Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

zıpkıncıdan oltacıya dönüşüm

Konu, 'Tanışalım' kısmında Erol A. tarafından paylaşıldı.

1. Erol A.

Erol A. Yeni Üye

Herkese Merhaba ;

ismim Erol.
    istanbulda oturuyorum.
    toplamda 15 yıl ( 5 yıl şort ve yılmaz zıpkın,10 yıl tam teçhizat ekipmanla dalış) balık peşinde koştum.
    Bu yaz üstümden sörf geçmesi,tekne ile geçme, jet ski vurmasına ramak kaldıktan sonra ciddi ciddi düşünüyordum bırakmayı bu sporu ...
    insanlar kural bilmiyordu..
    zengin çocuklarının şımarıklığı ,
    alkolik teknecilerin kıyıya yanaşıklığı,
    şamandıramı top sanıp üstündeki bayragın anlamını bilmeyen ,çekeleyen cahillerden ,yılmıştım..
    oltacılarla bazen diyalog yaşıyordum :)) olmazmı..illaki..
    - balıklarımızı kaçırıyorsun..
    -abi zargana çok ,zargana takımın varsa onu at.kıbrıs takımın varsa onu at,kefal çok diye birçok tiyo vermişimdir..kerteriz noktada söyledim çok, alakasız yerde balık tutuyorlardı..

aynı yaz,13 metrede hırstan dolayı damar çatlatıp,bir gece hastanelerde sürününce, son noktam oldu..

zıpkıncılığı bıraktım.body' im oglum ve yeni başlayan eşimin tüm eşyalarını yok fiyatına 1 günde sattım..bana tehlikeli olan oğlumada tehlikeliydi..
    ve zıpkıncılar her ay nerdeyse bir kayıp verir..başın sağolsun dileklerinden ve o kötü atmosferden uzaklaşmak güzel..oltacı en çok kayadan düşüp bacagını kırabilir bence...yeniyim,cesaretimi bagışlayın.belki farklı durumlar olabilir. ama bence tablo farklılıkları arasında yüksek pik var..

hobbysiz kalmıştım..önce tenisi denedim..saha problem.karşıdaki oyuncu problem..eş zaman zaten ayrı bir problem.

ben gene balık sevdama döndüm..oltacılıkta karar kıldım..
    3-5 siteyi aynı anda okuyor izliyordum..ögreniyordum..
    ismi yakın geldi.''balık sevdam''..ve gördüğüm kadarıyle en kapsamlı,en eğitici,dostluk bi forum..

emeği geçenlere teşekkürler ediyorum.çok faydalandım..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Ekim 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Ne demek her zaman, hoşgeldiniz.

4. umooth

umooth Aktif Üye

Hoşgeldiniz,keyifli paylaşımlar dilerim.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoşgeldin Erol

Kurallara uyarak yapılan zıpkın avına, zıpkınla vurduğu balıkları satmayan zıpkıncılara saygımız sonsuz.
    Kural tanımaz, bohçacı zıpkınlara ise (ki bunlardan çok var) iyi gözle bakmadığımız aşikar.

Oltacılığa hoşgeldin

Rastgelsin

6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Oltacılığa hoşgeldiniz, en doğrusunu yapmışsınız tebrik ederim:) Burayı seçerek de en doğru tercihi yapmışsınız, umarım bu güzel aile ortamında aradığınız her şeyi bulursunuz, ve güzel paylaşımlarınız olur, her daim rastgele:)

7. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Sizin kadar süre tecrübem olmasa da ben de zıpkından oltaya dönüş yaptım. Gerçi oltacılık çocukluktan beri vardı ama daldığım zamanlarda "oltacılık ne sıkıcı iş balık var mı yok mu görmeden olta atıyorsun bekliyorsun boş boş" diye düşünürdüm :) Saydığınız tehlikelerden ve kulakta bir arıza sebebiyle ben de takım taklavatı satıp aynı şekilde bu forumla (o zaman adı farklıydı) olta işine başladım..

Zıpkından oltaya geçmenin avantajı daha önce dalıp dip yapısını ve hangi balıkları barındırdığını bildiğiniz meralara olta atmak. Hem keyifli hem heyecanlı ve daha risksiz. Neyse uzatmadan hoşgeldiniz diyeyim :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ekim 2012
  8. Theseus

Theseus Aktif Üye

Bize de hoşgeldiniz demek düşer ancak.

Elimizden gelebilecek her türlü yardıma da hazırız.

9. Erol A.

Erol A. Yeni Üye

Öncelikle hoşgeldin diyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Şeref bey,
    belirtmek ihtiyacı duydum.bu konuya özen gösterip,gece dalanlara ,yasak balık vuranlarla mücadele etmişliğim vardır.kurallara uygun avlanmayan zıpkıncıları kendi içimizde de dışlar,afişe ederiz.
    ederdik diyeyim.:) artık ilişkim kalmadı..

balık satmak konusu .hiç balık satmadım.. ama karaköy köprüsündeki amatör balıkçıların sattığına da çok şahit oldum.bu konuda beni aydınlatırmısınız almakta suçmu?

oltacılar ve tüplü dalışçılar, zıpkıncıları sevmez.zıpkıncılar ise şahsına münhasır bir hareket olmazsa kimseye takıntı yapmaz.çok şükür hepsinden yaşamışlığım sayesinde her 3 grubunda düşüncelerini biliyorum..

dam marka 2.40 boyunda spin kamış ve makina ile,3.60 boyunda carbon kamış ve protacle tokishima makine aldım.birde surf takım alıp,setimi tamamlayacağım. dün ilk defa takımlarımı deneyip sazlıbosnada kiloluk testereler ( göl levreği deniyormuş) aldım.keyifli bir başlangıç oldu.

sırada yeşilköyden lüfere ,köprüden denemelere meyilim var.

bir gün karşılasıp deneyimlerinizden faydalanmak ümidiyle..sizede rastgele..

10. Erol A.

Erol A. Yeni Üye

:)) merhaba Emir..
    demek ilk değilmişim..yazını görmek güzel..,
    eski istanbul gençlerinin çocukluk anılarındaki gibi,bende avcılardaki İETT kampında agaç dalına misina bağlar,gündüzleri istavrit -gümüş,geceleri zargana tutardık kardeşimle..
    balık sevdasına o zamandan beri takınıkım senin gibi..:)

valla beni en iyi sen anlarsın.
    deniz dibindeki balık ,yosun,kaya renklerinin güzelliğini,
    insan elinin bozamadığı henüz el değmemiş doğayı,
    herşeyden önemlisi sessizliği,
    balıkları izlemeyi,sürü halinde görmeyi,
    karagözlere kestane kırıp izlemeyi,
    mıgrıları elle beslemeyi çok özliycem.
    ama karada da güvende olacağım.

nerde ne var,mera tecrübelerimiz oltacılığımıza faydalı olacaktır..
    büyük balık peşinde koşarken; istavrit ,sarıkanat gözümede küçük geliyor:) oda ayrı bir mevzu.

sarozda levrek yapan yerlere yoğunlaşayım,at-çekle..artık dalışa değil,oltaya giderim müsait oldukça..

kal sağlıcakla..