Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Başlıyan İçin Makine ve Kamış

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında PuFFeR tarafından paylaşıldı.

1. PuFFeR

PuFFeR Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar balık avı işine yeni başlıyacam. İlk defa olta kullanıcam oyüzden okuma'nın 2 modeli arasında kaldım. Kullanım, dayanıklılık ve kalite açısından sizce hangisi daha iyidir. Zeon 65 mi Travertine 65 mi.
    İstanbulda olduğum için %90 olarak boğaz da kullanılcak. Belki yılda bir kaç sefer edirne barajına gidilir. Ordada levrek ve sazan oluyor çoğunlukla.

Kamış olarakta Lineaffle Spiral Cast 390 düşünüyorum boğaz balıkçılığına uygunmudur sizce? Yoksa 420 modeller mi daha uygundur. Boyum 1.87

OKUMA ZEON ZN65 OLTA MAKİNESİ:
    • Okuma zeon zn 65 modeli, 4,8,1 devrinde,
    • 5 bilyalı,
    • metal makaralı,
    • Grafit gövde ve kafa,
    • Yedek grafit makara,
    • Önden kalamalı,
    • Metal salınımlı güçlü çevirme kolllu ,
    • 500 gram ağırlığında
    • Uzun ömürlü makinadır.
    • Okuma garantisi ve üstün kalitesiyle

OKUMA TRAVERTINE TR65 OLTA MAKİNESİ:

• 4,8:1 devirli,
    • 610 gram,
    • 5 bilyalı,
    • Metal makara,
    • Grafit gövdeli,
    • Grafit kafalı,
    • Yedek grafit makaralı ,
    • Önden kalamalı,
    • Metal ergonomik çevirme kollu makinadır.
    • Okuma travertine olta makinesi 0,35/330 - 0,40/260 - 0,50/160 sarım kapasitelidir.
    • Kıyıdan avcılıkta ve tekneden avcılıkta çok kullanışlıdır.

Lineaeffe Spiral Cast 390 cm Olta Kamışı:
    390 cm uzunlukta, 4 parçadan oluşan, 125 cm kapalı uzunlukta, 250 gr'a kadar aksiyonlu, 500 gr ağırlığında, özel vidalı makine yuvası olan, özel SIC halkalı, karbon karışım teleskopik surf kamış.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Kamış olarak Okumanın güzel surf kamışları var, onları düşünebilirsin.
    MAkina olarak surf tipi daha verimli olur boğazda.Okuma'da da bu tip makinalar var.
    Tabii bütçeni bilemiyoruz.
    420 eline hik kamış almayan biri için kullanımı zor olabilir.Boy olarak 420 için ugunsun ama acemilik durumu düşündürüyor beni.

Üsküdarda Cengiz balıkçılık okuma'nın ithalatçısıdır.Kendilerine uğrarsan hem teknik yardımları olur, hem görerek alırsın.
    cengizbalikcilik.com.tr web sitesinden adresine ve haritasına ulaşabilirsin.

4. PuFFeR

PuFFeR Yeni Üye

Okumanın surf kamışları 150-160 dan başlıyor. Kamış olarakda benim bütçeyi aşar. Kamış + makina olarak 175 civarı düşünüyorum. 200 ü geçmiyece şekilde. Kamış 390 uygun mudur peki. Yada 360

Makine olarak tamamen surf almak istemiyorum. Aşçıyım ben oyüzden aniden tatil yerlerine gitme ihtimalim oluyor iş nedeniyle ve yazları Edirne barajına gidiyorum orda 3-4 kg. sazan ve orta boy levrek oluyor.

Birde merak ettiğim bir şey var zeon ve travertine tarzı modellerin 55 ve 65 türleri var. Arasındaki fark sadece devir oranımı yoksa parça kalitesi, uzun ömürlülük, ısınma sorunu tarzı şeyler farkediyormu.

Son bir şey daha avrupa yakasındayım ben üskadar çok uzak kalıyor. 3 vesaitle gidebiliyorum. Fiyat konusunda nekadar uygundur sizce. Okuma Zeon 65 in genel piyasası (İstoç) 100-110 tl. civarı Travertine 65 de 90-100 tl arası çok fazla fiyat farkı varmıdır. Yani bağcılardan üskadara gitmeye değermi indirim olarak.

5. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

1.87 boy ile 420cm kamışı çok güzel kullanırsınız, atışın hakkını verirsiniz.
    İm Casting 420 ya da biraz daha makul fiyatlı olan Maxx Cast 420 alabilirsiniz.
    İkisi de hem boğaz avcılarının en çok aldığı modellerden, hem de dayanıklı ve atışları da güzel.

Makine olarak 65'lik olması şart değilse 55'lik makaralı bir makine alsanız çok daha hafif bir set olur. Makara boyutları ve hafifliğinden farklı bir özellik yok genel olarak 55 ve 65 farkında.

Fiyat konusunda da Cengiz Balıkçılık'ın ürünlerinde fiyatlar heryerde küsüratına kadar sabit artık. Normal liste fiyatlarından, indirim istendiğinde yapılan indirimlerden de fazla birşey beklememek gerek, taş çatlasa %5 diyeyyim.

6. PuFFeR

PuFFeR Yeni Üye

Maxx Cast i gördüm oda olabilir 390 lığı olabilir. Makinelerin 55 liği piyasada pek yok. Özellikle Zeon 55 hiç bir yerde bulamadım. Tekrar bakıcam haftasonuna kadar. Travertine dede biraz sorun yaşandığını duydum. Makineyi açınca toparlanamıyormuş. Birde rulmanlara aylık bakım yapılmazsa sorun çıkartıyormuş travertine oyüzden zeon üzerinde yoğunlaşmak istedim. Fiyat konusunda öyle liste fiyatı olduğu için ve seçiceğim model belli olduğu için okadar uzağa gitmeye gerek yok diye düşünüyorum.

Zeon 55 bulamassam OKUMA SAFINA NOIR 55 OLTA MAKİNESİ düşünüyorum.
    • AĞIRLIK : 390GR
    • BİLYA SAYISI : 5+1 ADET
    • ÖNDEN KALAMA
    • ALÜMİNYUM KAFA
    • ALÜMİNYUM KOL
    • DEVİR ORANI : 4.5:1
    • MİSİNA KAPASİTE :0.30MM/380METRE

Travertine de biraz sorun yaşandığı için. Gerçi safina dada bu sorunlar varmı pek bilmiyorum.

7. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Okuma'nın bilya sayısı artışına göre isimlenen, hemen hemen aynı kasaya sahip olan, compressa,travertine, avenger, octana v.b. makineler çokca satıldığı için bunlar hakkında yorumlar da oldukça bol ve genel olarak düzenli bakım yapılmazsa gıcırtı yapabileceği, makine içinde sürtünme sesi gelebileceği birçok kullanıcı tarafından söyleniyor.

Ben de Spot Balık'taki tamirhanedeki arkadaşlardan aldığım bilgiler ve zamanla kendi edindiğim izlenimlerle şunu söyleyebilirim ki en önemli şey bakım. Okuma'larda buna daha da önem vermek gerekiyor. Kaliteli ve insanların birbirine tavsiye ettiği çok fazla satılan ve kullanılan, fiyatıyla alınabilecek en iyi markalardan. Onu daha da mükkemmel kılacak şey ise bakımını yapmak.

En geç 6 ayda 1 yağlama yapılırsa Okuma'ları yıllar yılı kullanabiliriz. Buna bir de Türkiye'deki ithalatçısının garanti ve yedek parça gibi hizmetlerde sorunsuz çalıştığını da eklersek, makinelerimizi çok çok uzun ömürlü ve güvenle kullanabiliriz.

Shimano, Daiwa gibi makinelere de bakım yapmak gerekir elbet ama bu markalar kullandığı iç mekanizma kalitesi ile bakım ihtiyacı süresini daha da uzatmış ya da bakımsız kalsa bile daha az sorun çıkartıyor.

Kısacası, makinenin kıymetini bilene fazlasıyla hizmeti sunacak makineler bunlar.

8. PuFFeR

PuFFeR Yeni Üye

Evet başlangıç ve orta seviye için en çok tercih edilen modeller. Genel olarak hepsi aynı kalitede, ancak Zeon, Travertine, Avenger ve Safina Noir modelleri arasında en az arıza çıkartan ve kaliteli malzemeye sahip olan hangisi sizce Erkan Bey.
    Travertine da biraz daha arıza olduğunu duydum. Avenger da sapı plastik olduğu için kırılma çok yaşanıyormuş. Zeon la ilgili bir arıza duyamadım daha. Sizin yorumunuz nedir?

9. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Çıkarttığı arıza sayısına ürün seçmek bana pek mantıklı bir karar verme süreci gibi gelmedi.

10. PuFFeR

PuFFeR Yeni Üye

Sonuçta arıza çıkarma durumu malzeme kalitesi, işçilik kalitesi ile alakalı olduğu için. Kaliteli malzeme kullanılan bir ürünün arıza çıakrması daha az olduğu için bence mantıklı. Tabi genel olarak ortalama aynı kalitede ürün kullanılıyordur. ama 1 parçası kötü olur oda sürekli aynı arızaya neden olur. Amacım sürekli aynı arızayı vermeyen modeli bulmak.

11. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Boğazda ağır kurşunla rapala atacaksan albastar bosphorus gayet bu iş için ideal, kamış bir sağırdır ama sadece balık tutmanı sağlar balık tutmaktan zevk almak ikinci planda olmalıdır. Fiyatıda gayet makuldur.
    Makine olarak ise sana önereceğim az sorun, çıkarsa bile hep aynı sorunu çıkaran boğaz için gayet uygun bir devire sahip olan ryobi proskyer surf makinedir.
    Lakin ikisinin eder toplamı senin ayırdığın bütçeyi biraz aşar ama uzun süreler kullanabileceğin ve seni av ortasında yarı yolda bırakmayacak bir takımın olur.