Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zodiac Bot alma Fikrine Yorum ve tavsiye

Konu, 'Botlar ve Bot Motorları' kısmında Kbly tarafından paylaşıldı.

1. Kbly

Kbly Üye

Merhaba Arkadaşlar,
    Daha önce forumda konu ile ilgili özellikle teknik olarak verilen tercübeli arkadaşların yazılarını okudum. Ancak benim sorum doğrudan bölgeyle ilgili.
    öncelikle amacımı yazayım ; kartal-Maltepe ve boğaz hattında beklemeli ve sırtı çekerek av yapmak
    hedef balıklar: istavrit , mezgit, palamut, lüfer ailesi
    kişi sayısı: genellikle 1, bazen 2 ( 2 kişiyi geçmeyecek)
    taşıma şekli: tonoz vs olmayacak, römork olmayacak, aracımın arka koltuklarına atıp istediğim yerde şişirip açılıcam.

Bu amaç ve şartlarda almayı düşündüğüm bot, 3m veya biraz üstü ,alüminyum katlanır taban , min 0,9mm kumaş kalınlığı Zodyak tipi , uzun şaft aynalı , max paket ağırlığı 40 kg
    motor ; benzinli 5 hp ( 9,9 al demeyin hafif olmasını istiyorum) veya 55 lbs elektrikli (çok hafif olması cazip )
    Bütçem max: 4000 tl
    Arkadaşlar bu çerçevede özellikle boğaz akıntısında botta yaşayacağım en kötü senaryo ne olabilir ?
    Böyle bir kombin boğazda leyen gibi sallanır mı ?
    Boğaz hattında elektrikli motor iş yaparmı ?
    kartal-Maltepe hattı daha sakin sadece orda kullan mı dersiniz ?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. cemiltonguç

cemiltonguç Aktif Üye

Öncelikle Allah gönlüne göre versin,..Botu her seferinde indirip şişirmek ilk başlarda vereceği heyecan ile zor gelmeye bilir,fakat bir ay sonra bu işlemler sana büyük sorun olacağını düşünüyorum..Kartal maltepe arasında rahatlıkla kullanabilirsin ama boğaza inmen sakıncalı olacaktır..Kaldıki bu motor gücü ile iyi akıntıda yerinde bile saysan şanslı olursun,geriye doğru demeyeyimde akıntıya doğru gideceksin..tüm bunları 25 beygir yamaha motor ve 4 metre botu k.yalı adalar arasında rahatlıkla gidip geldiğim için söylüyorum..Bence bu donanım seni üzecektir..

Ogiveogi bunu beğendi.
  4. Kbly

Kbly Üye

Cemil bey çok teşekkür ederim ,
    Şu durumda "en iyi tekne arkadaşımın teknesindir " mantığıyla haraket edip kiralama usulüne devam edicem gibi.çünkü bot yada tekne için barınak liman ücretleri çok yüksek.Ben sırf bu sorun sebebiyle taşınabilir portatif taşınabilir hafif ağırlıklı bir yöntemle işi çözeyim dedim bu kez de boğazda çok cılız kalacağım.

cemiltonguç bunu beğendi.
  5. marule

marule Üye

Hocam ben simdi 10 yillik bir bot kullanicisi olarak diyebilirim ki sizin yazdiklariniz neresinden tutsam elimde kaliyor :)

1. 3 metre veya daha uzun aluminyum taban diyorsunuz. 3.30 ahsap taban bot 60-70 kilo, sisik hali 80 kilo kadar geliyor. Aluminyum taban dediginiz eger izgara tabansa en iyi ihtimal 50 kilo olur inik hali.

2. Uzun saft aynali demissiniz de 3-4 metre arasi botlarda uzun saft bulma ihtimaliniz cok dusuk. Genelde kisa saft olurm ayrica neden uzun saft istediginizi anlamadim, botlar kiyiya iyice sokulsun diye kisa saft tercih edilir. Daha derindeki pervane daha cok guc uretir veya daha cok su iter diye bir sey yok. Motorun gucu sabittir.

3. Benzinli 5 hp evet hafif burda dogrusunuz ama elektrikli motorlarin akusu var. Motor+aku olarak dusunun. 9.9 hp elektirikli bir motor gormustum akusu 20-25 kilo civarindaydi. Aku kismini da bir dusunun derim.

4. Bunlarin disinda beklemeli av icin capa ve capa ipi, can yelegi, yedek benzin bidonu, kurekler gibi tek basina cok agirlik yapmayan ama toplu olarak baktiginizda 15-20 kiloya denk gelebilecek zorunlu esyalariniz olacak. Bunlari da arabayla tasimaniz her seferinde indir bindir yapmaniz gerekecek.

5. Son olarak da akinti ile ilgili yorumlari yapmislar ama o botun birde denize indirilmesi var. Duzgun bir kumsal veya liman bulmalisiniz denize inmek icin. Ustelik arabayla da denize olabildigince yakin olmalisiniz. Yoksa botu sisirdiginizde 100 kilo yuku surukleyerek (ki neyin ustunde surukleyeceksiniz o da ayri konu) denize cekmeniz lazim. Iki veya uc kisi olursaniz kaldirip tasiyabilirsiniz ama bu seferde 5 hp motor bogazda 3 kisi kaldirmaz.

Oz itibari ile dediginiz gibi en iyi tekne arkadasin teknesi diyin, hayatiniza devam edin :))

Sent from my HTC One using Tapatalk

yasinmak, Mesut1903 ve havatemiz bunu beğendi.
  6. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Arkadaşım dediklerine harfiyen katılıyorum. Bende 310 bot 55lb bot 110amp akü var tatli suda kullanıyorum suyun ustundeyken çok güzel ama gel gorki ondan öncesi ve sonrası var öncesi neyse ama sonrası eziyet ayrıca denizde 5 bg motor çok sıkıntı iyi düşünün derim deniz şakaya gelmez.

7. Kbly

Kbly Üye

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Bot işinin bu kadar çetrefilli olduğunu bilmiyordum :)
    Zaten İstanbul da balıkçılık konusunda neye heves ediyorsan çok ciddi sorunlarla karşılaşıyorsun ,
    kışın Üsküdar dan beykoza kadar zaten doğru dürüst balık çıkmıyor kıyıdan surf yada surf sipin çalışayım diyorsun cemat misali omuz omuza atış yapıyor millet her han ya biri beni dövecek ya ben birini dövücem.
    Sessiz sedası yerde spin yapayım dedim 1,5 saat yola katlanıp rivaya gittim en ıssız yer tam atıcam oltayı zıpkıncılar çıktı karşıma, şileye gittim orda da zıpkıncılar
    Bi tekne alayım dedim , yer bulmak yerin kirasını ödemek, bakımıyla uğraşmak tekne almaktan daha zor işmiş vazgeçtim
    Bot alayım dedim motoruydu , römorkuydu , aküsüydü cartıydı curtuydu bambaşka bir işin içine girdik.:)
    En iyisi yine bizim sandalcı orhan abi ye devam, tuttuğu kıraçalar için sevinç çığlıkları atanların arasında hobimize devam edicez artık.
    Selamlar ve yorumlar için teşekkürler.

marule, yasinmak, Mesut1903 ve 1 kişi daha bunu beğendi.