık değilse hiç güvenmem. Benim işimi düşünmez, kendi işini düşünür. Ona göre yönlendirir. Çoğu zaman tanıdıklara da güvenmem.
    Forumlardan araştırıp karar vermek en güzeli. İlk tavsiyeyi de en doğrusu sanma. Araştırmak ve ihtiyacını tamamen karşılayacak asgariyi tespit edip almalısın.

İkide iki takım vermenin sebebine gelince, muhtemelen dip yapısı müsait değildir olta attığın yerin. Yahut balıkçıların ağı filan olabilir dipte. Normal zamanlarda kimsenin rağbet etmediği bir noktayı sende tercih etme. Zira mutlaka bir sıkıntısı vardır oranın. 20 m. sağ yada sol bile fark edebiliyor.

Bazı yerlerde yakın mesafede yosun yada kayalık oluyor. Uzağa atıp toplarken, ilişkenli noktaya geldiğinde hızlanıp takımın dibe inmesine izin vermemelisin.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kuleli bir çok noktaya göre daha sığ bir yapıya sahip.
    Kurşunu bıraktığın noktayı aşağı yukarı hesaplayıp o noktaya tekrar geldiğinde takımı yere değdirmeden hızlıca sarman gerek.

Aldığın kamış ALBA'nın beğenilen ve oldukça da kaliteli bir kamışı.
    Aldığın makina ise ne o kamışa uygun, ne de İstanbul boğazına...

ALBA çalışanları normalde böyle bir şey yapmazlar ama acemi birine mi denk geldin acaba?
    Takımı Alba'nın hangi mağazasından aldın?
    HAngisinden almış olursan ol rica et, selamımızı söyle, sana boğaza uygun bir makina ile değiştirversin.

7. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Cüney bey makinanın kalibresinde sorun yok banax makinalar, ölçülendirilmesi farklıdır. Adı geçen makina 0,35 mm. ip yada misinadan 300 mt. kadar sarabilir.
    Bu makinanın asıl sorunu kafa yapısının at çek için uygun olmamasıdır.

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu surf kamışlar ve makinalar icad edilmeden önce ben de boğazda Banaz sx 4000 kullanıyordum.
    O zamanla 3,5 m kamış ve bu makinayla lüfer dahil yakalanabilirken bugün illede surf kamış ve makina olmazsa gelmiyor balık. :D

İlk yazdığım mesajla çelişse bile bundan 15 sene öncesinin malzemeleri ve gerçekleriyle bugünküler arasında çok fark var.

9. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Bende makinanın uzak atışa uygun olmadığını belirtmeye çalıştım. 30 Kalibre olunca haliyle uzun atışlara müsait değildir. Neticede İstanbul Boğazında kullanılacak bir malzeme, uzak atışa uygun olması daha iyi olur.
    Banax 70 kalibreliğini daha önceleri uzun süre kıyıdan son bir kaç yılda teknemde misafir makinesi olarak kullandım. Benim makinam kore üretimiydi. Bu yaz bir arkadaşıma verdim. Hala tekneden sorunsuz kullanılıyor. Sağlamlık ve güç olarak olarak iyi makinelerdir.

10. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Haklısınız, özellikle tekneden kullanmak yada sürütme yapmak için iyi makineler. Kore üretimi yani orjınal olması ayrı bir güzel tabi şu an hepsi Çin üretimi. Nasıl canım sıkılıyor bir bilseniz, taş gibi makinaları heba ettiler.