Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Tekne ile Siftah Akya (24 Mart 2013)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

 1. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  Marmaris
  Uzun zamandır hem iş hem de tekne durumları nedeniyle sanal ve gerçek balık alemlerine takılamadım. Ancak bu hafta sonu hazırlıklar tam anlamıyla bitti. Doğrusu piyadeyi burakıp küçücük kayığa alışmak çok zor ama hepsinin avantaj ve dezavantajları var. Avlanma yöntemi sırtı çekmek olan herkese kesinlikle piyade tekneyi tavsiye ederim. Dikey seğirtme ve yemli avcılık yapacaklara ise küçük kayıklar daha iyi olabilir. Doğrusu mükemmel tekne diye birşey yok. Her balıkçının kendi özel ihtiyaçları doğrultusunda kendine uygun bir çözüm bulması lazım. Bu kayık Rota Martı 4.25. Boyutlarına göre oldukça ağır, oturaklı ve omurgalı bir tekne. Ben yelkenli haliyle ikinci elden aldım.
  [​IMG]
  TEKNEYİ ALDIĞIM HALİ


  Yelken, salma ve yekesini söküp motor braketini ortalıyarak kendi balıkçılık şeklime uygun şekilde donattım. 4 zamanlı 6 beygir tek silindir yamaha ile sürekli sırtı yaparak 3 saatte 1 litre benzin harcadım. Bu çok makul bir değer. Makinayı tam yükte ve tam yolda kullanırsam saate 2.5 litre yakıyor. Tam güçte bu kayığa 12 mil hız yaptırabiliyor ama tekne bu hızda gitmekten hiç memnun olmadığını açıkça belli ediyor. Teknenin en uygun hızı bana göre 6 ve 8 mil aralığı. Bu aralıkta hem daha dengeli hem daha kontrollü gidiyor. Özetle bu tekne yelkenliden bozma deplasman kayığı.
  [​IMG]
  [​IMG]
  TEKNENİN KARİNA YAPISI

  Kamarası çok küçük görünmekle beraber 1.90mt uzunluğunta kamışları içine alabiliyor. İyi bir düzenleme ile balıkçılık malzemelerinizi rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Konaklamak bence mümkün olmaz. Belki çok maceracı kişiler 1 gece tahammül edebilirler ama daha fazlası mümkün görünmüyor. Üst kapağı aralık bıraktığınız sürece rutubet sorunu olmuyor. Ancak teknenin güverte seviyesi su seviyesinin altında. Yani güverteye gelen yağmur suyunu dışarı çıkarmak için tapayı açarsanız batarsınız. Yağmurlu bir günde cep telefonunuzu teknenin içine düşrürseniz işiniz zor. Rota firması fiber bir teknenin güverte yüksekliğini hangi teknik nedenle deniz seviyesinin altında tutup bu kadar önemli bir güvenlik zaafiyeti yarattı bilmiyorum. İşin özeti güvertede biriken yağmur suyunu dışarıya atmanın iki yolu var. Ya çamçak(maşrapa) veya pompa ile boşaltıp süngerle kalanını emdireceksiniz yada motora tam gaz asılıp kıç aynanın arkasında vakum oluşturup tapayı açacak ve suyun kendiliğinden dışarı akmasını sağlayacaksınız. İkinci seçeneği kesinlikle tavsiye etmiyorum zira denizin ortasında yaşayabileceğiniz en küçük aksaklık tehlike yaratabilir.
  [​IMG]

  Gelelim seyir performansına. Kayık, kıçtan takma motorunun da yardımı ile neredeyse olduğu yerde dönebiliyor. Aniden durup ballık bulucuda gördüğünüz yansımaları hiç kaçırmadan üstüne çökebilirsiniz. Rüzgarlı havalarda taşın üzerinde kalmak artık hiç sorun değil. 2 kg'lık çapa ile 50 metre derindeki çamura tutunabilirsiniz. 60 cm'lik fırtına paraşütü ile ağır deniz şartlarının üstesinden gelebilirsiniz. Dalgaları yandan ve arkadan almak sorun değil ama 0.5 mt'den daha yüksek dalhaları baştan almak çok zorlayıcı olabilir. Bu tip kaba denizlerde pervane zaman zaman suyun dışına çıkıyor. Dolayısıyla böyle havalarda denizleri baş taraftan almadan ve düşük süratle ilerleyin. Kaba dalgaları tam yandan almaktan korkmayın. Kayık çok küçük olduğundan yalpa yapmak yerine yükselip alçalarak dalgalara karşılık veriyor. Tekne omurgalı olduğundan dümen dinlemesi çok iyi. Sırtı çekerken tek kişi hem dümeni hem oltayı hiç zorlanmadan kullanabilirsiniz. Ancak rüzgar ve dalga durumuna çok duyarlı. Çabucak hızlanıp yavaşlayabiliyor veya aniden dönmeye başlıyor. Ancak pek çok balıkçının denize çıkmayı bile istemeyeceği bu ağır şartlar haricinde boyundan beklenmeyecek kadar kolay kontrolü ve istikrarı var. Kıçtan takma motorun dümen vidasını sıkıp hassas olarak ayarlarsanız dakikada bir düzeltme ile çok düzgün ilerleyebilirsiniz. Rüzgarlı günlerde hızlı giderseniz arkada oturan için serpinti çok ciddi problem olabilir. 6 milden sonra balta baş formundaki bodoslamanın neden olduğu serpinti yolcuları ıslatıyor. Daha düşük hızlarda sorun olmuyor.

  Şimdi esas konuya gelelim; balık. Bu performansın %90'ı size, gerisi kayığa ait. Kayık üstüne düşeni yapıyor. Benim gibi çoğunlukla sırtı yapan, fırsat buldukça yemli ve seğirtmeli avlar yapan herkesin ihtiyacını karşılıyor. Bana sorarsanız tek başına uzun saatler avlanan herkes için uygun bir kayık. Bugünkü avımda balık halinden aldığım taze sübyeleri sırtı çektim İlk ikisini ne olduğunu bilmediğim balıklara kaptırdıktan sonra sonuncusu bu balığa kısmet oldu. Ne yazıkki bizim buraların oldukça verimsiz bir dönemi. Buna da şükür diyerek limana döndüm. Avın teknik detyları Dip Sırtısı Bilgi Havuzu ve Ölü Yem Sırtısı konularında mevcut. Herkese rastgelmesini ve nice avlarda görüşmeyi dilerim.

  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Turan_27

  Turan_27 Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2010
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Balıkesir
  Tebrikler, iyi bir başlangıç olmuş, devamını dilerim... Saygı ve sevgilerimle.
   
 4. sunny1403

  sunny1403 Daimi Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  7 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.022
  Beğeniler:
  268
  Şehir:
  MERSİN
  Tebrikler..Tekneyi artıları ve eksileriyle cok güzel anlatmışsınız .Teşekkurler..Kazasız belasız bol avlar dilerım..
   
 5. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  369
  Şehir:
  rize
  kaptanım tebrik ederim bir kayığı bu kadar iyi sentezleyen ilk sizi gördüm :) 3 saatte 1 lt çok çok iyi gerçekten
  bereketli avlar dilerim
   
 6. murat48

  murat48 Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2012
  Mesajlar:
  284
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  muğla
  Tekne ve balığınız hayırlı olsun kaptan.

  12 mil sürat bence gayet iyi.
  3,50 mt teknemde 6 hp motor ile 2 kişi ancak 10 km/saat hız yapabildiğimden satmıştım. Kaldı ki senin tekne hem daha uzun hem çok daha ağır.
  Burada da sormuştum ama hiç cevap alamadım.
  Kıç ayna yüksekliği 51 cm olması gerekiyormuş, benimki 54 cm. Bir usta performans düşüklüğü bundandır dedi ama inanamadım. 3 cm bu kadar fark eder mi ?
   
 7. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Hayırlı sezonlar Kaptan.
   
 8. Evren Tamer

  Evren Tamer Moderatör Yönetici

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.217
  Beğeniler:
  659
  Hayırlısı olsun Akın kaptan.rastgele
   
 9. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.557
  Beğeniler:
  9.496
  Şehir:
  İstanbul
  Kaptan, öncelikle hayırlı olsun :) Teknenin ilk siftahıda güzel olmuş. Daha ne trofeler görür o tekne :)
   
 10. İrfan

  İrfan Moderatör

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.010
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  Bursa /Mudanya/Osmangazi
  Hayırlı ve uğurlu olsun.USTA.
   
 11. oktay16

  oktay16 Moderatör

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  874
  Şehir:
  BURSA
  İnsanın kendi teknesini tanıması gerçekten çok önemli, nerde nasıl davranacağını bilmek gerekiyor, bence sen kendi avlanma tekniğine göre en iyi tekneye sahipsin şuan, biraz uğraştın ama gönlüne göre oldu sanırım. En güzel avları yaşamak nasip olsun Akın Abi.:)