Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YURTDIŞINDAN GELEN ÜRÜNLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Konu, 'Genel Konular' kısmında agartan tarafından paylaşıldı.

 1. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  POSTA/HIZLI KARGO EŞYASI MUAFİYETİ


  Kanuni dayanak nedir?

  4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 06/07/2011 tarihli ve 2011/39 sayılı Genelge

  Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?

  Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

  Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
  Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;

  - AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18

  - Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20

  olarak uygulanmaktadır.

  Söz konusu eşyanın,

  - Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,

  - Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,

  - Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,

  - Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,

  gerekmektedir.

  Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.

  Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması halinde ne işlem yapılır?
  Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır.


  Hediyelik eşya muafiyeti, posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşya için dikkate alınmakta mıdır?
  Hayır, yolcu beraberi 430 Avro'luk hediyelik eşya limiti, posta yolu ile getirilen eşya için söz konusu değildir.

  Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?
  Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

  Önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin muafiyetten faydalanmanın bir sınırı var mıdır?
  Evet, posta/hızlı kargo yoluyla gelen ve değeri 75 Avroya kadar olan eşya için uygulanan muafiyet, yılda en fazla beş kere kullanılabilir. Bu limitlerin aşılması halinde eşyanın ticari mahiyette olduğu kabul edilip buna göre işlem yapılır.

  Bu sınırlamanın aşılması halinde, Gümrük Yönetmeliği'nin 169 uncu maddesine göre sözlü beyan usulü çerçevesinde işlem yapılarak, Kararın 62 inci maddesi kapsamında maktu vergi tahsil edilmesi kaydıyla eşya teslim edilir. 2011/23 sayılı Genelgenin yürürlük tarihi olan 19.04.2011 tarihinden önce gönderilmiş olan sevkiyatlar, bu sınırlamaların uygulanmasında dikkate alınmayacaktır.

  Ticari nitelik arz etmeyen CD, VCD, DVD, doküman ile kitap, dergi vb. basılı yayımlar için bu sınırlama uygulanmayacaktır.


  Posta/hızlı kargo yoluyla her türlü eşya getirilebilir mi?
  Hayır, posta/ hızlı kargo yoluyla getirilebilecek eşyaya ilişkin olarak aşağıda detayları belirtilen çeşitli kısıtlamalar mevcuttur.

  Posta/hızlı kargo yoluyla cep telefonu getirmek mümkün müdür?
  Hayır, posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muaf olarak veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu yolla cep telefonu getirilmiş olsa dahi hiçbir surette sahibine teslim edilmemektedir.

  Herhangi bir nedenle yurtdışında kalan/unutulan cep telefonu posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi halinde teslimi mümkün müdür?
  Evet, yurt dışına giden yolcuların IMEI numarası halihazırda kayıtlı olan cep telefonlarının çeşitli nedenlerle yurt dışında kalması ve bu telefonların posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi durumunda, söz konusu telefonların IMEI numaralarının kayıtlı olduğunun http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden yapılacak sorgulama sonucu teyit edilmesi halinde teslim edilmesi mümkündür.

  Kozmetik ürünlerinin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?
  Hayır, 30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

  Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?
  Hayır, 13.06.2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 nolu alt bendinde tanımlanan "takviye edici gıdalar" ile 06.12.2003 tarihli ve 25308 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi 2003/42 nolu Sporcu Gıdaları Tebliği'nin 4 üncü maddesinde tanımlanan "sporcu gıdaları"nın muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

  Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesine ilişkin bir istisna var mıdır?
  Evet, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair resmi hastaneden alınmış bir raporu ve doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi, milli sporcuların ise "Milli Sporcu Belgesi"ni gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz konusu ürünleri posta ve hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilir.

  Kaynak: » Posta veya Hızlı Kargo İle Eşya İthalinde Vergi Muafiyeti
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Aralık 2012
  byLord bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. balıkoltası

  balıkoltası Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  4.761
  Beğeniler:
  4.029
  Şehir:
  İstanbul
  Kozmetik ürünlerinde suistimali ortadan kaldırdılar evet, vatandaşa ürünleri yüksek fiyattan satmaya devam.....
   
 4. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Zaten pahalı olan ürünler şimdi iyice fiyatlanacak ama kozmetik ürünler dışında bizi ilgilendiren kısmı da var bu işin.

   
 5. balıkoltası

  balıkoltası Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  4.761
  Beğeniler:
  4.029
  Şehir:
  İstanbul
  Evet, kayıtsız posta ile gelen gönderilerde yılda 5 kere olayını nasıl takip edecekler bilemiyorum ama takip ederlerse ozaman kötü olacak. Hoşumuza gidip aldığımız 3 kuruşluk sahtelerden, misinalardan ve arada makinelerden gümrük alacaklar.
  Her alanda sınırlamalar artıyor. Allah hayır etsin sonumuzu.
   
 6. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.437
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Üzücü bir haber tabi ki ama dikkatli olmakta fayda var.. İlaçlarda yapılan bence haksız rekabet değildi çünkü yurtdışında satan siteler de kar koyup satıyorlar sorun bizim satıcılarımızda bence..Bizimkiler kar ediyor da yurtdışındakiler hayrına mı dağıtıyor?? İş bilmezliklerini ve beceriksizliklerini karşı tarafı yokederek örtmüşler gibi sanki.. Tipik ülkemiz insanı mantığı..Rekabete malesef kapalı bir toplumuz daha fazla çalışmak yerine herzaman karşı tarafı altetmeyi düşünüyoruz. Arada olan tüketicilere oluyor.. Bakalım bu olayın boyutları nerelere varacak..
  Bu işin bizlere dokunan kısmı ise sipariş sınırlaması.. Nasıl takip ederler bilemem ama eğer ederlerse halimiz duman.. Tekelci zihniyetler istedikleri fiyattan ürünlerini pazarlarlar ona lafım yok.. Ben bütüne baktıgımda pazar hacmi küçülecek, herkes shimano kullanamayacak çünkü fiyatları artacak, sahteleri 3er 5 er degil tek tek alacagız. Bazılarımız hiç bu işe bulaşmayacak.. Kaybeden yine yurdumun esnafı olacak.. Sonucta büyük çoğunluğumuz yurtiçinde ürününü temin ediyor iyice araştırıp da alan sayı azınlıkta, aslında bu azınlık maddi olarak bir zarar vermektense bence pazar için yararlı çünkü hem nitelikli mal kullanıyor etrafına tanıtıyor hem de fiyatların nispeten dengelenmesini sağlıyor..Böylece alışveriş hacmi artıyor kazanan sonucta yine yurdumun esnafı oluyor..
   
 7. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Kafamıza estikçe değil de ihtiyaçları biriktirip uygun görülen sayıyı ve sınırı geçmeden alacağız.
   
 8. coredon

  coredon Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  831
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  İstanbul
  Bende akrabalar adına getirtirim.Kaçış çok iste yyeter ki... :D Olmadı ben bi koşu alır gelirim...
   
 9. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Bugün okuduğum bir habere göre kişibaşı muafiyet limiti özel veya tüzel kişilik farkı olmaksızın 75 Euro'ya düşürülmüş.
   
 10. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.437
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Valla Şeref Ağabey benim şahsi görüşüm bunun hiç bir önemi olmadığı yönünde.. Adet limiti de hikaye insanlar rahat rahat alışverişlerini yapıyorlar yine de.. Sonuçta ben hiç bir satıcının 30 40 eurodan fazla fatura yazdığını görmedim:) Çok çok abartılmadığı sürece bir problem olacağını sanmıyorum..
   
 11. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Cabelas, Bassproshop, HArrissportsmail vs gibi firmalarda böyle bir uygulama yok. Kaldı ki rastgele seçilen paketteki ürüne ait fiyatı şüpheli bulurlarsa kendileri de fiyat takdir edebiliyorlar.
  150 Euro birçok şey için yeterliydi. En azından benim için.