Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zehirli boya hakkında

Konu, 'Tekne ve Motor Bakımı' kısmında Alitopal tarafından paylaşıldı.

1. Alitopal

Alitopal Yeni Üye

Değerli gönül dostları hepinize merhaba.Size zehirli boya hakkında danışmak,engin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak istedim.Sorum şu geçen sene sifir bir tekne aldim.Yazin İzmir/Urla'da iki ay suda kaldi.Zehirli boya atmamıştım.Sudan çıkartınca altı sarimsi bir yosun tabakasiyla kaplanmisti.Ve midyeler yapismisti.Oto yikamada tazyikli su ile guzelce temizledim.Plastik spatula yardimiyla midyeleri kazim.Çok uğraştırmadı.Fazla bir pislik yoktu.Temizlendikten sonraki halinin resimlerini yüklüyorum. image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg

Şimdi sorum şu bu bu yazda iki ay suda kalacak.Yine ayni sekilde zehirli boya vurmadan bu sekilde iki ay suda kaldiktan sonra cikarip temizlesem tekne zarar gorurmu her sene bu islemi uygulasam.Dedigim gibi beni cok ugrastirmiyor fakat teknenin alti bu sekilde yikama vs temizleme ile zarar gorurmu yoksa zehirli boya atmalimiyim.Yardimci olursaniz cok sevinirim

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Bence 2 kat zehirli boya atın teknenizdr hız kaybıda olur midye yapışırsa

4. Alitopal

Alitopal Yeni Üye

Kardeşim teşekkür ederim cevabin icin resimlere bakmissindir bu sekilde zimpara vb temizlige ihtiyac varmidir son halini resimleri yukledim yukarida

5. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Abi bwnce ince bi zımpara at hem zehirli daha iyi tutar hwmde kaba pisliklerden arınır

6. ayhan arıkan

ayhan arıkan Aktif Üye

Zımparadan sonra zehirli boya astarı atmanız lazım

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. Erol 61

Erol 61 Daimi Üye

Zımpara atarsanız bundan sonra her sene astar onun üstüne 2 yetmez 3 kat zehirli vurmanız lazım hiç ellemeyin böyle kullanabilirsiniz bir spiral bulup güzel bi pasta sonra güzel bir cila kaymak olur hem daha hızlı gider hem teknenin jelkotunu bozmamış olursunuz bir nebze unutmayın zehirli atarsanız hersene atmanız gerekir 2 ay suda kalacak ve binecekseniz yani suda kayacaksa arada tekne böyle devam zehirli dediğiniz şey 100 /100 koruma yapmıyor zaten tabiki bunda etken limanın sürkülasyanu yani eyer dalgakıranın altına çok künk koyulmuşsa daha az sakal tutar dip alçak yüksek olayı var sığ yerdeyse daha çabuk midye tutar derinde durmalı filan falan uzar bu olay eyer hep suda kalacaksa zehirli vurursunuz yoksa sakın vurmayın he vurulacaksada astar şart ve göz taşı denilen birşey var çaktırma aramızda ;) yasak çünkü.zehirli boyanın içine karıştır 100/80 başarı var direk zehirli 100/50 gibi başka birşey sormak isterseniz seve seve yardımcı oluruz

Ogiveogi bunu beğendi.
  8. hawk17

hawk17 Aktif Üye

Teknenizin renk olarak görünen jelkodunu mümkün mertebe zımparalamayın..Çünkü teknenizin ömrünün uzunluğunu belirleyen bölüm bu kısmıdır.Yeterli temizliği yapmış görünüyorsunuz..Zehirli boya öncesi bir veya max iki kat zehirli astarı atmnız zehirli boyanını ömrünü vede etkisini uzatır..üstünede iki kat zehirli boya gayet iyi bir şekilde teknenizi korur..Bu sezonu atlattıktan sonra uygulayacağınız ince zımpara teknenizin jelkoduna zarar vermeyecek,sadece ölü kat zehirli boyayı üstten alacaktır..teknenizin diğer kalan kısmınıda yılda iki defa pasta cila yaparsanız (aynı arabaya uygulandığı gibi)teknenizin jelkod ömrü uzayacak,boya kullanmak gibi fibere ihanet sayılacak işlem yapmaktan kurtulacksınız..

9. hawk17

hawk17 Aktif Üye

Erol arkadaşımız birçok konuda katılıyor olsam da göz yaşı taşı konusunda hiç katılmıyorum..zehirli boyaların kurşun oranları çevreye verdiği zarar sebebiyle düşürülmüştür..hal böyleyken denize ekstra zehir vermemizi etik bulmuyorum..

10. ayhan arıkan

ayhan arıkan Aktif Üye

Bencede hiç vurmayın zehirli. Ben her sene vuruyorum ama o saydıklarınızın hepsi zehirli varkende tutuyor.
    Bu iki ayda aktif olarak kullanacaksanız sizi üzecek bir sıkıntı olmayacaktır zaten.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Erol 61 bunu beğendi.
  11. Erol 61

Erol 61 Daimi Üye

Mehmet abi zehirli sade başına işe yaramıyor Napalım zaten arkadaşa aramızda kimseye söyleme dedim ;)