Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni kamışın uğuru...tek çupra...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Çağatay Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Merhabalar...

Geçtiğimiz hafta içi, yeni bir surf kamış alma telaşındaydım, hatta buna dair bir başlık da açmıştım. O mu bu mu derken her neyse anlık bir kararla aldım bir tane iyi ya da kötü. Hatta açtığım o konu başlığını, aldığım bu yeni kamış güzel çupra raporlarına vesile olur umarım diye bitirmiştim. :)

Neyse gelelim şimdi rapora.:)

Aslında pazar günleri ava çıkmayı hiç sevmem, her yer çok kalabalık olur, avlak sıkıntısı yaşarsınız, yemcilerde yem bulunmaz vs. Nitekim sabahın köründe günümüz çok tatsız başladı. Bir önceki akşamdan yem ayırtmamıza rağmen, yemci tarafından yemimiz ayrılmamıştı ya da bir başkasına satılmıştı. Sabahın 04.00'ünde üç arkadaş kalakalmıştık öylece ve yemci ile yaşanan can sıkıcı tartışma da yanımıza malesef kar kalmıştı. Her ne kadar ihtiyatlı davranıp dondurucu stoğumdaki bir miktar kalamarı evden çıkarken yanıma almış olsam da tek çeşit yemle ava çıkılmazdı ve esas istenen yem de mamundu. Takım taklavat ile zınka zınk dolu arabanın içinde acaba geri dönsek mi evlere diye tartışırken, telefonla ulaştığımız bir başka yemcide mamun kaldığını öğrendik ve rica minnet yemcinin elindeki son yemi ayırtıp 15 dakika sonra yemcinin dükkanında soluğu aldık. Yem, sorununu giderip bir hayli vakit kaybetmiş durumda yola koyulduk. Hedeflediğimizden çok sonra, günün hayli aydınlandığı bir saatte avlağımıza ulaştık.

Vakit geçirmeden oltalarımızı suya kavuşturduk. Bu sezon yapacağım kıyıdan çupra avlarım için önceden kendimce bir karar almıştım. Tebliğ'in izin verdiği biçimde 4 kamışla avlanacaktım, iki surf kamışını tek iğne gezer kurşun takımı ile donatacaktım ve bu takımlarda kesinlikle sağlam ve iri yem kullanacaktım. Diğer iki kamışı ise klasik üçlü takımla donatıp, mamun benzeri cezbedici ancak iğneden kolay çalınan yemler kullanıp sürekli heyecanı yaşayıp av sırasında kendimi zinde tutacaktım. :) Nitekim bugün İki surf kamışımı gezer kurşunlu takımla donatıp, kalamarla yemledim. Diğer iki kamışı da mamunla yemledim. Mamunla yemlediğim kamışlar sabahın ilk saatlerinde bana epeyce otur kalk spor yaptırdılar, zira avlakta harami tabir ettiğim küçük balıklar çoktu. Ama ağır abi kamışlarda hiç ses yoktu. Saat 08.30 civarı benim emektar surf kamış şöyle bir sallandı, bizim deyimimiz ile selam verdi. Hemen elime aldım, balığı hissedince sağlamlamak için abartmadan üsturuplu bir tasma attım. Balık oltadaydı ve bana onu kıyıya almak kalmıştı. Tesadüf ki kamışı elime aldığım anda, takımı kopan bir başka kamışın ekipmanını yenilemek üzereydim. Bu nedenle balığı, ağzımda stoper boncuğu, sarma kolunu tutan elimde ise kilipsli fırdöndü vaziyetinde çekmek durumunda kaldım. Yahu fırdöndüyü at elinden be adam, boncuğu da tükür değil mi, mantıklı olan da bu ancak insanın o an aklına gelmiyor ya da gelemiyor işte. :) Bu yüzden ben balığı kıyıya alana kadar, ekip arkadaşlarımın hiçbir şeyden haberi olmadı zira insanın dudaklarının ucunda boncuk varken konuşması pek de mümkün olmuyordu. :D

Gelen yakışıklı, sabahın köründe yaşadığımız tatsızlığı unutturmaya yetti. :) Bu, yakışıklı her ne kadar benim emektar surf kamışına denk gelmiş olsa da ben yeni kamışın uğuruna bağladım olayı. Umarım yeni aldığım kamışa da ileride daha güzelleri denk gelir.

İşte bizim egeli hemşerilemizin söyleyişi ile "alyanak" ve tabi ki ben. :p

Avı tek balıkla kapatmışım sadece bir pozla bırakır mıyım ben onu.Şöyle biraz kamerayı yakınlaştıralım :D

Aslında, bana denk gelen bu yakışıklıyı bir kenara bırakırsak bereketsiz bir avdı denilebilir. Adam gibi başka vuruş almadım, av arkadaşlarımdan Güven ise iki kaba lidaki yakaladı, Anıl maalesef çok şanssızdı.

Av arkadaşlarım...Anıl ve Güven...

Daha güzeli ve bereketlisi sizlere denk gelsin...Hepinize rastgele...

Dip Not: Önceki raporlarımdan kalan bir espri var. Merak eden varsa evet uğurlu levrek çuvalım yanımda idi. :D

Ekleme: Avatarımı değiştirip, yazlık avatara geçiyorum. Avatar, tabi tahmin ettiğiniz gibi olacak. :D

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Bu balıktan güzel avatar olur. Tebrikler ve hep rastgelsin.

4. m1976k

m1976k Aktif Üye

sağlık olsun gönüller bir olsun...

5. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

olsun tek balıkta olsa denizana boş çevirmemiş,birdahakine inşallah daha güzel av yaparsınız

6. demir01

demir01 Yeni Üye

tebrik ederim, tek olsada güzel balık

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Çağatay abi, güzel bir Çipura gelmiş :)

8. sa®gozmehmet

sa®gozmehmet Aktif Üye

Çağatay abim tebrikler :) Biz de bu hafta o bile yoktu...Maşallah kalın dudaklı çok yakışıklı çıkmış,ilerleyen günlerde daha iyi avlar vereceği belli o avlağın...
    İshak Hocamdan raporlarını saat saat aldık,sanki bizlerde sizlerin yanınızdakdık :)
    Daha güzelleri yeni aldığınız kamışa denk gelmesi dileklerimle...Selamlar...

9. oktay16

oktay16 Moderatör

Çok güzel abi, tebrikler. Meranın değerini bilmek lazım daha güzelleri rastgelir inşallah :)

10. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Kaptan ı deryam, tebrikler...:harika:Tek parça ama , boyu-posu ile on numara bir ''Al yanaklı/dalın dudaklı bir güzel '' denk gelmiş.

11. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

İshak hocam, bu balığa karşı özel bir tutkum var biliyorsun. Tek parça da olsa, hele böyle dişe dokunur gerçek deniz çuprası denk geldiğinde çok mutlu oluyorum.