Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Jig setim ve Misinalar hakkında soru

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında cemalsahin tarafından paylaşıldı.

1. cemalsahin

cemalsahin Yeni Üye

İyi akşamlar hepinize,
    Jig tekniğine atılmaya karar verdim. Bunun için bir set topladım
    Kamış :
    Shimano SpeedMaster AX Vertical Jigging
    Makina :
    Okuma Salina 3 16000
    Seçtiğim set sizce iyi mi ?
    Ayrıca örgü misina ve shock leader tavsiyelerinizi istiyorum hedef balık şansım varsa akyadır.
    Shock leader hakkındada bir sorum var şimdi ben 0.38 lik bir örgü misina aldım diyelim ki çekeri de 30kg olsun buna uygun shock leader bakıyorum aynı kg çekerler 0.60 - 0.70 oluyor. Çok kalınlar düğüm tutmaz diyorum. Bu işin aslı nasıldır acaba yardımcı olursanız sevinirim...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Dündar

Dündar Daimi Üye

Hayırlı olsun Cemal.
    Aktarımlar gelecektir.
    Tanışalım bölümüne kendini tanıtan bir konu açarsan seni genel olarak tanımış oluruz.
    Rast gele.

cemalsahin ve KalamA bunu beğendi.
  4. KalamA

KalamA Daimi Üye

Güle güle kullan Cemal. Birçok kişinin hayalini süsleyen bir jig takımın olmuş ;) 85-200 gram jig atar aralığı çok yerinde bir karar olmuş kamışta Makineyi henüz bir arkadaşıma aldık, o da bugün yarın deneyecek. Ama eline alanı kendisine hayran bırakıyor gerçekten. Okuma'nın yeni üst düzey makinelerinden ve yedek parça ve garanti sıkıntısı yok.

Ben jig makinemde 65 Lb. çekerli Powerpro kullanıyorum lakin biraz daha ağır çekerli bir ip misina da düşünebilirsin. Durumun üst düzey bir ip misina almaya uygun ise; Berkley Whiplash ya da Whiplash Crystal 0,28 100LB çekerli ip misinayı öneririm sana. Bakma sitelerde 300-400 TL fiyat verdiklerine, arayan 140-150 TL'lere bulur 274 metre olanını ;) Yok o kadar pahalıya kaçamam dersen, uygun kalınlıkta Amerikan Powerpro ip misina tavsiye ederim. Bu misinanın Avrupa olanlarından uzak dur, elinde kalır. Birçok Powerprozede görüyoruz maalesef.

Shock leader olarak ben acele etmiş, Sunline Shock Leader 60 LB almıştım ve daha düğüm atmadan bile kopmaya başlamıştı elimde. Bu iş için de sana Berkley Trilene Big Game Fluorocarbon 0,81 ya da 0.91 mm misinayı tavsiye ederim. İllaki fluorocarbon almak zorunda değilsin. Aynı misinanın monofilament olanını kullanan çok değerli bir ağabeyim gayet memnun.

Düğüm konusu uçsuz bucaksız bir derya. Birçok düğümü internetten öğrenip itina ve dikkat ile uygulayabilirsin. Jig'in şakası yok. En pahalı disiplin bu. 50-100 TL'lik jiglerine ve uçlarındaki trofelere elveda dememek için zincirdeki tüm halkaları sağlama alman şart. Düğüm konusunda aynı kıymetli, tecrübeli ağabeyimin tercihi yıllardır: Bimini Twist + Blood Knot . Yarı yolda kalmadı hiç bununla ;)

Bir de sen sormamışsın ama ben söyleyeyim; klips olayı var ki bence çok önemli. Ben İzmir'de bulamadım ama sen bulunduğun bölgede bulabilirsen sana şiddetle şu klipsleri tavsiye ederim: Paslanmaz elik 8 Halka (solid ring) S Jigging Master, Maver, Colmic, Century UK, Olympus, Awa-S Europe, Vega, Vercelli, Evia Trkiye Bağlama şekli sanıyorum sitede mevcut. Uzun jiglerinin iğnelerine slikon ahtapot eklemeni ve yine uzun jiglerinde uygun uzunluklarda biri uzun diğeri daha kısa 2 iğne kullanmanı da ayrıca öneririm. Bu bilgiler gerçekten kıymetli bilgiler ve güzel Süleyman ağabeyime burdan bir kez daha teşekkür eder yanaklarından öperim :)

Gönlünce, güzel avlarda kullan yeni ekipmanlarını Cemal, her zaman rastgelsin...

5. cemalsahin

cemalsahin Yeni Üye

Çok teşekkük ederim yardımların için :) Yanlız misina konusunda bulunduğum bölgede yani Karadenizde jigging yapılmadığı için kaliteli bir ip misina ve shock leader bulunmamakta. İnterneti birbirine katsamda istediğim uzunlukta ve çekerde misina bir türlü bulamıyorum. Neyse napalım aramaya devam edicez artık. Çok teşekkürler yorumların için :)

6. KalamA

KalamA Daimi Üye

Rica ederim, sen de sağol Cemal ağabey :)

7. cemalsahin

cemalsahin Yeni Üye

Misina olarak Powerpro Depth Hunter 0.36 30kg çeker ip misina ve Berkley 80LB Big Game shock leader aldım iyi mi sizce ?

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tanınmış ürünler.
    Deneyip sonucu bildirirseniz başkalarına da rehber olur.. :)
    Rast gelsin

Dentex ve cemalsahin bunu beğendi.
  9. Dentex

Dentex Üye

selamlar. bende okuma salina 3 16000 aldım yeni ve daha 1 kez deneme fırsatım oldu. gerçekten çok kuvvetli bir makine. aldığım için şanslı gördüm kendimi. Can ın dediği gibi elime aldığım an hayran kaldım. insana güven veriyor. tabiki ilerleyen günlerde kullandıkça performansı hakkında daha net bilgiler verebilirim sizlere..

KalamA bunu beğendi.