Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni yılın ilk avı ve levrekleri...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Çağatay Yılmaz tarafından paylaşıldı.

 1. Çağatay Yılmaz

  Çağatay Yılmaz Aktif Üye

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  4
  01.01.2012...YENİ YILIN İLK AVI…İLK LEVREKLER…

  Merhaba arkadaşlar.

  Cumartesi günü arkadaşlarla birbirimizin yeni yılını kutlarken, aynı zamanda acaba pazar günü bir av yapar mıyız diye konuşmuş, ancak malum yılbaşı gecesi ertesi olması sebebi ile kesin bir şey konuşmamıştık.

  Kendi adıma yılbaşı gecesi geç vakitlere kadar oturmayıp hatta erken denebilecek bir saatte yattığım için Pazar sabahı erkenden kalktım. Poseidon rüzgar raporuna baktım, 4-6 kuzeyli rüzgar veriyordu. İçimden tam havası levreğin dedim. Evde otur otur vakit geçmek bilmedi. Ancak, insanları rahatsız etmemek adına öğle saatlerine kadar kimseyi aramadım. Öğlen önce arkadaşım Anıl beyi aradım. Durumuma bakayım ben sana bir saate kadar haber veririm dedi. Hemen akabinde İshak beyi (İshak Ballıca) aradım, o dünden razı vaziyette, hazırım gidelim dedi. Bir süre sonra Anıl bey ben de geliyorum deyince, organize olmuş olduk.

  Yoldan, mamun temin ettik. Avlak bölgesine vardığımızda kuvvetli rüzgar ve köpük köpük bir deniz bizi karşıladı. Av için oldukça erken denilebilecek bir saatte oltaları denize kavuşturduk. Anıl beyle bende kamış vardı, İshak bey genelde el oltası ile avlanmayı tercih etti. El oltasına pek alışkın olmadığımdan, kıyıdan yemli levrek avı için aldığım yeni kamışımı ilk defa deneyecektim. 2,70 boyunda, oldukça sert uçlu, 190 gram atarı olan, oldukça hafif, karbon bir kamıştı. Bu kamışı yine oldukça hafif olması sebebi ile at-çek avlarında tercih edilen Ryobi Ecusima 4000 makine ile kombine ettim. Böylece aşırı rüzgarlı havada boyu kısa olan kamışa hakim olabilecek, dalgada sürüklenmeyen ağır kurşunu atabilecek ve en önemlisi kolum yorulmadan uzun süre elde beklemeli av yapabilecektim.

  Bir süre sonra ilk levrek İshak beye denk geldi ve açılışı yapmış oldu. Yaklaşık 600-700 gram bir levrekti.

  İshak bey ve ilk levreği.
  [​IMG]

  Bir müddet sonra ortak arkadaşımız Kaya bey arabası ile çıkageldi. O da oltalarını suya kavuşturdu.

  Kısa süre sonra, benim kamışta bir asılma hissettim, olması gerektiği tasmaladıktan sonra mücadele başlamıştı. Makinenin kalomasını gerektiği kadar açıp, hiç acele etmeden balığı kıyıya almayı başardım. O da yaklaşık kilo civarı bir levrekti.

  İshak beyin ardından ben de balığı almayı başardım.
  [​IMG]

  Avdan görüntüler, sabırla beklerken.
  [​IMG]

  Anıl bey
  [​IMG]

  Bekleyişimiz devam ederken, at-çek yapan bir arkadaş da bizim biraz ötemizde balığını aramaya başladı. Ona son dikkat ettiğimde elindeki çuvala balığını yerleştirmişti bile. Hava kararmaya yakın meradan ayrıldı.

  Biz sürekli yemleri tazeleyip sabırla beklemeye devam ediyorduk. Bu bekleyiş bir süre sonra İshak beyde meyvesini verdi ve bir öncekinden daha iri tahminen bir kilo civarındaki levreği başarı ile kıyıya aldı.

  [​IMG]

  Bu süre zarfında Kaya beye de bir mırmır denk geldi.

  Hava karardıktan sonra bir yandan sert esen rüzgara karşı dayanmaya çalışıp diğer taraftan elde kamış beklerken oldukça kuvvetli bir asılma ile karşılaştım. Hiç boşluk vermeden kamışı kaldırdım, balıkla karşılıklı bir mücadeleye girdik, ip çekme oyununda olduğu gibi birbirimizi fazla yüklenmeden tartıyorduk, balığı dengeye getirdikten sonra sarma koluna ilişmeden kaloma ayarına davrandım, uygun kalomayı bulduğumu düşündüğüm halde, sakin hareketlerle kolu çevirmeye başladım. Ben bir yandan kolu çeviriyorum o da diğer yandan gelmeyeceğim diye direniyor, her direnişinde küçük dev dediğim ryobinin kaloma mekanizması cız cız ötüyordu. Bir müddet mücadeleden sonra balığı dalgaların arasında yansımasından seçebildim, adeta nutkum tutulmuştur, esaslı bir pehlivan ile karşı karşıyaydım. Dalganın yalayıp küçük tümsek yarattığı kıyı şeridine kadar balığı çektim, ancak hayvan kuma sürtünmeye başlayınca makinenin açık olan kaloması boşa dönmeye başladı, yanımda kepçe olmadığı için kamış misinasını elle tutup, çok az bir mesafe daha hayvanı çok yavaşça sürükledim, ani bir hareketle kamışı bırakıp, balığın yanına atladım, kucaklayıp emniyetli kısma attım ve İshak beye fotoğraf makinesi diye seslenmeye başladım. O an benim için müthiş bir mutluluktu. Bugüne kadar yakaladığım en iri levrekti. Av dönüşü ölçüm ve tartım işlemini yaptığımda, bu canavarın, 64 cm boyunda 3.18 kg. ağırlığında olduğunu görmek beni daha da mutlu etmişti.

  64 cm. boy, 3.18 Kg'luk kuzu.
  [​IMG]

  Yaklaşık saat 20.00 sularında, o ana kadar şansı dönmemiş olan Anıl bey pes edip izin istedi ve avlaktan ayrıldı. Aslında biz avdan tatmin olmuştuk, ancak oldukça bol olan yemlerimizin hatırına bir müddet daha kalalım dedik. Ben o saatten sonra işi zevke dönüştürdüm. Olta atmaktan çok İshak beyin yanında muhabbete başladım. İshak beyin bırakma yaptığı kamışı, tam sohbetin en koyu anında yerinden uçtu, onda o an el oltası olduğu için müdahale edemedi kaldı ki olta tuttuğu elinin parmağı da önceki levreğin sırt dikeninin batması yüzünden kanıyordu ve peçete sarılıydı, ben fırlamak zorunda kaldım ancak makinenin sarma kolu bana göre ters tarafta olduğu için yeterince seri davranamadım ve balığı kaçırdık, hiç üzülmedik, nasip değilmiş dedik zira keyiflerimiz yerinde idi.

  Bu arada, benekli tabir edilen ve İshak beyin oltasına denk gelen bir yeni yetmeyi de zarar vermeden geri bıraktık.

  İshak bey bir süre sonra üçüncü levreği de aldı. Bu pehlivan da güzel bir balıktı, kilo üstüydü.

  [​IMG]

  Saat 22.00 suları avı sonlandırmaya karar verdik, zira Anıl bey arabası ile ayrıldığı için toplu taşıma vasıtaları ile geri dönecektik. İn, bin, aktarma derken dönüş vakit alacaktı ve ertesi gün mesai olduğundan vakitlice evde olmak durumundaydık. Hedeflediğimiz avı da gerçekleştirmiştik, bu yüzden de daha fazla kalmanın anlamı yoktu.

  İshak beyin levrekleri kıyıda ve evde toplu halde.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Benim levrekler, evde toplu halde.
  [​IMG]


  Aşağıda İshak beyin, avımızla ilgili video çalışması var...Keyifli seyirler...

  [DM]xndx3z_ishak-ballica-balyk-avy-videosu-0043_sport[/DM]

  Daha iyi avlar sizlerin olsun.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili Çağatay'ım rapor ve paylaşım için teşekkrler kardeşim..:).O geceki rüzgarın uğultusu emin ol hala kulaklarımda...:rolleyes:

  Hey Allah ım ne soğuk bir gece idi ya...Üstümden hala ne yorgunluğu ne de kırıklığı atabilmiş değilim...:(

  Haaa, deydi mi dersen..Tabiki de deydi..:p
   
 4. Ediz Dülger

  Ediz Dülger Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  0
  Harika av ,harika ekip,harika rapor..Sonsuz tebrikler..
   
 5. eminmu

  eminmu Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  9 Aralık 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İZMİT
  çağatay bey süper otesi bir av olmuş nerede avlandığınızı öğrenebilirsem belki birgün ben de şansımı deneyebilirim.nice bol ve bereketli avlara...
   
 6. mahmutignak

  mahmutignak Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  606
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  İSTANBUL
  Harika balıklar.Güzel bir rapor olmuş.Tüm ekibin ellerine sağlık.Afiyet olsun.
   
 7. Cazador

  Cazador Aktif Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  18 Ekim 2011
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  1
  Ne kadar güzel bir av raporu ,tebrik ederim, bizede kısmeet olur inşallh 2012 de şeytanın bacağını kırarız umarım.
   
 8. İsak

  İsak Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  4 Ekim 2011
  Mesajlar:
  754
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  İstinye / İstanbul
  Hepinizi tebrik ediyorum, çok güzel olmuş.
   
 9. Cevat ERGİN

  Cevat ERGİN Aktif Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  199
  Beğeniler:
  0
  Levrek avının, yemlisi, at-çeki, sırtısı hepsi ayrı güzel, ekibi tebrik ederim, her daim rastgelsin.
   
 10. oktay16

  oktay16 Moderatör

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  874
  Şehir:
  BURSA
  Bereketli bir av olmuş çağatay abi, seni ve ishak abiyi kutlarım, çok keyifli ve güzel zaman geçirdiğiniz fotoğraflardan belli, yem olarak ne kullandığınızı merak ettim. selamlar..:)
   
 11. sadi

  sadi Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2011
  Mesajlar:
  364
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İstabul
  Bereketli ve güzel bi avla yeni yıla hoşgeldin demek kısmet olmuş..!
  Derlerki yeni yıla nasıl girersen o yıl öyle devam eder ;)
  Bu yıl bol levrek raporları alıcaz sizden :) İnaşallah ..!
  Ekibi kutlarım,ellerinize sağlık!