Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yurtdışı alışverişi

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında iasoslubalıkçı tarafından paylaşıldı.

1. iasoslubalıkçı

iasoslubalıkçı Aktif Üye

iyi günler hobidaş abilerim, kardeşlerim. sizlere naçizane bir sorum olacak yurtdışı alışverişiyle ilgili. yurtdışından makine almak istiyorum (ne kadar 2 yıl içinde gittiğim balık avı sayısı 2 elin parmaklarını geçmesede) kargo ücreti ve %20 vergi hariç herhangi bir extra ödeme çıkıyor mu? bazı alışveriş siteleri EMS olarak gönderiyor bu gönderiler de herhangi bir ek ücret oluyor mu? yardımlarını esirgemeyen herkese şimdiden çok teşekkür ederim. her daim rastgelmesi dileğiyle. (birde ben Muğla da yaşıyorum gümrüğe takılırsa mevzuat nasıl işliyor?)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

%20 Japonya için geçerli.
    Paketleme+Yol+Malın bedeli+Solda yazdıklarıma %20 vergi+4,50 TL. gibi bir meblağa malınıza sahip oluyorsunuz.

Eğer UKIM de kaydınız yoksa İkitelliye ilk sefer gitmeniz gerekiyor. Sonrasında kapınıza teslim ediliyor, kapıda gelen görevliye vergiyi ödeyip teslim alıyorsunuz.

İlk sefer edindiğim tecrübem; Vergiyi mal bedeli üstünden almışlardı.
    Sonraki tecrübelerim de ise kapıma teslim edildi ama paketleme ve shiping ücretleri de ilave edilerek hesap çıkarmışlar.
    Açıkçası işime gelmedi desem yalan olmaz, İkitelliye gitmek yerine 20 TL fazla ödemek tercihim olur...

Benim tecrübelerim bu yönde..

Tabi sizde Japonya dan satın alacaksanız... Özellikle plat Türkiye gümrüklerinde mimlenmiş durumda. Ebay yada diğer alışveriş sitelerinden yapacağınız alışverişlerde faturayı 75 euro altına kestirip gümrüğe uğramadan da halledebilirsiniz işinizi.

4. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

110€ ya kadar alışverişler yaptım bunlar genelde sahte yemlerdi, ancak ben olsam makine de bu riski göze almam her ne olursa olsun satıcıyla direk muhatap olabileceğin bir yerden alışveriş yap derim o kadar para verip sorun çıktığında daha az uğraşırsın. Tamamen kişisel düşüncem budur. Ama illa ki de alırım diyorsan Ebay dan alıp üzerine hediyedir yazdırman o zaman gümrüğe takılmadan gelir.

5. night fisher

night fisher Aktif Üye

faturayı 75 ero altı kestirmeler,hediye yazdırmalar gümrükçülerin bildiği konular.Bu yüzdende nizami alışverişlerde bile aşırı kontrol yöntemleri uygulanmakta,bir çok vatandaşın işi yokuşa sürülüp,zaman kaybına uğramalarına yol açmakta.
    VERGİ SADECE MAL BEDELİ ÜZERİNE UYGULANILIR,nakliye dahil hesaplamalar ticari mallarda söz konusu(üstüne kdv de ilave edilir,varsa fon mon bi sürü masraf yani)
    1500 eroya kadar,30 kg ı geçmeyen (cep telefonu,parfüm vs. yasak) adedi ticari ölçüde olmayan malları avrupadan % 18,diğerlerinden %20 gümrük vergisi ödeyerek,uluslararası posta (ptt gibi) sistemiyle getirtirseniz başınız ağrımaz.

6. budak1903

budak1903 Aktif Üye

100 dolardan ucuza aldığım makine evime kadar geldi. Ancak gümrükte kutuyu yırtıp açarak kontrol ettiler. Gümrük ödemedim. O yüzden kurnazlık yapmayın. Ebay güvenlidir. Satıcı güvenirliliği yüksek ise bir sıkıntı olmaz. Ebay üzerinden belki 20 kez alışverişim oldu. Sıkıntı yaşamadım. Japonya ems ile en geç 10 günde geliyor.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

7. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Gürcan abi olayı çok güzel özetlemiş.
    hediye olayı falan kalmadı artık.
    %20 tutarı vergi devlete ödediğimiz bir rakam..bence kaçmaya gerek yok.
    iyi alışverişler

gurcansap bunu beğendi.
  8. Taurus

Taurus Aktif Üye

Ben geçen ay Cabelas (USA) dan silikon yem vs.almıştım 100 USD altındaydı hiç bir sorun yaşamadım.25 günde kapıya teslim edildi. Ancak fatura 100 avro'nun üzerinde olursa vergiye tabi olduğunu biliyorum.

Selamlar

9. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Japonya dan 236 lira karşılığı alışverişim oldu bir hafta on gün önce teslim aldım.
    Kapıya getiren arkadaşa 49,60 lira ödedim.

10. iasoslubalıkçı

iasoslubalıkçı Aktif Üye

cevaplayan herkese çok teşekkür ederim. peki ilk defa alışveriş olunca gümrüğe gidilmesi gerekiyorsa ben Muğladayım nasıl bir yol izleyeceğim gümrüğe gitmeden her hangi bir çözümü yok mu? EMS ile gönderide vergi hariç extra bir masraf çıkarıyorlar mı? bir de ürünü japonyadan getirtmeyi düşünüyorum. almayı düşündüğümürün plat te kalmadığı için bass.jp, amazon, digitaka.com, sakura fishingtackle.com, jpangler.com, anglerswagon.com, proanglershop.com olabilir bu sitelerden hangisine güvenebilirim? bilen ve yardımcı olabilecek varsa çok teşekkür ederim.

11. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

İlk alışverişte benim İstanbul dışında bir tecrübem olmadı.
    Ancak kargo ücreti ilave olarak yaklaşık 4,50 TL. bir ilave maliyet oluyor.
    Yazdığınız siteleri de ben tanımıyorum, güvenli olup olmadıkları konusunda bir şey söyleyemem...
    Ama japon sitelerinin güvensiz olacağını da sanmıyorum. Zaten EMS kargoyu takip edebiliyorsunuz. Siteden aldığınız kodu: ..:: PTT Genel Müdürlüğü ::.. buraya yazarak...
    Kolay gelsin