Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

zehirli tatlı su balıkları

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında bartıntrakonyası tarafından paylaşıldı.

1. bartıntrakonyası

bartıntrakonyası Üye

değerli arkadaşlar
    tatlı suda yaşayan balıklardan zehirlenmeye sebep olabilecek tür/türler varmıdır. varsa hangisidir/hangileridir.
    tatlı su avımız kabusa dönmesin dimi :(

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Emin olmamakla beraber ülkemiz tatlısularında zehirli balık yok diye biliyorum.
    Net bilgisi olanlar paylaşırlarsa faydalı olacaktır. Belli mi olur, belki birgün karşılaşırız ;)

4. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Bende hiç duymadım.

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tatlı su balıklarının hiçbirisi zehirli değildir güvenle tüketin veya yakalayın bırakın ancak dişlilere dikkat edin hatıra bırakabilirler

6. bartıntrakonyası

bartıntrakonyası Üye

değerli arkadaşlar bıyıklı balığın yumurtaları zehirliymiş. bende tesadüfen öğrendim.. yumurta dediğimiz sanırım havyar ı mı. yani yumurtlama devresinde yakalanan balıkların içindeki havyar/yumurtaları mı olmuş oluyor bilemiyorum...
    başka zehirli olabilecek av veren tatlı su canlısı varsa paylaşalımı faydalı olacaktır...

7. KILLtoLIVE

KILLtoLIVE Üye

Konu hakkında bilgim yok, ancak benimde sormak istediğim birşey var. Bu heryerde karşımıza çıkan tatlı su yılanları zehirlimidir? Hani şu ufak olanlar en fazla 50 cm büyüklüğünde.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim T. Kırtman bey..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Temmuz 2010
  8. whitefoxss

whitefoxss Aktif Üye

Tatlı su yılanları zehirli değildir.Fakat su kıyısına inmiş ve av arayan kara yılanlarını buna karıştırmamak lazım.Zira ülkemizde gayet zehirli kara yılanları mevcuttur.

9. babakartalozgun

babakartalozgun Yeni Üye

bende duymadım kendim devamlı akar suda avlanırım zehirli balık diye bir şey yok .

10. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Ülkemizde ve ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi kuşakta zehirli bir tatlı su balığı bulunmamakta.Bu noktada güvenle tüketim mümkün.Ve fakat balıklarımız evsel ve sanayi menşeeli atıklar sebebiyle toksik madde taşımakta ve bazen sırf bu sebeple gıda zehirlenmeleri yaşanabilmekte.Burda bilinmesi gereken şu ki burada esasen balık değil ortam zehirlemekte bizi.Yılanlar konusuna gelince Tolga öz olarak cevap vermiş.Evet ülkemizde zehirli pek çok yılan türü var.Bunların başında engerek türleri (özellikle apsis engereği)gelmekte,ülkemizde su yılanlarının zehirli olduğuna dair bir kayıt yok.Ama bu onların ısırmadığı anlamına gelmiyor.Yeterince tecrübeli değilseniz kendinizi ısırttırabilme ihtimaliniz çok yüksektir ve inanın canınız çok acıyacaktır.(klasik av olan küçük balıklar ve kurbağaların kaçmasının engellenmesi için ön dişler geriye doğru kavislidir. Yani öncelikle hayvanın kafası ileriye doğru sürülüp dik eksende yukarı çekilerek ısırıktan kurtulmalıdır.Çekmek suretiyle sadece yaranın derinliğini ve boyutunu artırabilirsiniz.) Bu arada kara yılanları sadece avlanmak için değil ve fakat ekseri su içmek ve yüzerek serinlemek için tatlı sulara girerler.Bir kara yılanı da bir su yılanı kadar iyi yüzücüdür.Tek farkla su altında nefes alamadığı için (iki yaşayışlı olmadığı için) asla su altına dalmaz ve kafasını 2-3 cm su sathından yukarıda tutar) işte bunlara çok dikkat etmek gerekir.

11. whitefoxss

whitefoxss Aktif Üye

Bilgilendirme için teşekkürler Murat.Ellerine sağlık.Son olarak,yaşadığınız bölgede olabilecek tüm yaşam türlerini bilmekte fayda var.Buna doğrultuda tedbirler alınır ve olası bir risk savuşturulmuş olur.