Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yorumsuz..

Konu, 'Genel Konular' kısmında trkc tarafından paylaşıldı.

 1. trkc

  trkc Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2015
  Mesajlar:
  707
  Beğeniler:
  2.597
  Şehir:
  53
  Haber linki: Huqqa kafede nargilenin içinde balıklar var: Hayvan sömürüsü her yerde

  Ankara Çukurambar’da yer alan Huqqa adlı kafede nargilelerin içinde balıklar var! Üstelik buna hayvan dostları dışında üzülen yok!

  Sosyal medyada yayılan görüntüden öğrendiğimiz hayvan sömürüsünü kafenin önce Ankara şubesine sorduk. Telefondaki yetkili kişi, balıklara zarar vermediklerini söyledi. Hayvanları “rızası” dışında kullanmanın bir sömürü olduğunu söylediğimizde ve bu “işte” balığın çıkarının ne olduğunu sorunca ise “görsellik” diye cevap verdi. Bir hayvanı doyuruyor olmanız onu istediğiniz gibi kullanabileceğiniz anlamına gelmez… O sizin süs eşyanız değildir.

  Yetkiliye bunun hayvan sömürüsü olduğunu, balığın üzerinden para kazandıklarını hatırlattığımızda ise “Yapmayın Allah aşkına, siz evde hayvan beslemediniz mi?” diye cevap verdi. Evde hayvan beslemek ile hayvanı maddi çıkarların için kullanmak arasında fark vardır oysa.

  Ankara’daki yetkili tatmin edici cevaplar veremedi. En azından bir “Düşünemedik kusura bakmayın. En kısa zamanda düzelteceğiz” cevabı beklerken bir de yapılan komikmiş gibi tavırlarla karşılaştık.

  Söz konusu kafenin merkez şubesini de aradık ancak ulaşamadık. Bunun üzerine İstanbul Kuruçeşme şubesini aradık. Kuruçeşme şubesinde sorularımızı yanıtlayan yetkili kişi de “Evet böyle bir uygulamamız var, görsel bir sunum olarak kullanıyoruz. Hayvanlara herhangi bir zararı yok. Kurum olarak Gaia Dergi’yi beğenerek takip ediyoruz. Bari siz yapmayın” şeklinde cevap verdi.

  Mekânın konuştuğumuz her iki şubesi de en ufak bir pişmanlık veya üzüntü belirtisi göstermedi.

  Açıklamaya çalıştıkları yegane konu ise balıklara nargile suyunun temas etmemesi oldu. Bir de etseydi? Balıkları içirseydiniz insanlara fokurdatarak?

  Hayvan sömürüsünün çeşitlerinden biri de insanların hayvanları maddi çıkarları için kullanmasıdır. Hayvanın rızası dışında kişilere para kazandırıyor olması bir hayvan sömürüsüdür. Hayvan sömürüsü ayıptır, günahtır, empati gerektirir.

  Hayvanların karnını doyurup suyunu temiz tuttuğunuz zaman hayvansever olamıyorsunuz ne yazık ki. Hayvanları sevmek demek onların hapsedilmesine her halukarda karşı çıkmak demektir. Eğer hayvanları seviyorsanız onlar üzerinden para kazanamazsınız, çünkü örneğin bir balığa soramazsınız: “Bana biraz görsel şölen yapar mısın sevgili balık, biraz para kazanacağım da…”

  Balıkları görerek hâlâ o nargileyi içmeye devam etmek hayvan sömürüsüne ortak olmaktır. Balıkları nargileye hapsetmek hayvan sömürüsüdür. Eğer su balıklara temas ediyorsa bu hem hayvanın hem de insanların sağlığı için tehlikelidir. Temas etmiyorsa da hayvanın yaşadığı stres bu duruma kökünden karşı çıkmak için yeterlidir!

  Hayvanlara eziyet suçtur ve bununla ilgilenen makam Orman Su İşleri 9. bölge müdürlüğü. Eğer siz de mekânı şikâyet etmek ve bu işkencenin son bulmasına katkı sağlamak isterseniz bolge9@ormansu.gov.tr adresine mail atarak düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz.

  Konuyla ilgili imza kampanyası başlatıldı:
  bilgi@haytap.org: Yaşam alanlarından ayırdığınız canlıları eğlenceniz haline getiremezsiniz. Özgür bırakın!
   
  momataros bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. M.Taha D.

  M.Taha D. Daimi Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2015
  Mesajlar:
  2.093
  Beğeniler:
  1.977
  Şehir:
  Ankara
  4-5 kere yorumumu yazdım yazdım sildim gerçekten yorumsuz..
   
 4. Nut

  Nut Aktif Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  20 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  252
  Beğeniler:
  103
  Şehir:
  Balikesir
  Insan bedenine acımayan zalimler, balıkları önemsemez.. Kafeciye gore nargile yapip icine sokmak lazim.. ;)
   
 5. DarkSaga

  DarkSaga Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  8 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  İstanbul
  Bence kafeciye gore nargile yapip kafeciye sokmak lazim...
   
  Nut bunu beğendi.
 6. momataros

  momataros Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  31 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  İstanbul
  Hemen imzamı bırakıp, şikayetimi yaptım.

  Bu dünya da bizden farklı hayvanlar olduğunu ve onlara saygı göstermemiz gerektiğini öğrenmesi gereken milyonlarca insan var.

  Hayvanı besliyorsun diye sana karşı çıkamıyor diye her şeyi yapamazsın.
   
 7. omerfaruk

  omerfaruk Aktif Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  3 Nisan 2016
  Mesajlar:
  162
  Beğeniler:
  120
  Şehir:
  istanbul
  O nargilenin içindeki mi hayvan yoksa bunu yapanlar mı? Ayrım yapmak çok zor.