Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni LRF takımı ve seçme nedenim.

Konu, 'LRF (Light Rock Fishing) Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri' kısmında KayaBalığıKaya tarafından paylaşıldı.

1. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Eveet her ne kadar makine daha kargodan tarafıma ulaşmasada size seçmiş olduğu kamış ve makine nin seçilme sebebini yazayım dedim...
    LRF den ilk olarak Emir Şengezer arkadaşımın geçen yaz başında bana bahsetmesiyle haberim oldu. Çeşitli videoların seyredilmesi sonunda aaa ne güzelmiş lan dedim ama seçim yapmak için artık çok geç kalınmıştı bile, bende gelecek seneye erteledim takım seçimimi ve sonunda zamanı geldi seçimlerimi yaptım.
    İlk olarak makineden bahsetmek istiyorum makine olarak shimano nasci 13 c2000hgs yi seçtim ve siparişini verdim. Bu makineyi seçme nedenim ise hem hafif olması hemde devri... aradım taradım ve hem bütçe olarak hemde devir ve hafiflik olarak aradığım kriterlere en çok uyan makinenin bu olduğuna karar verdim. Hafifliği hakkında konuşmayacağım, zaten sebebi belli ama bütçe olarak doğrusunu söylemek gerekirse (tabiiki insanın keyfi bilir) ispari filan avlamak için fazla bir bütçe ayırmak istemedim. Tek bir makineye vereceğim parayla hem kamış hemde makineyi alabilirim diye düşündüm ve aldım. Sonuçta halen elime geçmesede 200 tl gibi bir paraya bu makineyi sipariş ettim. Devir olarak yüksek devirli bir makine seçmemin iki nedeni var. İlk olarak yeni aldığım lrf kamışıyla küçük silikonlarla rahat bir şekilde oynamak, 10 - 30 240 catana kamışımla ve küçük sahtelerle zamanı geldiğinde çinekop sarıkanat lüfer avları yapmak hemde su üstü sahteler ve popperlarla oynayabilmekti iyide yaptım zannediyorum umarım seçimlerimde yanılmam. Kısaca bu makineyi seçme sebeplerimden en büyüğü 2 kamışla birlikte kullanıp avlanma stili ve hedef balık çeşidini arttırmaktı, yüksek devir bu noktada çok önemli bir faktör oldu benim için. Makine 4 rulmanla geliyor gerekli her yerde rulman var bir tek misina sarım kılavuzunda yok ama orası içinde rulman siparişi verdim ve ulaştı. Ufak bir upgrade ile sorun kalmaz. Ayrıca tutamacada rulmana eklenebilir belki hfs bir rulman alıp oraya koyarım. Makinede solucan dişli yok ama sarıma pek bir etkisi olacağnı zannetmiyorum sonuçta shimano, örgüyü gene düzgün saracaktır.

Kamış olarak ise gene Shimano nun bir kamış modeli olan Nasci 185 3 - 15 atarlı kamışı seçtim. Aslında aklımda iki kamış vardı biri catana 1 - 11 2.10 atarlı diğeride seçimini yapmış olduğum kamış.. İkiside birbirine yakın ağırlıkta lakin uzunluk olarak catana daha çok aklıma yatıyordu ama atar değeri istediğim aralıkta değildi. Sonuçta seçeceğim kamışla yeri geldiğinde bazı meralarda kırmızı kurtlarla çipura avıda yapmak isteyecektim ama bu meralarda biraz daha ağır jig headler buna bağlı büyük iğne ve tabiiki daha büyük kırmızı kurt kullanmam gerekebilirdi ve catananın bu seçimlere vereceği cevap muammaydı, lakin nasci de boyunun kısa olmasına rağmen atar değer tama istedğim araklıktaydı 5 - 10 gr lık jig headleri ve silikonlarıda çok daha rahat kullanabilirdim. Ayrıca nasci nin kılavuzları fuji ve tuzlu suya çok daha dayanıklı buda benim için önemli kriterdi. Çok fazla takım değitiren bir adam değilim bir takımı uzun seneler kullanmak isterim ve bu kamışta bana bu hizmeti uzun seneler verebilir. O yüzden seçimimi nasci den yana kullandım. Kamış japon tipi hızlı aksiyon kamışardanmış ve evet öyle ucu biraz daha önden eğilip bükülüyor. Ayrıca daha düşük atarlı ve esnek olan kamışlardan daha sert mizaçlı olduğundan balığın kafa atışlarını daha rahat hissederim diye düşündüm. Bu da bir eetken seçimimde. Bide insan gibi atmıyoz ki, 1 - 11 kamışlar şimdi atarken kırarız mırarız kamışı yazık günah...

Umarım seçimlerim ve nedenleri lrf ye başlayacak olan arkadaşlar için aydınlatıcı olur der giderim... Sağlıcak kalın

around deep, osmanav, Hamdi ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. B@ND!T

B@ND!T Aktif Üye

Hayırlı olsun abi. Nasci benimde çok beğendiğim hatta almayı düşündüğüm bir makinaydı. LRF olayını merak etmiyor değilim :) Bol balıklı eğlenceli avlarda kullan yeni takımını.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güle güle kullan Uluç..
    LRF eğlenceli ve keyifli bir av türü gibi görünüyor.

Benim farkındalığım da Savaş Dursun sayesinde olmuştu..
    Senden tek farkım fark ettiğim yerde duruyor olmam.. :D

meraklısına bir de örnek video.. :)
    Avcının elindeki fish grip'e dikkat..

Bu daha iştah açıcı bir balıkla sonuçlanıyor..

5. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Güle güle kullan partner. Yazın iskorpitleri hoplatırız. Benim sephiamda gelsinde hele.:D

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

Ah be abicim tam okuyup araştırıp makale tadında hazirlayacaktim ki gerek kalmamış :) biraz da yemler iğneler den bahset olsun bitsin :)

7. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

Güzel avlar dilerim. Bende bir süredir bu yöntemi inceliyorum hatta kamış beğendim geriye makina kaldı ( Savagear BushWhacker XLNT 2.28cm spin kamış 3-18gr )

Yazınızda bir konu dikkatimi çekti. Rulman ekleme nasıl yapıyorsunuz. Bunla ilgili bir video yada benzer eğitici bir yazı varmı. Yada kendi makinanıza ekleme yapacak olursanız videosunu çekip bırakırmısınız.
    Saygılar.

Tapatalk aracılığı ile gönderildi

8. Fecri

Fecri Aktif Üye

Uluç, hayırlı olsun.
    Güzel avlarda kullanmanı dilerim.

9. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. Şeref Bey'in paylaştığı 2. videodaki zevk süper, ilki biraz eğlence olmuş. Bunu mendireklerde normal spin takımlarda ağır jigheadlerle de yapabiliriz bence.

10. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

He he iskorpit istavrit boğazda ne varsa, bakalım tam yaz eğlencesi...

Valla o konuda da biraz tecrübem olsun hele yazarız :) sağolasın teşkür ederim. :D

Seçtiğiniz model bu stil av için biraz sert olmuş bence, ama bu takımı başka işlerde de kullanmak istermisiniz bilemem... savagear lar yapı gereği zaten sert kamışlar bunu göz önüne almak lazım.... rulman ekleme; zaten shimano makineler fabrika çıkış gelirken bazı noktalarında rulman yerine plastik parçalar veya demir zımbırtıları o ölçekte rulman bulup o parçalarla değiştirmek şeklindedir ama nerede değiştirilebilir orası makineye göre değişir. Shimano nun izin verdiği kadar yapabiliyoruz bu upgrade işlemini.

Teşekkür ederim fecri abi... sende yap böyle bir takım fena eğlenceli.

Amaç balığı kandırmak lakin takım ne kadar hassas o kdar zevkli lakin hedef balıkları da gözetmek lazım...

11. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

LRF nedir ya :)
    Ben hard işine giriyorum siz light.