Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Başlayan İçin Kamış Tavsiyesi

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında poetika tarafından paylaşıldı.

1. poetika

poetika Yeni Üye

Herkese merhaba. Adım Emre. Bursada ikamet ediyorum. Yaşım 31. 20 li yaşlarıma kadar hemen her yaz Mudanyaya ananemin yazlığına gider, orada kalırdım. O zamanlar kıyıdan ufak bir kayalığa çıkıp, el oltası ile ispari avlardım. Ondan sonra yaklaşık 10 yıldır elimi sürmedim. Bacanağım Mudanya da oturuyor. Beraber karar verdik Mudanyada kıyıdan kamış ile bi deneyelim dedik. Tabi ikimizin de hiç tecrübesi yok. O arkadaşından bir kamış ödünç aldı. Ben ise babamın bir arkadaşının isviçreden getirttiği yaklaşık 10 yıllık bir kamışla gittim. Gitmeden önce olta malzemesi satan bir yere kamışı götürdüm, yeni misina ve yeşil renkli çapari taktı. Atıp çekersin dedi. Fakat kamışın ve makinesinin çok kalitesiz olduğunu söyledi. Velhasıl o gün çapariyle hiçbirşey tutamadık :) Daha sonra bacanağım aynı gün gitti, boru kurdu aldı, mırmır takımı aldı. Onları taktık. Ama nafile :) Tabi ben hayatımda ilk defa kamış tuttum. Atmayı yeni yeni öğreniyorum. Ama hiç balık tutamasam da bana o kadar keyifli geldi ki anlatamam. Şimdi benim gibi biri için tavsiye edebileceğiniz kamış ve makine varsa ya da başka tavsiyeleriniz varsa çok memnun kalırım. Selamlar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. fatihh

fatihh Üye

Emre merhaba, aramıza hoş geldiniz :)

Öncelikle güzel teklifler geleceğine eminim ama tekliflerin gelmesi için bize biraz bilgi vermeniz gerekicek.

Kullanacağın mera da ne tür av yapacaksın? yemli beklemeli, at çek spin, çapari vs. bunun dışında kaç gr kurşun kullanıyor genel olarak, sonra sizin boyunuz da önemli. bunların da dışında ne kadar bütçe ayırdınız?

keyifli avlar dilerim.

4. poetika

poetika Yeni Üye

Fatih Bey, boyum 181 cm. Sadece Mudanya civarında kıyıdan avlanıcam. İlk avımızda 50 gr lık kurşun kullanmıştık. Dediğim gibi ilk önce çapari at çek yaptım. Birşey gelmeyince yemli beklemeli takım kullanıp attık. Bütçemde 200-250 liraya kadar çıkabilir sanırım. İlk aşamada çok da fazla pahalı birşey mantıklı gelmiyor ama. Yine de tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

5. poetika

poetika Yeni Üye

kimse cevap vermediği için soruyu şu şekilde sorayım: mudanya kıyılarında yada limanlarında karagöz, mırmır türü balık yakalabilmek ve bunun yanında arada bir yine kıyıdan istavrit, mezgit için de kullanabileceğim kamış türü spin mi yoksa surf mü olmalıdır? şıkka göre yeni başlayan biri için tavsiyeniz ne olur? Tekrar teşekkürler.

6. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

emre merhaba aramıza hoşgeldin :)
    Mudanya'da ablamlar bu yaz başı yeni yazlık aldılar ve bende bu vesile ile Mudanya'ya ilk ziyaretimi gerçekleştirdim :)
    Eylül ayı başlarında gitme fırsatım oldu oraya ve bende takımalrım ile gitmiştim ve birkaç denemem oldu muhabbet ile soru cevaplar ile bölgede ne tür balık avlandığı konusunda fikir sahibi oldum bende seninle paylaşmak istiyorum :)
    İDO iskelesi hemen yanında marina tarafında dmeir korkulukların oradan çapari atabilirsin eylül ayı bol miktarda sardalya mevcut oluyor
    ido'dan mudanyaya doğru giderken olan bölgede çay bahçelerinin önünden kayalıklardan zarganaya atabilirsin bol miktarda da zargana mevcut özellikle saat 16:00 ile 19:00 saatleri arasında verimli oluyor gündüz denize girdikleri için akşam saatleri yazın mırmır ve karagöz için yemli dip takım kullanabilirsin. 2-4 numara çember iğne ile hazırlanmış takımlarında yem olarak taze boru kurdu midye ve canlı teke kullanırsan verimli avlar yaparsın ;)
    canlı teke konusunda yakalaması v.s. forumu incelediğinde gerekli bilgilere ulaşabilirsin.
    ekim ayı sonu fabrika önü kumsalda surf kamış ile kayalık bölgenin ilerisine yapacağın atışlar ile lüfer veya sarıkanat yakalama şansında varmış ben denemedim.
    Ayrıca ido iskelesi yanındaki marina özellikle bu mevsim itibari ile kasım ayından sonra iyi levrek avı verir benim izlenimim o yönde
    surf yemli için ayrı bir takım , levrek için kullanacağın spin için ayrı bir takım oluşturman gerekli.
    internette gezinirsen ve forumumuzda gerekli bilgilere ulaşırsan edinebileceğin takımlar konusunda ve ayıracağın bütçe konusunda daha net bilgilere ulaşabilirsin. 2 takımı 250-300 lirayada tedarik edebilirsin 5000 liraya kadarda bütçeni çıkarabilirsin :)
    çevreni gözlemle balık tutanlar ile sohbetler et fikir alışverişlerinde bulun zaman içinde çok değerli bilgilere ulaştığını ve acmeiliğini atıp ustalar sınıfına adım attığını göreceksin :)
    unutmadan söyliyeyim yılın her dönemi her saati nerdeyse kıyıdan bol miktarda kefal balığı alabilirsin.Avlanma tekniği kıbrıs usulü yada kıbrıs altı yemli boru kurdu şeklinde ;)
    şimdiden başarılı iyi avlar dilerim herdaim RASTGELE
    NOT: unutmuş olduğum aklıma gelmeyen bilgilerim illa ki vardır ama forumda ki değerli kardeşlerimin ve arkadaşlarımın bilgilerini seninle paylaşacaklarına eminim ;)

7. poetika

poetika Yeni Üye

bülent abi çok teşekkür ederim. çok değerli bilgiler verdin bana.

8. poetika

poetika Yeni Üye

9. yersel907

yersel907 Aktif Üye

Emre aramıza hoşgeldin zehiri almışsın hayırlısı olsun bizimki öyle bir sevdadırkı nekadar dizginlemeyede çalışsan durduramazsın seçmiş oldugun takımlar baslangic için ideal ama sana sunu söyleyeyim bilirim ileride kendini geliştirdikce daha yüksek versiyonlara ister istemez kendini zorluyacaksın Safina noir 55 benimde kulan dıgım ve verim aldıgım güzel bir makinadır seçmış oldugun kamış da hem yemli de hemde at cek de işini görür sana tavsiyem ilk önce bu kamış makinayla boş atışlar yapıp alışmak olacaktır simdiden hayırlı güzel bol avlar dilerim not. Kamış larda yazan atarlar % 20 altı değerdir yani 200 atmaz 180 idealdir

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. poetika

poetika Yeni Üye

Abi tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Bak bu sözlerinden sonra hemen siparişi verdim. Bacanakla da program yaptık nasip olursa cuma akşamı ilk takımla çıkıyorum :)

11. yersel907

yersel907 Aktif Üye

Estağfurullah kardeşim yararlı ola bildiysem sevinirim hayırlısı olsun Allah utandırmasın sana bir tavsiyede alıcagın her türlü ekipmanı eline alarak görerek seçmen olacak tabi imkanın varsa bende degerli büyüklerimde benden kat kat daha bilgili kardeşlerimde deneme yanılma yöntemleriyle kendimize göre en iyisini bulmayı sevmiş olduk bizim sitemizin bana göre en büyük özelliği güzelligi herkesin bilgilerini düşüncelerini acık gönüllülük ile paylaşması ailemizi tanıdıkça daha cok seveceksiniz buna eminim tekrar hayırlısı olsun bol trofeler

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi