Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

390 gram kamış 400 gram makine

Adı
murat yılmaz
Kan Grubu
A Rh Pozitif
selam arkadaşlar,
390 gram 420 cm kamışa taktığım makinenin gramajının önemi var mı ? yani spindeki gibi denge konusu var mı bunda da? sadece çapari amaçlı hafif bir set dizmeye çalışıyorum. albastar bluefish 390 gram kamışa daiwa crossfire lt 5000 (290 gram) mı daha güzel olur yoksa okuma ceymar 55(403 gram) mı ?

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
selam arkadaşlar,
390 gram 420 cm kamışa taktığım makinenin gramajının önemi var mı ? yani spindeki gibi denge konusu var mı bunda da? sadece çapari amaçlı hafif bir set dizmeye çalışıyorum. albastar bluefish 390 gram kamışa daiwa crossfire lt 5000 (290 gram) mı daha güzel olur yoksa okuma ceymar 55(403 gram) mı ?
Bluefish kamışı almayı bir hatta iki kez düşünün derim.
Kafa karıştırmak istemem ama
* albastar bosphorus
* albastar 2234 cavalier
serilerinide inceleyin derim.
Yorumları okuyup tavsiye üzerine bluefish alan iki tanıdığım şimdi pişman.

Adı
murat yılmaz
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bluefish kamışı almayı bir hatta iki kez düşünün derim.
Kafa karıştırmak istemem ama
* albastar bosphorus
* albastar 2234 cavalier
serilerinide inceleyin derim.
Yorumları okuyup tavsiye üzerine bluefish alan iki tanıdığım şimdi pişman.
neden pişmanlar hocam

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
neden pişmanlar hocam
Anladığım kadarı ile biri daha önce lineaeffenin kamışını kullanıyormuş. Tavsiye üzerine bluefish almış. Yemlide çinekopta kullanıyor ama ne atış mesafesinin nede hissiyatının iyi olmadığını söyledi.
Yaklaşık 15 gün öncede sahilde balıkta tanıştığım bir başka arkadaş önce tavsiye üzerine bluefish aldığını bir av kullanıp beğenmediğini gidip bosphorus ile değiştirdiğini söyledi.
Ben bu bahsi geçen 3 kamışıda kullanmadım. Ama kıyıda balık tutanlarda gördüm. Meraklı olduğum için oturup konuşurum.
Aklınızda olsun. Kullanıcılarından fikir alın derim.

Poseidon Mehmet

Aktif Üye
Adı
Mehmet Can
Kan Grubu
O Rh Pozitif
at çek yapmayacaksan atıp bekleyeceksen ağırlığın çok önemi yok ama at çek yapacaksan kurşun arkası rapala gibi , bileğini hissedemezsin uyuşur söylim.

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
at çek yapmayacaksan atıp bekleyeceksen ağırlığın çok önemi yok ama at çek yapacaksan kurşun arkası rapala gibi , bileğini hissedemezsin uyuşur söylim.

bahsi geçen kamışlar çapari ve yemli avlar içindir zaten.
Kurşun arkasında kullanılacak kamışlar değil. Dediğiniz gibi yemli avlarda ağırlığın pek bir önemi yok.
Ama çapariye döndüğünüzde çok fark eder.
Ben bu nedenle sırf çapari için elimdeki hafif bir hibrit kamışa, daiwa nasci 4000 makina almayı düşünmüştüm. 105 cm gibi hızlı sarımı vardı. Sarım anında döker balığı diye vazgeçmiştim.
Kısacası surf makina ile çapari kol yoruyor.

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
neden pişmanlar hocam
ayrıca çapari için illa 200-250 atarlı bir kamış olması şart değil. Kamışın atarı ne kadar fazla olursa hissiyat ona göre fark eder ve tabii ağırlığıda, en azından belli marka ve kaliteler için bu böyle.
(bence) 180 gr, en fazla en fazla 200 gram atarlı bir kamış yeterli olacaktır.

Adı
murat yılmaz
Kan Grubu
A Rh Pozitif
peki nasıl bir set yapmalıyım? 390 gram ile piyasadaki en hafif kamışlardan bu. makine de bulabileceğim en hafif surf makine. öneriniz nedir

Poseidon Mehmet

Aktif Üye
Adı
Mehmet Can
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Demek istediğim çaparili avda ağırlığın önemi yok . Ama çaparili yaparken ben birde palamuta sallim ya da çinekop sarıkanat çıkıyormuş onlara kurşun arkası rapala yapayım derseniz. O zaman Ağırlığın önemi var. Ayrıca kamışın bilyesinin de önemi var . Boğaz akıntısında 150 200 gr atıp çekeceksiniz. Çaparide atarsınız bekler çekersiniz .