Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zehirli balık çarpmaları

Konu, 'Sağlık' kısmında murat karahan tarafından paylaşıldı.

 1. murat karahan

  murat karahan Aktif Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  25 Kasım 2011
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  341
  Tek tek denk geldikçe konulara cevap vermek sıkıcı olmaya başladı, o yüzden bir derleme yapayım.
  Denizlerimizdeki bulunan balık türleri arasında 26 tür aktif zehre sahiptir. Bunlarda zehir, balığın bir savunma mekanizması olarak dikenlerinde, özellikle de sırt ve anal yüzgeçlerinin ön ışınlarında bulunur. Trakonya gibi balıklarda solungaç kapaklarında bulunan dikenler de zehirlidir. Bir savunma mekanizması olsa da, bu ışınlarda bulunan zehir balık öldükten sonra dahi etkili olmaktadır, bu yüzden bu balıkların dirisine de ölüsüne de dikkatle yaklaşmak gerekir. En önemlisi hangi balıkların zehirli olduğunu öğrenmektir, en etkili önlem budur.
  Pasif zehirli balıklar ise yendiklerinde zehirlenmeye yol açabilen balıklardır, balon balığı en bilinen örneğidir.
  Aktif zehirli balık çarpmalarında yapılması gerekenler,
  1- Yarada diken kalıntısı varsa temizlenmelidir.
  2- Yarayı temizlemek için tatlı su kullanın, yoksa deniz suyu.
  3- Protein bazlı bu zehirleri etkisiz hale getirmek için sıcak uygulaması yapılmalıdır. Yaralı bölge 45-60 derece arasındaki sıcak suda bekletilmelidir. Uzuvlar açısından bu yöntem uygulanabilir olsa da, bedende oluşan yaralanmalar açısından pratik değildir. Benim önerim çantanızda mutlaka bir heat-pack bulundurmanızdır, bu ürünü alırken 50-60 derece arasında sıcaklık sağlayanlardan edinin. Dikkat edilmesi gereken şey sıcak uygulaması sırasında üçüncü derece deri yanıklarına yol açmamaktır. Protein bazlı zehrin etkisini azaltmaya çalışırken kendimizi yakmanın anlamı yok, bu yüzden sıcak uygulaması kişinin dayanabileceği ölçüyü aştığında durdurulmalı ve 30-90 dakika boyunca birkaç kez tekrarlanmalıdır. Öte yandan hafif bir yanığın etkisinin birkaç günde geçeceğini, zehrin ise aylarca sıkıntıya yol açabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
  4- Kanama yoksa yarayı kapatmayın, kanama varsa durdurmaya çalışıp kanama durduktan sonra pansuman yapın.
  5- Yara üzerine enfeksiyonu engellemek amacıyla antibiyotik merhem sürülebilir.
  6- Aktif zehirli balıkların çarpmaları alerjik reaksiyona yol açabileceği ve bunun sonucunda oluşabilecek anaflaktik şokun ölüme kadar götürebileceğinden hareketle yanınızda antihistaminik hap ve merhem mutlaka bulundurun. Bu ilaçlar konusunda mutlaka doktorunuza danışın.
  7- Sağlık Bakanlığının Ulusal Zehirlenme Merkezi 114 numaradan 24 saat hizmet vermekte ve 2-3 dakika içinde bir uzmana ulaşmanız mümkün. Ne yapmanız gerektiğini o anki panikle hatırlamıyorsanız, en azından bu numarayı arayıp bilgi alabilirsiniz. Müzikleri de güzel ve teskin edici bu arada. Sizden istenecek bilgiler ne tür bir balığın zehrine maruz kaldığınız (balığı tanımak yine önemli), çarpma olayının ne kadar süre önce yaşandığı, çarpma sonrası oluşan şikayetler, bir sağlık kuruluşuna başvurup başvurmadığınız vs.
  8- Yaygın kanının aksine Amonyak, idrar hiçbir şekilde faydalı değildir. Özellikle Amonyak kullanımı ayrı zehirlenmelere ve sıkıntılara yol açabilir. İdrar ise faydalı olsa günde birkaç kez vücudumuzdan atmak için uğraşmaz, mesken bölgelerde mekan bulmak için fellik fellik aranmazdık.
  Tekrar ediyorum, zehirli balıkların hangileri olduğunu bilir ve buna göre dikkatli davranırsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. İskorpit yakalayıp garç diye tutup elinden, çırpınmasın diye göğsüne bastırarak göğsünden çarpılanları gördüm.
  Balıkların yol açtığı travmalarda neler yapılacağı bir başka yazıda artık.
   
  agartan ve OnuR67 bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar