Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni boyama teknikleri ile El yapımı sahte çalışmalarım

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında diverozcan tarafından paylaşıldı.

1. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar,
    Yeni çalışmalarımı paylaşıma açarken değerli yorumlarınızı ve yapıcı eleştirilerinizi bekliyorum. Sizlerden gelecek yeni fikirler ve öneriler, gelecek çalışmalarıma ışık tutması açısından benim için çok önemlidir.

Keyifli seyirler dilerim

Hatırlatma olması açısından kullandığım malzemeler ve el aletlerinden kısaca bahsetmek istiyorum ;0,6-0,8 ve 1 mm kalınlıklarda Balsa levhalar
    5 dk.lık şeffaf epoksi karışımı
    1,2 mm çapında 308 serisi paslanmaz çelik tel
    Şeffaf ahşap tutkalı
    Japon yapıştırıcı
    Akrilik bazlı hobi boyaları
    Çatlatma boya seti
    Simli boya ve ojeler
    Alüminyum folyo
    Hologram folyo
    delikli gelin tülü
    Çift taraflı yapışkan bant
    Çelik bilyalar
    3 mm kalınlıkta şeffaf mika
    Epoksi ve parlak pullardan hazırladığım gözler
    Dremel El motoru ve farklı uçları
    Maket bıçağı
    zımpara kağıtları
    cd kalemi
    kurşun kalem
    Farklı ebatta boya fırçaları, boya paleti
    pense, kargaburun, yan keski
    kıstırma maşaları
    Owner, okuma paslanmaz rapala halkaları; VMC, Mustad, Gamakatsu, Owner, Awa Shima üçlü iğneler.

115mm/17gr bir popper çalışması. Kuyruk iğnesinde Fly çalıştım. Tatlı su avları için düşünerek boyadım. Transparan/parlak akrilik boyalar kullandım ve tül ile maskeleyerek kısmi pul imitasyonu verdim. WTD tekniği ile gerçek aksiyonuna ulaşıyor, düz çekildiğinde de su üstünde sağa/sola sıçramalarla geliyor.

130mm/15gr. Yozuri Edge minnow modelini örnek aldım. Hologram folyo ile kapladığım sahteyi parlak transparan akrilik boya ile renklendirdim. Sardalya modelinin çok renklisi. Gövdeye 45 derecelik açı yapan oval kısa damak yapısı ile oldukça hareketli zig-zaglar çizip kendi ekseni etrafında yalpalayarak ve çektiğinizde batıp, serbest halde suüstüne çıkarak bir aksiyon sergiliyor.

135mm/15gr ve 115mm/13gr. Parçalı olan bu modellerde alüminyum folyo üzerine kabartmalı pul imitasyonu vererek, akrilik boyalar ile renklendirdim. Sırt kısımlarında sim kullandım.İğnelerin ve misinanın takıldığı halkalarda paslanmaz bilyalı fırdöndü kullanarak 360 derecelik bir hareket serbestisi sağladım. Oval ve açılı damak yapısıyla oldukça hareketli bir aksiyon sergiliyorlar.

115mm/14gr. Farklı bir popper çalışmak istedim. Sahtenin alt kısmını neredeyse boydan boya oyarak, aerodinamik yapısını suyu sıçratırken aynı zamanda da su üzerinde daha fazla sıçramaya uygun hale getirdim. Sarı akrilik boya kulanarak, boya çatlatma tekniğini kullandım. Alüminyum folyo ile kapladığım yanlarına pul imitasyonu vererek hologramlar ile çakarlık kazandırdım. Kuyruk iğnesini özellikle tek iğne kullandım.

125mm/22gr. 30 derecelik damak yapısı ile daha derine dalmasını istedim. Ahşap görünümü veren akrilik boya ile boyayıp, çatlak efektlerini oluşturduktan sonra vernikledim ve ondan sonra epoksi ile kapladım. Alt kısmına dağılan dengeli ağırlık sistemi ile oldukça düzgün bir aksiyona ulaştım.

135mm/22 gr. Siyah akrilik boyaya karıştırdığım sim ile renklendirdiğim sahteye, çatlatma tekniği uygulayıp vernikleyerek, son kat epoksileri uyguladım. 45 derecelik açı verdiğim damak yapısı ve ön tarafa kaydırdığım ağırıklar ile hareketli bir şekilde kuyruk sallayarak ve çektikçe derine batma isteğiyle gelen bir aksiyona sahip.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. evren davut

evren davut Aktif Üye

ben gagasız olan arkası tüylü modeli cok begendim.rover e rakıp olur bence:)elinize saglık

4. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Evren bey, yaparken de gayet zevk aldığım bir çalışmaydı. Görüntüde her ne kadar rover98 modelini çağrıştırsa da, daha fazla su sıçratması için damak kısmını oydum ve kuyruk kısmına doğru yukarıya hafif bir kavis vererek sudaki yüzer aksiyonunu arttırmaya çalıştım. Ben daha çok Lucky Craft'ın Sammy modeline benzettim.
    Sağlıcakla kalınız.

5. BURCU

BURCU Burcu'nun Oltası

tebrikler:)

6. evren davut

evren davut Aktif Üye

bu sahte ile denemelerinizi bekliyorum:)suna inanırım; her sahtenın bir karakteri vardır mesela öyle sahteler vardır ki kullanılmaktan artık darmadağın olmustur ve haala balık tutar...(aslında buda kullanıcının takıntısıdır belkide)mesela benım yozuri tobimaru red headim gibi.artık kullanılmaktan darmadagın oldu ama inadına yenısını almak yerine onu kullanırım.yada bir örnekte Kazım Aksoy abimin 10 yıllık silikonları.demek istediğim bunlar size özel ve emınım iş yapar.tekrar tebrikler:)

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Hepsi de harika çalışmalar
    Elinize sağlık

8. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Burcu hanım.

Benim de benzer birkaç sahtem, dediğiniz gibi halen iyi iş yapmakta ve hiç bir şekilde tadilat yapmaya gönlüm razı olmuyor.

Teşekkür ederim Şeref bey.

9. Arif

Arif Aktif Üye

Arkadaşlarımın, hedefdaşlarımın, bu hobiyi paylaştığım bu güzide insanların, böylesine el emeği, göz nuru çalışmalarını gördükçe, gurur duyuyor ve gıpta ediyorum. Ellerinize sağlık, gönlünüze sağlık..

10. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Özcan Bey,su üstü yemlerinizin hastasıyım.

11. boru

boru Üye

Tebrikler Özcan bey. Merak ettigim bisey var. Çalışmalarınızla balık almak
    nasip oldumu?

Bir de inaılmaz bir levrek katili sahte var belki ilginizi çekebilir.
    İsmi Patchinko daha önce arkadaşlar yayınlamıştı resmi .