Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YURTDIŞI ALIŞVERİŞLERİNDE DİKKAT!!!

Konu, 'Genel Konular' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili amatör balıkçı dostlar,

Hepimiz zaman zaman, gerek ülkemizdeki fiyatların pahalı olmasından, gerek aradığımız ürünü ülkemizde bulamamızdan yurtdışından alışveriş yapıyoruz.

Bu konuyu dikkat etmeniz için açıyorum. Anlatacaklarım alışveriş yapan arkadaşlara ışık tutacaktır. Ben genellikle indirimleri takip eder ve ona gore alışveriş yaparım. Fakat son uygulanan kurallar çok sıkı ve bezdirici. Benim gibi indirimden faydalanayım derken, hüsrana uğramayın. Astar yüzünden pahalıya gelmesin.

Neyse, konunun size faydalı olabilecek detayları şöyle;

Bilindiği üzere gümrüksüz yurtdışı alışveriş(cep telefonu-kozmetik-ilaç-vitamin gibi izne tabi ürünler hariç) limiti 75€. Bu da yaklaşık 100$. Bunu 1€ veya 1$ aşarsanız başınıza gelecekleri anlatayım.

Biraz açgözlülük yaparak (bir Türk gibi düşünerek; yılbaşı bir kaç dolar aşsam bir şey olmaz sanırım dedim) limiti aştım. Hızlı gelsin diye alışverişin %45’i veya minimum 40$ olan uçak kargo UPS’yi seçtim. Takip numarasından da nerede bakıyorum sürekli. Tehlikeli yer İstanbul gümrük. Geçtik mi “ohh” çekeceğim. Üçüncü gün Istanbul’a giriş yaptı ve UPS kargo ekranında şöyle bir ibare;

08/12/2012 11:18 Resmi giriş gönderisi için, ek gümrükte gümrükleme işlemesi gerekiyor

Bunun manası öpüldünüz!!! Diyelim ki gümrüğü ödeyeceksiniz yani öpülmeyi göze aldınız. Ama öpülmek de o kadar kolay değil. Neden mi? Eğer İzmir’deyseniz(veya Istanbul dışında bir şehirde) hadi gidin gümrük işlemlerinizi yaptırın!!! Ben Istanbul’da olsanız bile gümrük işlemlerini, bir gümrük takipçisi dışında yaptırableceğinize inanmıyorum. Çünkü görüştüğüm gümrük takipçisi firma yetkilisi bile “tam şöyledir” kurallar diyemedi. Anlatayım:

Yukarıdaki ibareyi görünce(ki hafta sonuna denk geldi), Pazartesiyi bekleyeyim bakalım ne olacak dedim. Öğlene kadar herhangi bir gelişme yok. Dedim bizim kargoyu unutacağız sanırım. Daha önce tecrübelerini paylaşan arkadaşların; “gümrüğe takılırsan iş çok zor, unut daha iyi” söylemleri aklıma geldi.

Uzatmayayım UPS kargoyu aradım ve ne yapmamız gerektiğini sordum. Sağolsunlar çok yardımcı oldular. Hatta detayları öğrenmem için kendi gümrük firmalarının yetkilisi ile görüştürdüler. Öğrendiklerim şunlar:

 Gümrüksüz yurtdışı alışveriş(cep telefonu-kozmetik-ilaç-vitamin gibi izne tabi ürünler hariç) limiti 75€. 75€’ya taşıma(shipping) ücreti dahil değil. Fakat alışveriş yaptığınız yerin alışverişinizi ve taşıma ücretini faturada ayrı ayrı belirtmesi gerekiyormuş.

 Toplam alışveriş tutarınızın(taşıma-shipping-hariç) %20’sini vergi olarak ödüyorsunuz.

 48TL damga vergisi ödüyorsunuz. Gümrükçü arkadaş bazen bunu almayabiliyorlar dedi!!! Nasıl yani, bir kıstası yok mu bunun dedim. Vallaha işleme soktuğumuz adedin çokluğuna göre bazen alıyorlar, bazen almıyorlar dedi. Yani şansınıza türkiş.

 Minumum 59TL olmak üzere ardiye ücreti alıyorlar. Gönderiniz ne kadar çok beklerse fiyat o kadar artıyormuş.

 Bir yılda yapabileceğiniz alışveriş sayısı da 5 adeti geçmeyecek.

Yukarıda yazdığım işlemleri UPS firmasının gümrük firması adıma yapıyor. Bunun için matbuu bir evrak gönderiyorlar; vekalatname. Doldurup, kimlik fotokopinizle birlikte gönderiyorsunuz. Daha sonra size yukarıda bahsettiğim ücret faturalarını gönderiyorlar, tabii gümrük işlem ücretleri ile birlikte. Verdikleri hesap numarasına EFT ile parayı gönderiyorsunuz. Oyuncaklarınız size teslim ediliyor. Bu arada UPS resmi makbuzlu giderler hariç sizden para talep etmiyor. Allah’tan UPS varmış diyorsunuz. Yani önce eşşeği size kaybettiriyorlar, sonra bulunca sanki sizin değilmiş, gökten inmiş gibi seviniyorsunuz.

Bu ülkeyi seviyorum. Bol şanslar...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Geçmiş olsun sevgili Bahadır.
    Sen yine de ucuz atlatmışsın. Hızlı kargo frmaları bir de müşavirlik hizmeti faturası çıkarırlardı ki aklın şaşar. UPS almamış, bence büyük iyilik yapmış. Ürünü komple gümrüğe terketmek çok daha mantıklı oluyor o şartlarda.

Ben yurtdışı alışverişleri konusunda çokça yazdım bu konuyu aslında.

Nasıl alırsanız alın,ister limit altı, isterse limit üstü olsun ama sakın hızlı kargoyla getirmeyin diye.
    Normal postada takılsa bile işlemler çok daha kolay ve ucuz.

4. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Şeref,

Müşavirlik hizmeti ücreti çıkarıyorlar, daha bekliyorum:D Bakalım bizim indirimli oyuncaklar bana kaça mâl olacak. Artık bu iş ya olacak ya olacak. Ama bir daha alışveriş yapar mıyım? Zor, en kötü limiti 1$ aşmamak kaydıyla.

Normal postayı hiç kullanmadım. Ne kadar zamanda geliyor? Ve gümrüğe takıldığında yapılacak prosedür(işlemler) nelerdir, bilgilendirirsen sevinirim.

Sevgi ve selamlarımla...

5. agartan

6. agartan

Normal postada takılırsa gidiyorsun gümrüklü postaneye, faturadaki miktardan muafiyet olan kısmı düşüp aşan kısmı için bir miktar vergi alıyorlar.
    Müşavirlik hizmeti, vs olmadığı için de çok çok ucuza yırtıyorsun.

EBAy alışverişleri 7 ile 40 gün arasında geliyor,
    Cabelas tam 20 günde geliyor ve adreste 2 lira tahsil ediyor postacı
    BassProShop sadece hızlı kargoyla gönderiyor, artık almıyorum ondan,
    Tackle Direct te öyle yaptığı için benim için sakatlar listesinde :)

Harrissportsmail 5-7 günde teslim ediyor. Royal Mail iyi çalışıyor yani :)

7. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Gümrüklü postahane derken; bulunulan şehirdeki gümrüklü postahane değil mi? Atıyorum mal İstanbul'dan giriş yaparsa illa Istanbul gümrüklü postahanesi değil herhalde?

8. agartan

İzmit'te olduğuna göre İzmir'de de vardır muhakkak Bahadır. :)

9. B@ND!T

B@ND!T Aktif Üye

Şeref abi ben birşey sormak istiyorum bu konuda bayağı tecrübelisiniz sanırım. Bu yıl içinde gümrüğe takılmadan posta zarfı şeklinde yani international letter ibaresi ile gelen mzlemelerim var iki tane. Bunlar alışveriştenmi sayılıyor yoksa normal posta gönderisi olarakmı işlem görüyor. Neden soruyorum çünkü yolda 4 adet paketim var gelen :) inşallah takılmazlar. Bir tane baitcasting makina iki tane Sebile Bonga Minnow. Berkley powerbait blade dancer. Birtane Salmo Fatso pike swimbait yani biraz abarttım galiba bu defa. 4 kargonun en pahalısı 27 dolar limit konusunda sıkıntı yok ama yinede takılırmı diye korkuyorum. Geçen defa İstanbul'da kargo işlem merkezi aradım dana gibi. Buluncada 10 lira depo masrafı ödettirdiler ve verdiler paketimi. İçinde 6 tane dev gibi su üstü sahtesi olunca bayaa gürültü çıkarıyor haliyle :) Onlarda kıllanmışlar acaba içinde ne var diye. Hatta gümrük memuru "balinamı tutacan bunlarla yeğen" diye dalga bile geçmişti benimle.

10. sabora

sabora Daimi Üye

Şeref Ağabey, Cebelas'dan bana da yaklaşık 15-20 günde geldi ürün ama postacı o dediğini 2 TL yi almadı. Bizimki mi unuttu acaba, yoksa sizinkiler bahşiş hesabına mı götürüyorlar. :)

11. agartan

Sen mi teslim aldın Postacıdan?
    O 2 lira gümrükleme parasıydı ama 1 seneden fazladır almadım bişey Cabelas'tan.. :)