Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni motor ve teknenin Bağlama Kütüğüne Kaydı

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında havatemiz tarafından paylaşıldı.

1. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Son güncel duruma göre yapılacaklar şunlar,

1. https://atlantis.udhb.gov.tr/gemi_isim/web/basvuru_ana.asp sitesinden tekneye isim alınıyor.
    2. İsim aldıktan sonra bu sayfanın çıktısı alınacak.
    3. Bir dosya hazırlıyoruz.
    4. En üste kayıt olacağımız Liman Başkanlığına hitaben bir dilekçe yazıyoruz,
    5. Altına yukarıda söz edilen internet çıktısını ekliyoruz,
    6. 20 Hp Motorun faturası ve CE belgesi, ( Motor için ÖTV Belgesi istenmiyor )
    7. Teknenin faturası ve CE Belgesi, Fatura'da zaten ÖTV gösterildiği için başka bir belgeye ihtiyaç yok.
    8. Teknenin ismi ve limanı yazılmış şekilde sağdan, soldan ve kıçtan fotografları.
    9. Nüfüs cüzdan aslı ve fotokopisi

Ben, dişi harf kesimi istedim ki yağlı boya ile polyester tekneye ismi boyayım.
    Siz, doğrudan yapışkan harf de isteyebilirsiniz ama boyanan harfin çıkma süresi daha uzun.
    Botu olan arkadaşlar için de aynı konu geçerli ancak onların bot boyası farklıymış bunu da hatırlatmış olayım. Bunun için önce reklam, tabela yazan bir yer bulup. Dişi Vinil harf kestireceğinizi belirtiyorsunuz. Sağa, sola ve kıç içinde hem isim hemde bağlanacağınız limanın ismi örnek ; üste İSİM ve alta da L. İzmir yazdırıyorsunuz. Her bir harf enaz 15 cm büyüklüğünde olmalı. Burada dikkat edilecek nokta harfleri 15 cm dediğiniz zaman bilgisayar otomatik olarak harf kalınlığını da kendi yapıyor böyle olunca harf çok kalın oluyor. Sizin müdahele edip önceden ölçtüğünüz örnek kıçta yazıları nereye yapıştıracaksanız o ölçüyü söylemeniz ve harflarin o ölçü içine sığmasını sağlamanız gerekiyor. Bunun için önceden mutlaka yapıştırılacak alanın ölçüsünü almanız gerekiyor. Kesilen yazılar üzerine şeffaf bir tabaka veriyorlar onunla önce bu yazıyı tekneye yapıştırıp sonra kesik olan harfleri boyuyorsunuz. Bir, iki veya üç kez kuruduktan sonra boya olunca daha güzel oluyor. Ben siyah renkli Akzo Nobel Hammerite boyası aldım.
    Sonra harflerin ucundan itina ile polyesteri çizmeden kaldırınnca yazılarınız ortaya çıkıyor. Burada önemli nokta bir yazı bir kez kullanıldığından , sağa , sola ve kıç a ayrı ayrı yazdırmanız gerekiyor. Liman Başkanlığına sordum, teknenin numarasının yazılması gerekmediğini söyledi. Dosyayı verdiğinizde size tekne numarasını da veriyorlar.
    Dosyayı teslimden sonra Liman Başkanlığı'ndan gelip tekneyi gördüler ve bir gün sonra da bağlama kütüğüne kayıt işlemi gerçekleşti.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. eraysarac

eraysarac Üye

Gayet açık bir anlatım olmuş.Teşekkürler.
    Size sormak istediğim 20 Hp motor için yıllık vergi var demişlerdi.
    Doğrumu dur.

Selamlar..

4. umooth

umooth Aktif Üye

Motor'da vergi yok. Tekne uzunluğu 4.99m den büyükse vergilendirme başlıyor. Ancak motor'unuzda 9.9HP'den büyükse tekneyi kullanabilmek için ADB gerekiyor.

5. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

bende özel kimlik var umut kardeşim ben kullanıyorum :) kolay gelsin güzel kardeşim,

6. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Motor'da vergi yok. Tekne uzunluğu 4.99m den büyükse vergilendirme başlıyor. Ancak motor'unuzda 9.9HP'den büyükse tekneyi kullanabilmek için ADB gerekiyor.

umut Bey yazmış. Ben özellikle 20 Hp olduğunu yazdım. Benim ADB belgem var. Olmayanlar veya almaya üşenenler maksimum 9.9 almalı.

7. ENEZ

ENEZ Yeni Üye

Bende aynı işlerle uğraşıyorum. Motorum 9.9 teknem 4.50 m, liman başkanlığıyla yaptığım görüşmede Motor ve teknenin ÖTV sini ödemem gerektiği söylendi.
    Siz motor için ÖTV ödenmiyor demişsiniz. Nasıl oluyor liman başkanlıkları arası uygulama farklı mı?

8. Fishman07

Fishman07 Üye

http://www.baliksevdam.com/forum/fiber-tekne-alacak-arkadaslar-dikkat-12168.html
    bu sayfayı okursanız, orada benim başımdan geçen tekne ve motor kaydı ile ilgili yaşadığım sıkıntılar ve çözümlerini dilim döndükçe anlatmaya çalıştım;)

9. ENEZ

ENEZ Yeni Üye

Sizin yazdıklarınızı okudum. Sizin yaşadığınız tamamen farklı bir olay yada liman başkanlıkları ile vergi daireleri yeni çıkan yasalardan habersiz. Ayrıca iller arası bahsi geçen kurumlarda da uyumsuzluk var.
    Benim yaptığım görüşmede sizin bahsettiğiniz gibi bir durumun söz konusu olmadığı vergi dairesi nakil vasıtaları kısmından ÖTV nin yatırılması gerektiği söylendi.
    Buradaki yazıları okuyunca çok daha farklı hususlar çıkıyor, mesela ÖTV yatarken KDV siz miktar üzerinden ödeme yapılır diyor yada kimi liman başkanlıklarının motorun ÖTV sinin ödenmemesi gerektiği yazılmış.

Hangisi doğru?

10. Fishman07

Fishman07 Üye

03.10.2013 tarihli Maliye Bakanlığından mal müdürlüklerine ve Defterdarlıklara ayrıca Liman Başkanlıklarına bir tebliğ gönderilmiş. İçreğinde Tekne ve Motor ötvsi ile ilgili ötvnin tüketicinin satın almış olduğu ürünü almış olduğu şirket aracılığı ile ödemesi gerektiği ile ilgili yazılar bulunuyor. İşin özü "yada benim anladığım" bu tebliğ çıkartılmış ancak alt yapısı olmadığı için karmaşa yaşanıyor. Ben tekne ve motoru aldıktan 4 ay sonra belirttiğim şekilde ötv ödemesini yaparak kaydımı yaptırdım. Ve Antalya'da maalesef ki ilk olarak ben yaptırdım :( Maliye görevlileri, Liman Başkanlığı görevlileri, tekneyi almış olduğum firma yetkilisi ve almış olduğum motorun distribütörleri yapmış olduğum işlemin belgelerinden birer fotokopi aldılar. Hangi firma ile pazarlık yapıp bu konuyu açsanız söylenen şu. Bilmem kaç tane ürün sattım hiç sorun çıkmadı. Ama öyle değil işte asıl aldıktan sonra sorunlar çıkıyor. Umarım çözüm bulursunuz.:(

11. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı
    Diğer Vergiler ve Anlaşmalar Uygulama Müdürlüğü

SAYI : B.07.4.DEF.0.07.12/ÖTV.2003.14/

KONU : Dıştan Takma Motor İthalinde ÖTV.

İLGİ : .... tarihli dilekçeniz

İlgi dilekçenizde, 84.07 G.T.İ.P. ’da yer alan dıştan takma motorların özel tüketim vergisine tabi olup olmadığı hakkında özelge talep edilmektedir.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 1 inci maddesinde;

“Bu Kanuna ekli;

a) (I) sayılı listedeki malların ithalatçıları veya rafineriler dahil imal edenler tarafından teslimi,

b) (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olanların ilk iktisadi,

c) (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olmayanlar ile (III) ve (IV) sayılı listelerdeki malların ithalatı veya imal ya da inşa edenler tarafından teslimi,

d) (I), (III) ve (IV) sayılı listelerdeki mallar ile (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olmayanların özel tüketim vergisi uygulanmadan önce müzayede yoluyla satışı,

bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisine tabidir.” denilerek verginin konusuna giren işlemlerin neler olduğu belirtilmiştir.

Ancak, 8407.21 G.T.İ.P. ’da yer alan dıştan takma motor, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli listelerde yer almadığından verginin konusuna girmemektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.