Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zehirli Boya Hakkında

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında Balikci1 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci1

Balikci1 Üye

Arkadaşlar bilgi ve tecrübelerinizden faydalanıyorum.Herkese çok teşekkürler.Zehirli boya hakkında bir sorum olacak sıfır tekneye suya inmeden önce zehirli boya atılmalımı.Tekne denizi temiz bir yerde 3 ay kadar kalacak.Araştırdığımda net bir bilgi bulamadım bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. uykucukirmizi

uykucukirmizi Aktif Üye

benim arkadaşım buyuk bir tekne attı daha 1,5 ay oldu denize giren merdivene atmamış zehirli ve bir tomar yosun olmuş inanamadım dedi. :) bence at

4. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Şehir ve barinak hakkinda bilgi verebilirmisin. Bir de tekneyi ne siklikla kullanmayi planliyorsun.

Ornegin Isanbul civari 3 ay uzun bir sure. Zira Istanbulda genel olarak sudaki nitrat miktari cok yuksek. Bu da asiri yosunlanma yapiyor. Ama Ayvalikta fazla gorulmeyebiliyor. Cunku denizde nitrat orani cok dusuk.

Tekne, kapali akintisiz bir balikci barinagindaysa nerde olursa olsun zehirli gerekir.
    Tenke hergun bir kaz saat de olsa yol aliyorsa yatmiyorsa yosun baglamaz. Birde yuzerken birkac gunde bir teknenin altini plastik bir cisimle kazirsan sikinti olacagini sanmiyorum.

Dedigin gibi net birsey bulamazsin sartlar ve durumlar farklilik gosterir. Ama mumkun oldugunca zehirli boyadan uzak durmaliyiz. Zira bu bir kimyasal madde ve denize cok zarar vermekte malesef.

Civarda kayalara limanlara ve diger teknelere bak. Kayalar tekneler yosunlanmissa mecburen yaptiracaksin demektir. Ama kayalar temizde kiyida fazla yosun yoksa yaptirmasan da olabilir.

5. uykucukirmizi

uykucukirmizi Aktif Üye

Mantıklı benim söylediğim zaten tur teknesi olarak kullanılıyor :) çok yol yapmıyor ve devamlı ayvalık meydanda duruyor :) sadece daha bugun konustugumuz bir konuydu bende dile getirdim :)

6. Balikci1

Balikci1 Üye

Sifir tekne ya ondan boyle dedim tekne izmir karaburunda kullanilacak sifir tekne zehirli boya tutarmi atmadan once tekne 3 ay boyunca kullanilacak hergun balik amacli yol yapacak sirti vs.

7. uykucukirmizi

uykucukirmizi Aktif Üye

vallaha ben de yeni yeni öğreniyorum ama bilen kişiler eminim yorumlar :)

8. hawk17

hawk17 Aktif Üye

Öncelikle Çanakkale'den selamlar..Son dönemlerde zehirli boya muhteviyatında değişiklikler yapıldı.Artık eskisi kadar zararlı değiller..Bunun yanında Foça bölgesinde 1990-95 döneminde kalmış biri olarak o bölge artık eskisi kadar temiz değil...Zehirli boya vurmazsanız ve tekneniz fiber ise ilerde karinayı temizlemeye çalışırken teknenin orjinal jelkodunun bozulma ihtimali yüksek olur ..Sıfır teknelere zehirli vurulmadan önce muhakkak zehirli astarının vurulmasını tavsiye ederim.Eğer tekne ahşap ise de sonuç değişmez sadece tekneye vurulan boyanın niteliği önem arz eder..Eğer tekneye tamamen karina dahil sentetik boya vurulmuş ise üstüne vurulacak zehirli selülözik olacağından boyada kabarmalar oluşabilir..Ama Türkiye sahillerinde artık zehirli boya vurmak şarttır..Çünkü karinaya çok çabuk kekamoz ve benzeri canlılar yapışacak ve sizin süratinizi de etkileyecektir..Her gün denize çıkmanız zehirli boya kullanırsanız işinize yarar aksi halde etkili olmaz...

9. night fisher

night fisher Aktif Üye

Suda duran tekneye sadece yosun değil,midyesinden,sert alglere,kekomoz denen muhtelif kabuklu hayvanlar,yumuşakçalar musallat olurlar.Denizin temizliği,hareket tabiki yavaşlatıcı etmenlerde olsa,zehirli boya nimettir,faydalanmak gerek.

10. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Tekne sahiplerinin Zehirli boyanın kullanılması gerekir.Tekne denizde bir ayda kalsa altı yosun ve kekamoz toplar. Bunların giderilmesi karcher basınçlı su makinesi ile en kolay şekilde tekne boya ve cidarına zarar vermeden mümkün olabilir. Zehirli boya için en iyi markalar İnternational ve seajet tir. Bu boyalar diğer boyalara göre daha pahallıdır ancak çözünme süreleri daha uzundur. Boyanın tarifine göre en az üç kat yapılması ve her kat için kuruma süresi tanınması koruma süresini uzatır. Teknenin altından toz, kir alındıktan sonra boya bantı çekilerek boyanacak olan alan ayrılır. Boyadan sonra bant çekilerek düz bir çizgi elde edilmiş olur.

11. muratcool

muratcool Aktif Üye

zehirli boya olmadan olmaz tekne eğer suda bekleyecekse mutlaka zehirli boya gerekir,sabit suda duran tekneler çeşitli kabuklular ve yosunların üremesi için uygun ortamlardır,zehirli boya atmazsanız tekneyi kullandıktan sonra karaya almanız gerekir,teknenin altı yosun vs bağlarsa teknenin sürtünmesi artacağı için önemli oranda teknenin gidişini etkiler buda motorun daha fazla zorlanması ve fazla yakıt aynı zamanda jelkotun zarar görmesi demektir