Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Başlayanlar için Akvaryum Kurulumu ve Bakımı

Konu, 'Hobiler' kısmında tersakinti tarafından paylaşıldı.

 1. tersakinti

  tersakinti Yeni Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  23 Aralık 2014
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  2
  [​IMG]

  Tatlı Su Akvaryumu Kuracak Yeni Hobici Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler:
  Tür Seçimi:

  Kuracağınız akvaryumdan önce ilk yapmanız gereken beslemek istediğiniz balık türünü seçmektir. Bu çok önemli bir husustur ve insanların en çok hata yaptığı yer burasıdır. Akvaryumcuya gittiğimizde birçok kişi gördüğü hemen her cinsi aynı akvaryumda beslemek ister. Akvaryum dükkan sahiplerinin ticari kaygısı nedeniyle, bu balık bununla yaşar mı sorusuna hemen hepsine yaşar demesinin sonucunda da ilk akvaryumumuza birbiriyle alakasız hemen her türü atarız. Ve o akvaryumda kısa süre sonra oluşan ölümlerden neredeyse hobiden soğuma noktasına geliriz. İşte bu noktada artık elimizde internet var. Beslemek istediğimiz balıkların türlerini belirleyip, onlarla aynı bölgede yaşayan balıklardan tercih yapmalıyız. Atıyorum malawi gölünde yaşayan bir canlı ile amazon nehrinde yaşayan bir canlıyı aynı akvaryuma atıp, o akvaryumdan hayır beklemek yapacağımız en kötü şey olacaktır. Bu nedenle birbirleri ile alakalı türler beslemek bu hobiye girişte yapılacak en doğru ve yerinde adımdır.

  Akvaryum Dekor Seçimi: Besleyeceğiniz türü belirledikten sonra akvaryumunuzun dekoru çok önemlidir. Dekoru sizin seveceğiniz şekilden ziyade, besleyeceğiniz balıkların kendilerini doğal ortamlarında hissedebileceği şekilde yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse, bitki dolu bir akvaryuma malawi cichlid türlerini atmanız çok büyük bir hata olacaktır. Yine aynı şekilde kayalar ve suyun ph’ını arttıran bir kum ile dekor yapıp lepistes beslemenizde bir o kadar büyük bir hatadır. Bu nedenle beslemeye karar verdiğiniz balığın ilk olarak doğal ortamlarını incelemeli ve ardından onların rahat edecekleri ortamlar sağlamalısınız. Unutmayınız ki; balık ne kadar kendini doğal yaşam alanında gibi hissederse size o kadar zevk verecektir.

  Akvaryumda Kullanılacak Malzemelerin Belirlenmesi: Başlıca akvaryum malzemeleri ısıtıcı, dış veya iç filtre, kum, aydınlatma ve dekor ürünleridir. Eğer bitkili bir akvaryum yapacaksanız o zaman ilk başta kumu ve aydınlatmayı bitkiye göre tercih etmelisiniz. Bu malzemeler seçilirken elinizden geldiği kadar en iyilerini almanız, akvaryumunuzun uzun soluklu olması ve uzun vadede sizi daha az uğraştırması için en önemli husustur. Dekor malzemeleri seçilirken de; elinizden geldiği kadar doğal ürünlere yönelmelisiniz. Hiçbir balık türü içerisinde yapay bitki olan veyahut içerisinde batmış yapay bir gemi olan akvaryumdan hoşlanmaz bunu sakın unutmayınız. Bu nedenle elinizden geldiği kadar doğal olan kökler, kayalar ve bitkiler ile dekorunuzu belirleyiniz. Isıtıcının her akvaryumda çok kaliteli ve güçlü olması gerekmektedir. Çünkü ani ısı kaybı ve/veya artışı beslediğiniz canlıların ani renk kayıplarına ve hastalıklarına neden olabilir. Kullanacağını filtrenin gücü içe akvaryumunuzun temizliği ve içerisindeki biyolojik filtrasyon nedeniyle hayati önem taşımaktadır. Özellikle filtre tercihinizi elinizden geldiği kadar iyi yapmaya gayret gösteriniz.

  Akvaryum Kurulumu ve Bakteri Kültürünün Hazırlanması: En önemli hususlardan ve yeni hobicilerin en çok hata yaptığı noktalardan bir tanesi ilk kurumda suyun hazırlanmasıdır. Unutmayınız ki; canlılar bizim temizlik anlayışımıza göre değil kendi metabolizmalarının temizlik anlayışına göre sağlıklı yaşamak isteyeceklerdir. İlk kurulumu basitçe anlatmak gerekirse; ilk olarak kumunuzu çok iyi yıkayınız ve akvaryumunuza seriniz. Ardından kullanacağınız dekor ve bitkileri dikerek akvaryumunuza su doldurunuz. Metilen mavisi denilen ilacı akvaryumunuzun litresi ile orantılı olarak; önerilen miktarda suyun içerisine dökünüz ve akvaryumun filtresini, ısıtıcısını devreye sokunuz. Akvaryumunuz tam iki gün bu şekilde boş çalışmalı. İki günün ardından akvaryumunuzda ne zararlı, ne de zararsız olarak nitelendirilebilecek hiçbir canlı kalmayacaktır. Unutmayınız ki; metilen mavisi zararlı bakterileri öldürdüğü gibi yararlı bakterileri de öldürmelidir. Bu nedenle metilen mavisi sadece ilk kurulumda ve akvaryum içerisinde hiçbir canlı yokken kurulmalıdır. İki günün ardından, akvaryumunuza yine akvaryum hacminizle doğru orantılı olarak bakteri kültürü ekleyiniz. Bakteri kültürünün tam anlamıyla oluşması ve biyolojik filtrasyon randımanlı şekilde oturması 3 gün alacaktır. Yani metilen mavisi dökülüp iki gün çalışan akvaryuma, bakteri kültürü ilave edilip 3 gün daha çalıştırılmalıdır. Bunun ardından akvaryumunuzun suyu oturmuş olacak ve yeni besleyeceğiniz balıkları ilave edebilecek düzeye geleceksiniz. Bu noktada eğer bu süreci kısaltmak istiyorsanız; çevrenizde suyu oturmuş ve hiçbir hastalık barındırmayan bir akvaryum varsa, o akvaryumdan su alarak kendi akvaryumunuza ekleyebilirsiniz. Bu ilk kurulumda kaybedeceğiniz 5 günlük süreyi 1 güne düşürecek işlemdir. Akvaryumunuzun suyunun en az %50’sini oturmuş bir akvaryumdan transfer eder ve üzerine dinlenmiş temiz su ekleyerek bir gün boyunca çalıştırırsanız, akvaryumunuz 1 günün ardından canlı eklemeye hazır hale gelecektir.

  Akvaryuma Canlı Eklenmesi: Yeni hobicilerin en çok yaptıkları hatalardan biridir şüphesiz akvaryuma yeni alınan balıkların eklenmesi. Bu noktada yapmanız gereken şu olmalıdır. Akvaryumdan aldığınız balıkları bir kapa kendi suları ile beraber dökünüz. Önce 15 dakika kapta hiç ilave yapmadan bekleyiniz. Ardından kendi akvaryumunuzun suyunu yavaş yavaş kapa ekleyiniz. Bu hususta ne kadar yavaş davranır ve süreyi uzatırsanız sizler için o denli iyi olacaktır. Bu süreyi en az 2 saate yaymak en iyisidir. Ardından kaptaki canlılar sizin akvaryumunuzun suyuna alışmış olacaktır. Canlıları oldukları kapla beraber akvaryumunuza dökmeyiniz. Sadece balığınızı kapta yakalayarak akvaryum içerisine ekleyiniz. Unutmayınız ki; özellikle farklı akvaryumculardan alınan balıkların üzerindeki bakteriler çatışacaktır ve balıklarınızı bir anda birbirlerine saldırırken görebilirsiniz. Bu işlemi yukarıda anlatıldığı şekilde yaparsanız, herhangi bir bakteri çatışması ile karşı karşıya kalmazsınız.

  Akvaryumun İdamesi (Yemleme ve Su Değişimi): Artık akvaryumumuzu kurduk ve canlılarımızı zevkle izliyoruz. Sırada bu akvaryumun uzun yıllar sağlıklı canlıların yetişebildiği ve büyüdüğü bir yuva haline dönüştürmek kalıyor. Akvaryumda yemleme ve su değişimi en önemli hususların başında gelmektedir. Yemleme sık ancak çok az miktarlarda yapılmaktadır. Unutmayınız siz balıklarınıza ne kadar yem atarsanız, onlar hepsini tüketecektir. Akvaryumda beslenen balıklarının %90’ı açlıktan değil tokluktan ölmektedir. Ayrıca tek tür yem kullanımı yapacağınız diğer bir büyük hatadır. Her tür için en az iki üç çeşit yeminiz bulunmalıdır ve bunları düzenli olarak çok az miktarlarda ve sık sık uygulamalısınız. Su değişimi ise diğer dikkat etmeniz gereken önemli noktadır. Birçok yeni akvaryumcu suyun tertemiz olacağını düşünerek, komple temizlik yapar. Yukarıda da dediğimiz gibi balıkların temizlik anlayışı bizimki gibi değildir. Size çok pis ve sararmış gibi gelen su, onların yaşayabilecekleri en temiz ve uygun ortam olabilir. Akvaryum temizliğinde asla suyun hepsini boşaltmayınız. Özel türler hariç ve iyi filtrasyonu olan bir akvaryumda temizlik haftada bir %20-30 dip çekimi şeklinde yapılmalıdır. Sifon adı verilen aparatlarla akvaryumunuzun dibinden su çekmeli ve üzerine yeni dinlenmiş su eklemelisiniz. Akvaryuma ekleyeceğiniz suyun en az 3 gün ağzı açık bir kapta beklemiş olması gerekmektedir. Çünkü insan sağlını bozmaması açısından suya eklenen kimyasallar ve ağır metaller bu bekleme süresince kaybolacaktır. Sakın çeşmeden direk aldığınız suyu akvaryumunuza eklemeyiniz. Suyu dipten çekmemizin nedeni de, akvaryum içerisinde bulunan canlıların dışkılarından ötürü oluşan nitratın sudan daha ağır olması ve dipte gaz şeklinde bulunmasıdır. Yani dip çekiminin amacı o nitratı akvaryumdan atmaktır.

  Yukarıda maddeler halinde en basit şekliyle anlattığım detayları uygulayarak akvaryumunuzu uzun vadede sağlıklı ve sizlere zevk veren tanklar haline çevirebilirsiniz. Yapacağınız her uygulamayı internetten araştırın, akvaryumunuza ekleyeceğiniz her canlıyı diğer canlılarla uyumunu araştırın. Beslediğiniz canlıların istedikleri PH değeri ve su değerlerini araştırın ve onların doğal yaşam alanları hakkında bilgi edinmeden akvaryumunuza atmayın. Unutmayınız ki, besleyeceğiniz canlıları siz ne kadar mutlu ederseniz onlarda sizi o denli mutlu edecek ve sizlere doyumsuz göz zevkleri vereceklerdir.

  güncelmakaleler
   
  Mesut1903 ve pendikli_fb bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Eray Aksoy

  Eray Aksoy Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  300
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  Manavgat
  Genel hatları ile faydalı bir anlatım olmuş.Ama bu konu inanılmaz büyük ve ayrıntılıdır.Hepsi bir başlık altında zor toplanır ve akıl karıştırır.Bunun yerine Lepistes,canlı doğuran,malawi,tropheus... gibi gruplara ayırıp bu başlığı "Başlıklar" a çevirmek gerekir.Su değerlerinden filtrasyon sistemine kadar anlatılmalı.Sump,iç ve dış motor temizliğinde üçünün de özellikleri ile birlikte anlatmalı ve açıklamalı.

  Yemleme konusu mesela...Anlatılan yemleme yavru balığa yapılamaz.Yapılırsa da o balıklar telef olur.Ayrıntılı bir şekilde açıklamalı ve görsel olarak anlatmalı ki fayda sağlasın.

  Tanka canlı eklenmesinin en iyi yolu ise şöyledir; Alınan canlılar bir kap içinde bekletilir ve bu arada hava motoru ile oksijen desteği sağlanır.Ardından hava motoru hortumu alınıp yeterli uzunlukta kesilir.Kesilen hortuma bir düğüm atılıp suyun damla damla çok yavaş akması sağlanır.Ardından bu şekilde tanktan alınan su yeni canlılarımızın bulunduğu kap'a eklenmeye başlanır.Kap doldukça su yarıya kadar boşaltılır ve aynı işlem 3-4 kez tekrarlanır.

  Yani bu akvaryum sevdası çok teferruatlı ve ayrıntılı bir konudur.Forum arkadaşlarına yardımcı olacaksak genel üstün körü değil,daha ayrıntılı ve tür tür açıklayarak anlatmak daha faydalı olacaktır.Mesela bitkilide tabana kaç kat hangi kum konur?Karbondiyoksit ve oksijen dengesi nasıl ayarlanır,tankın büyüklüğüne göre bir akvaryumda aydınlatma nasıl belirlenir ve hangi türler hangi ışığa karşı stresli olup hangilerine karşı değildir?Hangi türlere canlı hangi türlere daha mat ışık gerek?Hangi türler.............
   
 4. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.982
  Beğeniler:
  4.431
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Güzel anlatım olmuş, ellerinize sağlık..

  @Eray Aksoy abim , senin engin bilgilerinden faydalanmalıyız, detaylı açıklamalı bomba gibi bir konu açsan tadından yenmez, evimde 400 lt boş akvaryum öylece atıl beklemekte, kiloluk astronotlarım vardı, virüs girdi hepsi teker teker öldüler önlem alamadım.. Bu hobiden soğudum.. Beni tekrar bu hobiye geri döndürecek bir yazı bekliyorum :)
   
  Eray Aksoy bunu beğendi.
 5. KİNYAS

  KİNYAS Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2010
  Mesajlar:
  83
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  İstanbul /KOzyatağı
  15 yıl uğraştım bu hobiyle..en son 150 lt cam a cam bır tankta discus baktım bir cift, bır haylı yavru aldım...400 lt de yavru tankım vardı..her gün 100lt su çekip 100 lt dinlenmısını eklemek 3 yıl sonrasın da sıkıntıvermeye başlayınca bıraz da mecburiyetten bırakıverdım..elimde teknik kısmını oluşturan bır çok malzeme halen mevcut ama ben de tekrardan başlamak için isteğin uyanmasını beklıyorum...paylaşım için tesekkurler ...amma velakın detaylandırılması gereken çok şey var...
   
  Eray Aksoy bunu beğendi.
 6. Eray Aksoy

  Eray Aksoy Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  300
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  Manavgat

  İnşallah tatlısu ile başlangıç yaparım.Tuzlusu ise sona derim zira maddi-manevi yükü fazladır.Detaylı anlatmaya çalışırım inşallah.
   
  Selahattin bunu beğendi.
 7. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.982
  Beğeniler:
  4.431
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Ne kadar kapsamlı bir konu olduğunu tahmin ediyorum, bitki çeşitlerinden balıklara, uygun ortam hazırlamasından bakımına, hastalıklar esnasındaki uygulamalara kadar epey büyük bir konu, şimdiden heyecanla beklemekteyim abicim :)
   
  Eray Aksoy bunu beğendi.
 8. night fisher

  night fisher Aktif Üye

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  15 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  493
  Beğeniler:
  156
  Şehir:
  bursa
  ''özellikle farklı akvaryumculardan alınan balıkların üzerindeki bakteriler çatışacaktır ve balıklarınızı bir anda birbirlerine saldırırken görebilirsiniz. Bu işlemi yukarıda anlatıldığı şekilde yaparsanız, herhangi bir bakteri çatışması ile karşı karşıya kalmazsınız.''
  ''Metilen mavisi denilen ilacı akvaryumunuzun litresi ile orantılı olarak; önerilen miktarda suyun içerisine dökünüz ve akvaryumun filtresini, ısıtıcısını devreye sokunuz. Akvaryumunuz tam iki gün bu şekilde boş çalışmalı. İki günün ardından akvaryumunuzda ne zararlı, ne de zararsız olarak nitelendirilebilecek hiçbir canlı kalmayacaktır''
  ''İşte bu noktada artık elimizde internet var''
  :ssrtcbya::ssrtcbya::ssrtcbya::ssrtcbya::ssrtcbya:
   
  Selahattin bunu beğendi.
 9. Mesut1903

  Mesut1903 Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  21 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.224
  Beğeniler:
  1.229
  Şehir:
  İstanbul
  Arkadaşlar benim 220 litrelik tatlı su akvaryumum var çok uzun zamandır bakıyorum yalnız bu ara benim tetra tek 1200 filtrem su kaçırıyor. Bununla ilgili bilgisi olan varmı.
   
 10. Eray Aksoy

  Eray Aksoy Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  300
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  Manavgat

  Metilen mavisini çok çok nadiren tavsiye ediyoruz.Zira çok daha pratik çözümler vardır.Metilen mavisi Petshop kültürü sonucunda dayatılan zehirli bir birleşendir.Canlı alımını esnaf yerine bir hobiciden yapmak öncelikle bakteri ve parazit gibi zararlıların önüne geçmekte atılacak ilk adımdır.Şayet bir esnaftan alım yapacaksak da gözlem yöntemi devreye gider.Biraz canlıdan anlayan her hobici hasta ve sağlıklı balığı ayırabilir.Esnaftan alımı yapmadan önce canlıları gözlemlemek,yeme ve harekete tepkilerini süzmek ve solungaç ile renklerine bakmak bize gereken ipucunu verecektir.Metilen mavisi artık eski tip mücadele yöntemidir ve günümüzde çok daha basit,sağlıklı ve kesin çözüm yolları vardır ;)
   
  KİNYAS bunu beğendi.
 11. Eray Aksoy

  Eray Aksoy Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Kasım 2014
  Mesajlar:
  300
  Beğeniler:
  310
  Şehir:
  Manavgat

  Su kaçıran bölüm neresidir?Şayet musluk kısmıysa piyasadan yeni bir musluk ve contasını alabilirsiniz.Şayet conta veya musluktan değilse bilgi verin lütfen.