Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Tekne - Temel Sorular

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında QuErorZ tarafından paylaşıldı.

1. QuErorZ

QuErorZ Üye

Arkadaşlar yeni teknemi teslim aldım. Bu işte çok yeni olduğum için aklıma takılan bir takım sorular var. Hepsine olmasa da bildiklerinize yardımcı olursanız çok sevinirim.

1- Danforth tipi çapa aldım. Kayalarda çok kullanışlı olmadığını biliyorum fakat kayalık yerde kullanırsak sürekli takılma gibi bir dezavantajı olur mu?

2- Yamaha 100 HP motor var. Üzerinde sıfır akü var 60 Amperlik. Uzun süreli seyirlerden sonra bile motoru kapattığımda dijital göstergedeki voltmetre düşük gösteriyor. Motoru çalıştırır çalıştırmaz ise yüksek gösteriyor. Neden böyle oluyor? Bu gösterge bataryada kalan enerji miktarını göstermiyor mu?

3- Bu kapasitede bir akü ile 2-3 tane led seyir fenerini akü fullken kaç saat açık bırakabilirim?

4- Akü boşalmaya başladığında anlamanın bir yolu var mıdır? Akü bitip denizde kalacağım diye çok korkuyor ve elektronikleri çalıştıramıyorum.

5- Gece hareket halinde değilken de seyir fenerlerinin açık olması şart mıdır? Ceza yer miyiz?

6- Devamı gelecek :) .

Teşekkürler.

Son düzenleme: 7 Nisan 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ayhan arıkan

ayhan arıkan Aktif Üye

100 amper jel akü tavsiye ederim. Deşarj olma sorunu yok ve daha stabil. Kafan rahat olur.

QuErorZ bunu beğendi.
  4. Marmarasinariti

Marmarasinariti Üye

kaygılanmakta haklısınız! akü ne kadar büyük olursa olsun eğer tüketiminiz motorunuzun ürettiği enerjiden fazla ise her zaman tehlikedesiniz. Fakat endişe etmenize gerek yok. Bu problemin çok güzel bir çözümü mevcut. Öncelikle şunu bilmenizi isterim yabancılar bu problemi aşmak için genelde birden fazla akü kullanıyorlar, birisi sadece motora marş basmak için, diğeri veya diğerleri teknedeki genel enerji kullanımı için. SI-ACR denilen bir alet var bluesea firmasının ürettiği, bu alet şu işe yarıyor. siz marşa bastığınız zaman marş aküsünden enerji veriyor, diğer aküyü izole ediyor , diğer enerji kullanımlarınızı diğer aküden kullandırıyor. motor aküleri şarj ederkende her zaman ilk önce marş motorunu dolduyor, marş aküsü dolar dolmaz onu bırakıp diğer aküleri doldurmaya başlıyor ve marş akünüz her zaman dolu kalıyor! ayrıca marşa basarken diğer aküleri izole ettiği için hassas elektronik cihazlarınızı fazla akından koruyor. Tabi isterseniz şalteriyle aküleri birleştirme şansınızda var. genel kullanım ükünüzün kaç amper olması gerektiğini enerji tüketen ne varsa saatlik çektikleri ampere göre ve onları denize çıktığınızda ne kadar yoğun kullanacağınız ile ilgili bir tahmin yürüterek belirlemeniz daha doğru olur, eğer almayı düşünürseniz aynı markanın uygun olan şalterini almalısınız! Size kendi sitesinden linkimi veriyorum. ülkemize ürünü marintek firması getiriyor. Bu işlemi yaptıktan sonra eğer hala genel kullanım akünüz sıksık tükeniyorsa, bir redresörle akülerinizi karadan beslemeniz gerekli. Tekneniz hayırlı olsun, güle güle kullanın, sağlıcakla kalın.

SI-ACR Automatic Charging Relay - 12/24V DC 120A - Blue Sea Systems

Son düzenleme: 7 Nisan 2016
    Mehmettolga ve QuErorZ bunu beğendi.
  5. Ercüment86

Ercüment86 Aktif Üye

tavsiyem bir both şalter birde 100 lük jel akü almanız. İki akü herzaman garantidir. 60 amperlik aküyle elektrik müzik balık bulucu gibi sistemlerinizi sorunsuz birşekilde çaliştırır (gerekirse saatlerce sorunsuz) 100 lük akünüzle sadece marş basarsınız. Daha sonra şalteri gereken konuma getirip motor çalışırken ikisinide şarj edersiniz.

gece seyir ışıklarınızı yakmanız hem sizin hemde diğer tekneler için önemli olduğunu unutmayın.

QuErorZ bunu beğendi.
  6. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

iki akünün amperi aynı olacak.

QuErorZ bunu beğendi.
  7. QuErorZ

QuErorZ Üye

Hepinize teşekkür ederim. Fakat aküyü değiştirmek bir çözüm müdür? Belki de ben gösterge okumayı bilmiyorumdur diye düşünmüştüm açıkcası. Jel aküler güzel fakat normal akünün 4-5 katı fiyatında. Şu anda bu masrafa girmem mümkün değil.

Tuncay Bey, ürünün detaylı açıklaması için ayrıca teşekkür ederim. Ürünü Marintek'in sitesinde bulamadım. Bir telefon açayım. Kime bağlatırım bilmiyorum fakat bakacağız bir çaresine.

Teşekkürler.

8. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Teknenşn
    Hayırlı olsun teknenin fotoğrafı varr mı hiç

9. Marmarasinariti

Marmarasinariti Üye

Bu marintek link'i;

marintekstore.com: Akü İzolatörü

Bu cihazı kendinizde takabilirsiniz, ben öyle yaptım. üzerinde bağlantıları çizerek anlatmış.

ayrıca marş için jel yerine agm akü alırsanız daha iyi bir iş yapmış olursunuz, çünkü agm aküler anlık yüksek güç tüketimlerine daha uygun akülerdir ve aynı zamanda jellere göre motorunuzun şarj mekanızmasından gelecek olan daha yüksek amperleri kabul eder. Bunu jeller yapamaz. Bu önemli bir ayrıntı!

Son düzenleme: 8 Nisan 2016
  10. QuErorZ

QuErorZ Üye

Tuncay Bey, teşekkür ederim. Fiyatı güzelmiş :) . Mayıs'ta Amerika'ya gittiğimde almayı düşünüyorum.

11. hawk17

hawk17 Aktif Üye

Gece hareket halide değilken seyir fenerleri(sancak ,iskele borda fenerleri) yakılmaz.Demir feneri(Beyaz her yönden görünür) yakılır.