Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zargana topu ve rapala

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında y_a_s tarafından paylaşıldı.

1. y_a_s

y_a_s Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar 30-60 atarlı 2.70 lik spin kamışım var.Peşinde olduğum balık levrek ve sorun şu ki bir çok tavsiye edilen sahte 10 gram civarı ağırlığında.Yaptığım bazı araştırmalarda silikon ve zargana topuyla at çek yaparak levrek avlanıldığını gördüm.Acaba aynı yöntemi silikon yerine sahte balıklarımı kullanarak yaparsam vuruş alabilir miyim?

Çok basit bir şekilde anlatırsam kamışım 2.70 olduğu için zargana topunun arkasına sahteyi bağlamak için çok fazla misina bırakamam sanırım sahteyi zargana topunun 2 metre arkasına bağlarsam atış esnasında problem yaşamam.Acaba bu yöntem iş görür mü?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Merhaba
    Bu sistem de benim görüşüm zargana topu sahtenin aksiyonunu bozacaktır, en iyisi sahteye uygun atarlı kamış kullanma

4. ErdalYildiz

ErdalYildiz Aktif Üye

Silikon kullanacaksan top olur.Ancak sahte ile atışlarda sahtenin ağırlığı atışı zorlaştırır.Dengesiz atışlar sonunda karışma fazla oluyor.Ayrıca kamışla verdiğin aksiyonları top ile veremezsin.LEVREĞİ çok uzakta arama.hemen yanı başında ara.BİZ 8 GR SAHTELER İLE 20MT.atıyoruz ve o bölgede çok güzel avlar yapıyoruz.İnşallah bol ve güzel levrekler yakalarsın.

5. y_a_s

y_a_s Yeni Üye

Anladığım kadarıyla bu kamışımın atarı küçük ağırlıktaki sahteler için uygun olmasada zargana topu kullanmadan denememde fayda olacak tahminimce atarı 30-60 ta olsa 8 gr lık sahteyi 20 metreye rahat atabilirim :)

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Öyle de olur ama iyi olmaz.
    Bütçeleri zorlamayacak spin kamışlarda mevcut.
    En iyisi 10-30, 10-40 atarlı bir kamış edinmek

7. Ozkanartuc

Ozkanartuc Aktif Üye

Şeref abiye katılıyorum.

Ben bu dediğini Antalya'da surf casting için kullanılan şeffaf top (spirolino) ile denemiştim uzağa atım konusunda başarılı oldum ancak çok çabuk yoruyor,bazen takım katışıyor,sahteye aksiyon veremiyorsun su üstü zaten kullanamazsın.

Hedef balık levrek ise en popüler sahteler su üstü sahteler olduğu için mutlaka denemek isteyeceksin bence herkesin de dediği gibi,bütçeni fazla zorlamayacak yeni bir kamış alman en iyisi olacaktır.

8. y_a_s

y_a_s Yeni Üye

Öneriler için solsun arkadaşlar anlaşılan 10-40 atarlı bir spin kamış almaş fazr oldu bu durumda :)

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bu şekilde atarsan çevrendeki insanları hastaneye götürmemek için çantana bir de ambulans koy. Ambulansta metal kesecek pense, batikon ve personel olsun.

Göze girerse durum kötü.

Ağır kaşık, veya 30 gramlık jigler almaya kalksan her yerde atman dibe takılabileceğinden mümkün değil.

En doğrusu kamış alman. Şimdiki kamışı da kullanacağın durumlar olacaktır.
    Hatta önce 15 gramlık yemle deneme yap, belki istediğin atışları yapabilirsin.
    Ben 14-40 kamışla 8 gramı da atıyorum. Tabii daha ağır olanların eriştiği yere kadar değil.

10. y_a_s

y_a_s Yeni Üye

Haklısınız Bülent bey tehlikeli bir durum yaratabilir ki ben daha önce bu konudan muzdarip olmuştum :) 7 sene önce el oltasıyla atış yaparken gözüme kendi attığım oltanın kancasını takmayı başarabilmiş biriyim neyseki göz kapağımdan girdi gözüme :) Direk girseydi daha derine inip kör ederdi seni demişti acildeki doktor :)

Ancak dediğiniz gibi sakin bir yerde tedbirli bir şekilde 14 gr lık sahtelerle 1-2 deneme yapacağım 25-30 metre atsam kafi sanırım levreğin daha çok kıyıya yakın yerlerde sahteye geldiğini çokça defa duydum.Ancak atış konusunda ciddi sıkıntılar yaşatmaz umarım yinede düşük atarlı bir kamış alacağım bir süre sonra :)

11. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Merhaba. Bahsettigin kamisla 25gr sprolino arkasina 1,5m ince misina strike pro jl-12f 5.3 cm 2.3gr sahtenin 005 kodlu olani takarak avlanabilirsin.

Av saati mutlaka gece olacak. Deniz dalgasiz yada az dalgali olacak. Dolunay olmayacak. Sarim hizi cok yavas olacak. Av bolgesinde sessizlik ve tek avci olacak. Derinlik 2 metrenin altinda olacak. İdeali 1 metre civari olacak. Atis sıklıği cok seri olmayacak. Sahtenin orta ignesini cikarip arka ignesini biraz buyuteceksin.

Bu sekilde av yaparsan balik alabilirsin. Ancak sıklıkla kucuk balik atlayabilir. İspendekleri dikkatle salarsin.

Ama bence bu av sekli spin disiplini ruhuna cok da uygun degil. 10-40 gramli normal bir kamis ve aksiyonla cekerken yakalanan balik heyecani ve zevkinin yerini tutmayacaktir.

adbakt bunu beğendi.