Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeni başlayan balıkçı kardeşlerinize yardımcı olmanızı rica ediyorum :)

burak1912

Yeni Üye
öncelikle herkese selamlar foruma üye olmadan önce merak ettiğim şeyleri araştırmak için girmiştim ve kurcalarken konuları okurken forumdaki sohpettin ve bilgi yardımının cok güzel oldugunu ve benimde yararlana bilcegimi anladım ve cok gecmeden üye oldum umarım yardımcı olursunuz aslına bakarsanız balık tutmaya hic merakım yada hevesim yoktu bi arkadasım vasıtasıyla sardım bende laf olsun diye gittik sonra sık sık gitmeye basladık fakat fazla bi sonuc alamadık bunun sebebide nihayetinde belli tecrubesiz ve yeterli bilgiye sahip olmdıgımız icin hatta dün eski focada bi tekne kiraladık dedik bide öle deniyelim hemde ortam olur diye düsündük fakat ona ramen yinede fazla sonuc alamadık 3 tane mercan 2 isparoz 2 tane daha vardı ama adlarını hatırlamıyorum buradan bu işe yıllarını vermiş yeterli bilgi sahibi abilerime kardeşlerime arkadaşlarımdan yardım istiyorum ben balık tutma olayını cok sevdim ve kendime hobi edindim ve cok mutlu oluyorum tutamassamda ugrasmasıyla atmasıyla cekmesiyle yeni baslayan biri olarak izmirde yaşamaktayım kıyı bölgelerinde nereleri önerirsiniz ve ne ceşit olta kullanmam uygun olur nasıl bi takım edinmeliyim nerden ne yakalıyabilirim yada sölemedigim eksik herne varsa tecrübe sahibi insanlar olarak yeni başlayan genç balıkcı kardeşinize yardımcı olmanız rica ediyorum umarım dikkate alıp yol yordam gösteren klavuz olan olur şimdiden teşşekürler bu sabaha karşı biryerlerde ya nasip ya kısmet hadi rastgele diyip sansımı denizde aramaya cıkmayı düsünüyorum saygılar :cool:

• Beğen
Tepkiler: CRD

CRD

Aktif Üye
Adı
Erman Ceridoğlu
Burak bey selamlar.
Bütçeniz nedir. Sinir yok bu hobide...

burak1912

Yeni Üye
abartılacak kadar bir bütçem yok fakat aşıraya kaçmıyacak şekildede masraftan kaçmıyorum pekte aslında hobi dedim ama hobiden ziyade ciddi anlamda merak sardım hatta bu sabaha karşı bile gitmeyi düşündüm ama yarına bıraktım iyi bilen insanlardan bu işten anlıyan birilerinden yeni başlıyan biri olarak doğru yol izlemek isterim yani amacım en azından birazcık öğrenene kadar cok ciddi anlamda büyük balıklar yada tuttum diyecek kadarda bi başarı beklemiyorum en azından ufak tefek elim boş gelmiyecek kadar ve kendime tecrübe saglıyacak kadar birşeyler başarabilsem hevesimin dahada artacağından eminim teşşekürler

a-fisherman

Aktif Üye
Hoşgeldiniz. Ustalar yardımcı olcaklardır mutlaka. Size soracakları sorular : Hedef balığınız ,gerçek yem-sahte yem ve bütçe. Sorular daha da artabilir. Boyunuzu da sorabilirler kamış için. iyi paylaşımlar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

CRD

Aktif Üye
Adı
Erman Ceridoğlu
Sevgili yoneticimiz Can Beyin bir yazısını izni olmadan aktarıyorum. Bana çık faydalı olmuştu.

:) Muammer abi teknede balık tutma tecrüben yok sanıyorum. 2.10 metre boyundaki kamışınızın ucunda 1-2 tane çipura var farzedelim, makineyi sardınız, fırdöndü kamışın ilk halkasına kadar geldi ve artık saramıyorsunuz, kamışın ucunu kaldırıp balığı teknenin içine almaya çalıştığınızı düşünün. Kamışın ucu tavana deyecek, o anlık panikle sert bir hareketle kamışı kırabilirsiniz, balığı iğneden düşürüp geldiği yere gönderebilirsiniz vs... Tekne kocaman olur da kamışı bir yere çarpmadan balığı içeri alabilecekseniz elbetteki aldığınız catana da iş görecektir. Ama dedim ya bazen 80-100 metrede belki daha derinde avlanacaksınız ve teknedeki herkes kaç gram ağırlık kullanıyor ise sizinde o ağırlığı kullanmanız gerekecek ki akıntı ile oltalarınız aşağıda birbirine dolanmasın. Arkadaşlarınız 150-200 gram kurşun kullanırken siz 100 gramı geçemezseniz catana ile, avlanmanız hem siz hem arkadaşlarınız için eziyete dönüşür. Bence benim önerdiğim kamıştan bir tane edinin ve catana yedeğinizde dursun. Zaten fiyatı da çok uygun bir kamış önerdim size.
İğneler : VMC 9335BL İğne (496) (1/0 numara), Çapraz, Kısa Pala İğne | SpotBalik.com.tr (1/0 numara)
496 1/0 KISAPALA APRAZ SYAH OLTA NES 25 L | Mustad 496 Olta neleri (1/0 , 1 ve 2 numara mamun için uygun olacaktır.)
Maruto 9679NS Black Nikel Olta nesi 1 (10'lu Paket) | Maruto Olta neleri (Bu iğnede numara büyüdükçe iğneler büyüyor, diğerleri gibi değil. 2 numarası ufacık ve çok avcıdır. 6 numarası idealdir ve beni ihya ediyor. Lakin mamun takabilmeniz için iğne boyunu biraz daha yükseltip 8-10 no.sunu almanızda fayda var).
Eğer fazla bütçe sıkıntınız olmasaydı size şunları önerebilirdim :
Kamış = Hedefte kocaman balıklar yok ise aynı kamış. Hedef büyük ise bu yeterli olacaktır : Okuma Similan 185 cm Jigging Olta Kam 20-30lb (43008) | Jig Olta Kamlar
Makine = OKUMA RAW II 65 MAKNE Balklk malzemeleri - Olta makinalar OKUMA AvMarketi.com Av, Balklk, Kamp, Dal Malzemeleri ve Outdoor Giyim

Abi merhabalar, isminizi imzanızda belirtebilirseniz size öyle hitap edebiliriz. Aldığınız kamış hayırlı olsun lakin boyu çok uzun olmuş. Atarı da 50-100 gram aralığında ki bu, derin sularda dezavantajınız olacaktır. Yeri gelecek 150-200 gram kurşun kullanmanız gereken derinliklerde yoklayacaksınız avınızı. Teknede mümkünse kamışta 1.80 metre boyu geçmemek gerekli diye düşünüyorum. Hatta 1.65 gayet idealdir. Şu kamış size yeter de artar bile aslında : LINEAEFFE MUSTANG 165CM 100-250GR - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri
Makine için bütçeniz nedir bilemiyorum, o yüzden ücretleri artacak şekilde 3 ayrı marka makine önerebilirim size. (Bunlardan Okuma trio ömür boyu garantili),
1) 02.ECUSİMA 6000 RYOBİ 4 BİLYA MAKİNA - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri
2) OKUMA TRIO 65 A - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri
3) SHIMANO EXAGE 6000 FC - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri
Hayırlı olsun, her zaman rastgelsin...
Bu yazıyı dikkatli okuyup ürünleri incelemenizi tavsiye ederim.
Yine Can Beyin tavsiye ettiği Okuma Avenger AV65B makine tarafımdan kullanılıyor olup f/p makinesidir...

burak1912

Yeni Üye
boyum 1.77 şuan elimde bir kamış var karşıyada bir balık malzemeleri satan iyi bi abiden almıştım yeni başlayan biri olarak aldığım kamışın ideal oldugunu söledi uzun biraz ama tam anlamıyla ölçüsünü bilmiyorum yem konusuna gelince borukurdu sülünez alıyorum gecen gün yukarıdada belirtiğim gibi foca acıklarına cıktık merakımızı gidermek adına ozaman mamunda kullanmıştık mercanlarda etkili olmuştu ama hernekadar az sonuc alsakda bu merakmı daha cok körüklüyor bilmeden yol izlemek istemiyorum onun için yardımlarınızı bekliyorum derlerdi inanmazdım attıkdan sonra beklemek bile zevkli diye gercekden öle elim boş bile gelsem bu bidaha gitmeme daha cok istek doğruyor

CRD

Aktif Üye
Adı
Erman Ceridoğlu
Tekne için 180cm boyu geçmeyin kamista...

burak1912

Yeni Üye
paylaştığınız alıntı bilgiler içinde teşşekkür ederim fakat tam anlamıyla anlamadığım için bu önerdiğiniz malzemeleri balık malzemelerini tedarik ettiğim dükkandaki adama götürsem yazılardan anlar ve yardımcı olur herhalde saygılar ...

burak1912

Yeni Üye
Tekne için 180cm boyu geçmeyin kamista...

tekne olayı sanmıyorum kısa zamanda birdaha olsun fakat kıyıdan avlanmak için kullanmam gereken olta misina iğne takımı kurşun gramı ne önerirsiniz yada eksiğim neyse sölediklerimden anladığınız kadarıyla yada bunları neye göre secmem gerekiyor