Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YENİ SURF TAKIM KURMA / Çok Amaçlı / Kamış-Makine Fiyat Dengesi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Burak Kızılırmak tarafından paylaşıldı.

1. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Arkadaşlar kendime tabiri caizse evladiyelik bir takım kurmak istiyorum tabi ki bu durumda bütçemizle başlamak istiyorum kendi aklımdaki bütçem 1500 TL ancak değerlendirmeler doğrultusunda zaman ekleyip üzerine esneklik gösterebilir.

Kullanım Amaçlarım
    Boğaz avısı değilim görüldüğü gibi. Takımı Çoğunlukla büyük tatlı su avlaklarında Atatürk barajı-Obruk Barajı v.s gibi büyük balıkların peşinde olacak şekilde ve yazları Karadeniz'de Samsun-Sinop-Ordu v.s gibi yerlerde avlanan birisiyim. Avlandığım tatlı su yerlerinde rapalayla avlanan balık çeşiti çok. Nadiren de olsa 10-15 günlük yaz tatillerimde de Ege'de Akdeniz'de yanımdan spin takımlarımı eksik etmem tabi taşımakta sıkıntım olmazsa sizlerle birlikte burada tartışıp kararını verdiğim ve nasipse alacağım surf takımımı da götürebilirim.

Genelde spin avcılığı yapıyorum ancak bazen insan hakikaten çileden çıkıyor bir tık bile olmuyor ve bir çok konuda konuşulduğu gibi balığa ulaşmak zorunda kalıyorum bu gibi durumlarda iyi bir surf takımına ihtiyaç duyuyorum.

Tatlı su avlarında ben spinle uğraşırken bu alacağım takımı yemli de kullanacağım. Spinden iş çıkmazsa bu takımı rapalayla ya da kaşıkla kullanabililirim.

Yazları Karadeniz'de çapariyle kullanırım-Rapalayla kullanırım-Yemlide de kullanırım.

Lütfen Dikkat
    Öncelikle düşündüğüm bazı makineler ve bazı kamışlar var. Ancak kamış ve makine konusunda her ikisi bütçeme uyacak şekilde tavsiye istiyorum yani yazacağım makine ve kamışlardan seviye farkları oluşacağı için her iki bölümde de en iyisini seçip bunları al dersek bu sefer bütçemi aşacaktır.

Ve Yelpaze bayağı Geniş Sizlerinde özellikle önerdiğiniz makine ve kamışlar varsa sizde ekleyin lütfen.

Gözlemim altındaki Makineler

Makinelere gelince Çoğuz kez kafayı yemek üzereyim hanisinin hangisi bir büyüğü bir küçüğü v.s yok jaon üretimi yok değil siz ismi geçen ürünlerin hangi ebatlarını uygun olduğunu düşünürseniz öylece yazın ben br kaçını yazıyorum :)

Shimano Power Aero Fligen TD Type 3 Type 5
    Shmiano Ultegra Serisi 5500-10000-14000
    Shmiano Ultegra CI4 Serisi 5500-10000-14000

Daiwa Tournament Entoh 5000-5500 E QDA Bunların arasında 400 TL civarı fark var
    Sadece Tournament Entoh var 5000-5500

QDA sı mı iyi diğerleri mi ? farkı ne çözemedim.

Daiwa Wind castlerden de olabilir.

Okuma Trio REX Salt
    Okumanın daha iyisi var mı bilmiyorum,
    V serisi surf kafa değil ama bu amaçlarla kullanılabilir gibi geliyor
    V65- V80 gibi makineler

Gözlemlediğim ve tavsiyeli Kamışlar

Okuma Trıo Rex Tele Surf 4.25M 100-250 Kamış
    Okuma Raw Tele Surf 4.25M 100-200 Kamış
    Okuma Salina 3 Tele Surf Olta Kamışı 4.30M 100-250
    Okuma Makaira Tele Surf 4.40M 100-200

Aspire AX Tele Surf 4,50mt 200gr Olta Kamışı
    Beastmaster EX Tele Surf 4.30mt 200gr Olta Kamışı

Lineaeffe Sorrento surf kamış 4.30mt (VIP)

Lineaeffe Sorrento surf kamış 4.30mt (VIP)
    Oskar Superior Surf Kamış 4,20mt

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. lufermania

lufermania Daimi Üye

Beastmaster DX e geç EX olmaz
    Oskarı listeye bile alma
    Diğer kamislarin hepsi de olur
    Aspire serttir nispeten ,benim kullanimima göre tercihim o olurdu.sonra beastmaster
    Diğerlerinin pek bir farkı da yok açıkçası
    Trio bir parça daha sert galiba
    3 parça kamislar ile ilgili düşüncemi diğer konuda söylemiştim zaten
    Bakalım ustalar neler söyleyecek

4. Burak Kızılırmak

Ever 3 parça kamış düşünüyordum ama herseyi birden yapmak istediğim çok amaçlı olduğundan teleskopik lere yöneldim yoksa elimde teleskopik kamis birakmadim. Sadece ilk surf kamışım var pelicanın o duruyor.

Zaten ustaları dinleyeceğiz bazı üst düzey makineleri de listeye alabiliriz yurt dışı siparişlerinde uygun geliyorlar. Mesela biraz önce araştırdım baktımda

Daiwa surf bastia 45q yurt dışından 1300 TL'YE falan geliyor vergisi dahil :)

Tournament iso entoh 5500 1200 tl civarı
    Power aero Fliegen td 1100 tl civarı

Benim aklımda üstteki ikisinden biri yanına da trio rex teleskopik var :) belki de çok uyumsuz olacak bilemiyorum.

Son düzenleme: 3 Aralık 2014
  5. lufermania

lufermania Daimi Üye

Feriha ile Emir gibi olurlar :)

Burak Kızılırmak bunu beğendi.
  6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ben senin yerinde olsam surf takım yapacağıma bir gopro hero 4 alırım fıstık gibi videolar çekerim spin avlarımda Bulunduğun yerde güzel balıklar çıkıyor anladığım kadarıyla, bence spinden şaşma..

Burak Kızılırmak bunu beğendi.
  7. Burak Kızılırmak

Vallahi naaptim ne ettim bilemedim ama oldum olası kamışa fazla para veremedim. :) Napıyım belki de alacagim en pahalı kamis olacak bu trio rex siz düşünün işte :)

Hayde hobbaaaa bak işte başlangıçta senin gibi düşünüyordum zaten kamera hariç yani Hiç gereği yok surf takımının diye.

Bu sebeple şöyle orta yollu bir takım kurup işin içinden çıkmayı düşünüyordum.

Hani hem yedek olur o sıkıldığım diye anlattığım zamanlar kullanirim farklılık olur :)

Yazları da işte çapari atarken kendimi tatmin etmiş olurum 60 metreye düşmez çaparim.(Elimde çok dandik bir surf set var da)

Bu sebeple de fazla para vermesem de olur gibi geliyordu. Acaba dedigin gibi böyle az bir mrbla harcasam yoksa hiç mi almasam?

Offff çok kararsızım.

Son düzenleme: 4 Aralık 2014
    Selahattin bunu beğendi.
  8. γavuz

γavuz Daimi Üye

slmlar.. :=) takımlarını senede 5/6 defa kullanıcaksan şayet evladiyelik olur fakat sık sık kullanırsan haftada 4/5 gibi iyi bakım yapman lazım vede evladiyelik olurmu pek sanmıyorum.. kısacası cok paralar veripde 1500 tl vede üstü gibi burakamları tavsiye etmiyorum yinede siz bilirsinz tabi

9. Burak Kızılırmak

Yazları ortalama 15 av günü görür denizde
    dönem içinde ise Tatlı su da ortalama 25 av görür alacağım takım, yani bu süreler zaten benim için normal avlanma süreleri :)
    bu kadar pahalı bir oltata değmez mi sizce :)

Öğretmenim yazları 2 ay tatilim var haftasonları da dönem içinde bir yolunu buluyorum.

10. γavuz

γavuz Daimi Üye

yav tabiki insan 2000 tlye makina kamış alsın ister.. lakin demek istediğim, mantıklı davranıp iyi kamış vede makina alıındıgı zaman (orta halli) oo çok pahalı takımdan daha iyi verim alıyorsun :D bi örnek vericek olursam daima avlandıgım yer var rumelide adamda sarı siyah shimano kamış var 600 tl civarında bide makine var ikisi 1500 tl gibi lakin bendeki takım 470 tl kullanmasını,atış yapmasını nerde hangi misinayı kullanıcagını,ne kadar agırlık takıcagını bilmen lazım inan bana ikimizde aynı yere atıyoz 200 grm kursunu ne fark var hiç bir şey sadece fark oo kamısı kullanmakda :D umarım anlatabildim ne demek istedigimi

İLKlüfER bunu beğendi.
  11. Burak Kızılırmak

İş kişide ve tecrübelerinde bitiyor genel olarak yani bu sebeple benim 750 TL civarın düşüp orta düzeyde bir set oluşturmam hep maddi hem avlarım açısından daha karlı olacaktır görüşündesin.

Hatta kamış olarak tri rex ve trio rex salt makine almam galiba mantıklı olacak :) benim gereksinimlerime de yetenektir.

Son düzenleme: 4 Aralık 2014