Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zıpkınla Balık Avı Tarzları

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Berkay tarafından paylaşıldı.

 1. Berkay

  Berkay Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Antalya
  Zıpkınla Balık Avı Tarzları

  Zıpkınla balık avı metod ve dalışın yapıldığı yere göre farklılık göstereceği gibi avı yapılmak istenen tür ve kullanılacak olan ekipmana görede çeşitlilik arzetmektedir.

  Kıyı dalışı

  Genelde dalışın yapıldığı kıyı coğrafyasına göre 5 ve 25 metre arasında değişen derinliklerde yapılan bu avlanma yöntemi basitçe karakıyı tabir edilen sahilden girilip kıyıya paralel ve yakın yüzülerek otluk, kayalık, erişte ve kumlukların sessiz ve sakin bir şekilde taranmasıdır veya burun uçlarından kıyıya dik açıklarda 15- 30 metrelerde yapılan avlanma yöntemidir. Kıyı dalışlarında da kıyı şeridinin yanı sıra suya giriş için en çok tercih edilen noktalardan bir de burun uçlarına yakın yerlerdir. Bu tür dalışlarda suya giriş yeri hem güvenlik hem de av verimliliği açısında kritik önem taşımaktadır. Burun uçlarına yapılacak dalış tam burun hizasına gelmeden belli bir mesafe bırakarak başlamalı ve bu yapılırken denizin durumu göz ardı edilmemelidir (özellikle kayalık sahillerde). Kıyı avında en önemli unsur sessiz ve olabildiğince sakin ilerlemektir. Spora yeni başlıyan avcı adaylarının en çok tercih ettiği av çeşidi kıyı dalışlarıdır. Ancak suyun içinde olduğunuz sürece her türlü dalışın kıyıya çok yakın olsanız dahi riskleri olduğunu unutmamalı ve ileriki bölümlerde açıklanan güvenlik prosedürlerini asla göz ardı etmemeniz gerektiğini hatırlatmalıyız. Bununla birlikte dalış çeşitlerinde ifade edilen derinlik mesafeleri ortalama olarak yapılan genellemelerdir ve dalışı gerçekleştirecek kişinin kendi limitleri dışana asla çıkmaması gerekmektedir.

  Bot veya Tekneyle gidilen dalışlar

  Zıpkınla balık avı sporuyla uğraşanlar arasında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bot veya tekneyle gidilen dalışlarda kullanılan sualtı ekipmanlarının kıyı dalışlarında kullanılanlardan çok büyük bir farkı yoktur. Hedeflenen av türlerine ve planlanan dalış derinliklerine ve sualtı coğrafyasına göre örneğin zıpkın seçimi ve kullanılan ağırlık miktarlarının değişebilmesine karşın bu unsurlar dalışı gerçekleştirecek grubun kişisel tercihlerine ve yeteneklerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak bu tur av organizasyonları genelde kıyıya uzak mesafelerde yapıldığı için tekne veya bot üzerindeki donanım gereksinimleri daha detaylıdır. İlk yardım seti ve cep telefonu/telsiz bunlardan başlıcalarıdır. Gps ve benzeri konum belirleyici cihazlar ise tercihe bağlıdır. Bot veya tekneyle yapılan dalışların sağladığı en büyük imkan çok fazla efor harcamadan mera değiştirebilme ve kıyıdan açıkta yer alan meralara erişim imkanı sağlamasıdır. Botla dalış organizasyonu esnasında dalış yapacak kişiler eğer yer uygunsa kıyafetlerini botda değiştirip dalış için gerekli hazırlıkları bot veya tekne üzerinde yapabilirler. Ancak zıpkını nasıl karada asla kurmuyorsak bot veya tekne üzerindede asla kurmuyoruz veya kurulu bırakmıyoruz.


  Açık deniz dalışı

  Elit veya ileri düzey diye tabir ettiğimiz avcıların en çok tercih ettiği av biçimidir. Genelde çok derin sularda ağırlık ve ebat olarak çok büyük avlar hedeflenerek organize edilen dalışlardır. Bu tür dalışların geçmişi çok eskiye dayanmamakla birlikte özellikle okyanus ve açık denizlerde yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Açık deniz dalışı esnasında botu veya tekneyi kullanan kişi dalgıçları akıntı yönünde farklı noktalara bırakır. Avcılar akıntı boyunca zaman zaman farklı derinliklere inerek bazen de kilometrelerce yol kat ederek av ararlar. Dalgıçların dayanıklılık sınırları içinde kat edilen belli bir mesafenin ardından onları suya bırakan bot veya tekne tekrar toplamaya başlar. Av için taranacak parkurun veya alanın dalış öncesinde detaylı biçimde planlanması açık deniz dalışlarında daha fazla önem taşımaktadır çünkü hedeflenen av boyutu ve derinlik arttıkça risk de o oranda artmaktadır. Bu tür dalışlarında tüm dalışlar gibi eşli yapılması ve dalışa gidilen tekne veya botun belli bir mesafeden dalgıçlara eşlik etmesi son derece hayati önem taşımaktadır.
  Bu tür dalışlarda avcıların sıkça yaşadığı sorunlardan biri su içinde görülen avın büyüklüğünü kestirememesidir. Bunun temel sebebi suyun çok derin olması ve etrafda avın büyüklüğünün oranlanabileceği herhangi bir coğrafi veya fiziksel nesne bulunmayışıdır. Bu durumda önerilen yöntem görülen avın göz büyüklüğünün vücuduna oranlanmasıdır. Hatırlanmalıdır ki avın boyutları büyüdükçe gözlerinin büyüklüğü boyutuna oranla küçülmektedir. Açık deniz dalışlarında makaralı ve coklu çevirme lastikli ahşap zıpkınların kullanımı son derece yaygındır.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. fisherking1

  fisherking1 Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  İSTANBUL
  İLK YORUM BENDEN GARDAŞ İNTERNETTENMİ COPY PASTE YAPTIN SİTE ADINI ÖĞRENEBİLİR MİYİM
   
 4. duzensiz

  duzensiz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  26
 5. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Öncelikle ikinizinde imza ayarları yapılmamış isimlerinizle hitap edemiyoruz,daha sonra yüzlerce kez söylüyoruz Türkçe doğru ve güzel kullanılmalı diye.
  Türkçe'de GARDAŞ diye bir sözcük bulunmamaktadır, ve çokta itici bir hitap şeklidir. ( gerçi bu yaştaki çocukların bu şekilde konuşması normal sayılır Recep İvedik diye iğrenç bir karakteri empoze edersen olacağı budur, bu çok ayrı ve uzun uzadıya yazılacak bir yozlaştırma çabasının örneğidir) ve yine copy pastemi yaptın diye yazmak yazım kurallarına uymamaktadır,kopyala yapıştırmı yaptın demek gerekmektedir.Dahada önemlisi büyük harf ile yazmak bilindiği gibi bu sanal alemde bağırarak konuşmak anlamına gelir,buna gerek yok burda sadece gözlerimizle takip ediyoruz yazılanları,artı karşındakini suçlayan bir tavırla sanki açığını yakalamış gibi bir tavır hissettim buda benim kişisel görüşümdür burdan da bir yere varılmaz bilginize.
   
 6. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.843
  Beğeniler:
  1.269
  Yaw çocuklar kendi aralarında eğleniyorlar bu ne tepki birden? Bir sorunları varsa kendi aralarında halletsinler bize ne oluyor. Eğer işler çığından çıkarsa müdahele ederiz. O zaman kadar sessizce takip edelim.
  Berkay kardeşim ama senden rica edeyim bir daha internet üzerinde bir yerden alıntı yaparsan alıntı yaptığın yeri belirt, çünkü o yazıyı yazan arkadaşında bir emeği var emeğine saygısızlık olmasın.
   
 7. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Sevgili Uluç
  Genç kardeşlerimiz kendi kendine öğrenme şansına sahip değiller, artık içinde bulunduğumuz düzen genç nesli tamamen moronlaştırmak, yozlaştırmak için çabalıyor. Benim oğlum dahil bu düzenin kurbanları bu çocuklar, benim ani tepkim bundan sebeptir, yoksa tabiki eğlensinler, didişsinler, keyif alsınlar ama öyle bir hale getirdiki bu omurgasız düzen, boş tenekeler yaratıyorlar artık, iğrenç ivedik tarzı filmlerle, ***tan dizilerle, aptal yarışma programları ve ahlak zafiyeti magazin programlarıyla, tamamen tıngır tıngır tenekeler yaratılıyor.Eğitim sistemindeki acizliği hepimiz görüyoruz hepimizin çocuğu yaklaşık aynı şartlarda yetişiyor, aynı eğitimi alıyor ama bakınız kaçtane büyük başın tohumu bu ülkede bizim çocuklarımızın okuduğu okullarda okuyor.Bunlara bakınca bu evlatlarımızı bu cahiliyetten kurtarmak için ses çıkartmak gerekiyor ama yapamıyoruz yaptırmıyorlar nasıl bir miskinlik singinlik tozu serpiyorlarsa bu insanların üstüne uyanmıyoruz uyanamıyoruz içinde yaşadığımız ve farkındalığından rahatsızlık duyupta birşey yapamadığımız bir büyü bu.Beklentimiz bu tozun toprağın üzerimizden silinmesi için güçlü bir rüzgar temiz saf bir yağmur.
   
 8. Berkay

  Berkay Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Antalya
  Abim ben bu konuyu 2 yıl önce açmışım acemiliğe verelim bilinçli olarak yapmamısımdır :)
   
 9. KayaBalığıKaya

  KayaBalığıKaya Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.843
  Beğeniler:
  1.269
  Harbiden 2 sene geçmiş hey gidi günler, koca adam oldun valla...
  :D
   
 10. Berkay

  Berkay Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Antalya
  ahahah :D :D