Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yüksek atarlı kamışla at-çek yaparak balık alamamak

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında icaglar tarafından paylaşıldı.

1. icaglar

icaglar Üye

Şimdi diyeceksiniz ki ne alaka arkadaşım git düşük atarlı bir kamış al onunla at çek yap. Çok doğru ama şuan ona ayıracak bütcesi olmayan biri için sıkıntılı bir durum. Bir kaç konuda sordum ama çok alakasız sorular ve alamadığım cevaplar var. Öncelikle takımım hakkında bilgi vereyim. Kamışım captain camelon 100-200 gr atarlı 3,60m, mitchell blue 6000 makina, hepimizin bildiği 100-110 gr ağırlığında beyaz top ve bir adet 8gr 5cm sahte. makinadan gelen misinanın ucunda fırdöndü klips sonra top şamandıra (veya sulu şeffaf şamandıra) akabinde bir fırdöndü klips daha 2-2,5m misina bir fırdöndü klips daha ve sahte kombinasyonu ile at çek yapıyorum. At çek yaptığım yer suyun 2 ila 3 metre üstünde kalıyor bu nedenle gerek sahtenin yüzüşünü gerekse balıkları çok rahat görebiliyorum. sorun bundan sonra başlıyor; atıyorum çekerken sahte çok güzel yüzüyor o kadarki benim bile atlayasım geliyor :) amma ve lakin levrek arkadaşlar top şamandırayı takip ediyor arkadan gelen sahteyi umursayan yok. top şamandıraya 3lü kanca tekli iğne tüm çabalar boş.
    Benim düşüncem top şamandıra gelirken bir miktar köpük yapıyor suda, bu aksiyon balığın dikkatini çekiyor.

Şimdi sorum şu; bu takımlara ne yaparsam balığı alma ihtimalim artar? Verilen tüm cevaplara şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. asivolki

asivolki Aktif Üye

bende acemi sayılırım ama. balık sitelerinde gezinirken görmüştüm ve almıştım. savagear markanın bir sahtesi var 60 gramlık tamamen metal boyu 10 cm civarı. bende 35 gramlık olanı var inanılmaz uzağa gidiyor atarken. senin kamışının 100-200 atarlı olmasına bakma 60 gramlık sahteyi çok rahat atarsın. hatta 100 grlık beyaz toptan daha uzağa atarsın emin ol. ayrıca arada top olmayacağı için balıkla direk sahteyle ilgilenir. dahada tutamazsan gel beni döv :) linki aşağıda
    Savage Gear Psycho Sprat Suni Balık 60gr, Fiyatı 27,89 TL | Savage Gear Sahte Maket Balık

4. NRT75

NRT75 Aktif Üye

Merhaba, bence siz balıkları görürken onlar da sizi çok uzaktan görüyorlar. Meraktan topu takip ediyorlar ancak sizi gördükleri için hamle yapmıyor olabilir. İkinci bir ihtimal takip edenler iri kefal olabilir ( bu duruma daha önce defalarca şahit oldum). Balıklar kesin levrek diyorsanız dalgalı havada; köpüklü, bulanık suda deneyiniz. kendiniz mümkün olduğu kadar saklayınız. Toptan sonraki misinanın görünmemesi için florocarbon kullanılabilir. Son olarak da maket balık yerine slikon sahteler ile denenebilir( mersinde bu şekilde avlanırdık).

5. enginson

enginson Daimi Üye

Ağırlıklı fırdöndüler var ve ya fırdöndüden önce şöyle 40 gr lık felan bir kıstırma kurşun takarsan belki uzağa atabilirsin ama iş yapar mı bilemem denemek lazım. ya da arkadaşın dediği gibi ağır kaşık ve ya jigler denenebilir. ama sonuçta jige vereceğin parayla bir spin kamış alma ihtimalin de var.

6. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Düşük atarlı spin kamış alıp popper tarzı bir sahteyide iliştiririp atçek yaparsanız durum değişebilir. Önemli olan sahtenin aksiyonu.

OMER77 bunu beğendi.
  7. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

Bencede ağır popper sahtelerle dene madem köpük dalga seviyorlar.

8. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Aklima 1995 yillarinda 3.50 kamislarla 60 lik makinelerle silikon jegheatlarla yaptigimiz atcekler geldi:)

Teknigin guzel ama 2-2,5metre mesafe cok uzun. 1metre civari yeterlidir. Sahtede rapala degil ragot raglou oneririm. Sarim hiziysa cok yavas olmali. Zargana ipegi ceker gibi. Son olarak gece saat 22 sulari daha uygundur.

9. OMER77

OMER77 Aktif Üye

:D selamın aleyküm ben birol abinin dediğine katılıyorum sonucta burda önemli olan sahtenin aksiyonu sen hırçın davranıyor olabilirsin ilk defa kaşıkla sarıkanat yakaladığım günü hatırlıyorum heyecandan denize düşüyordum düşünki sen bi istavritsin ve yüzüyosun sakin sakin öyle sar makinayı :D onun dışında misinanın yada sahtenin kalitesiz olduğundan kaynaklanacağını sanmam 1 tanede olsa alır eğer balık var ise saygılar

ekleme : abi bu arada biz sahte kullanırken 1-2 metre misinayı kurşunla birlikte fırdöndüye takıp kullanıyoruz akıntı burnunda sen ne tutarsın nerde tutarsın bilmiyorum ama aklında olsun.