Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ No : 2016/36

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
Merhaba Arkadaşlar,

01/09/2016-31/08/2020 tarihleri arasında uygulanacak olan Ticeri Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 4/1 nolu tebliğ ile Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 4/2 nolu Tebliğ 13 Ağustos 2016 Tarihli ve 29800 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanmıştır.paylaşabilirsiniz.

Benim ilk gözüme çarpan en dikkat çekici nokta Amatör oltacıya zaman yasağını eklemiş olmasıdır. Bu bence tamamen yanlış bir uygulamadır. Boyutları tabiki konuşabiliriz. Ama Zaman yasağının olmaması kanaatindeyim.

Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

0001.jpg 0002.jpg 0003.jpg 0004.jpg 0005.jpg 0006.jpg 0007.jpg 0008.jpg 0009.jpg 0010.jpg 0011.jpg 0012.jpg 0013.jpg 0014.jpg 0015.jpg 0016.jpg 0017.jpg 0018.jpg 0019.jpg 0020.jpg 0021.jpg 0022.jpg 0023.jpg 0024.jpg 0025.jpg 0026.jpg

Son düzenleme:
Adı
zıpkıncıveoltacı
orfoz ve lagos un yasakladığına çok sevindim.
birazda zıpkıncı olmamla beraber, bu balığın vurulmamasına ,avlanmamasına çok mücadele ettim.çok tepki aldım.gördüm, vurmadım.
bu balık hermafrodit bir tür..
özel bir sey..
kıyılarımızda nerdeyse yok gibi..
balık haline senegalden geliyor ,ithal.
yerli oldugunu düşünüyorsanız lütfen şikayet edin..

Adı
zıpkıncıveoltacı
Arkadaşlar,Trol teknelerinin kıyım yaptıgı bir gercek.devletin balık halinden satılıyor ,dağıtılıyor hemde .kapida ve icerde ZABITA var ..yılda bir göstermelik ceza yazıyorlar.. 7/24 olarak balık halinde nöbet tutan Gorevli kolluk kuvveti olarak ; geri kalan sezon günlerine niye göz yumuyorsunuz...???

Amatör balikcida kıyım yapıyor.kıraçaları kilolarca tutan ve üstelik satan..yapraklari nimet ,kısmet diye alıkoyan..bazen soruyorum dalga olsun (bilmedigi yüzünden belli), bu baligin limiti kaç diye..insan okumam körelmişmi kendimi test ediyorum.henuz insanlar degismemis..
Avcilik belgesi herkese mecbur edilmeli.belgesi olmayan balik tutmamali..kurstada sirkuler ezberine kazitilmali..2/1 sirkulerden beri ezbere biliyorum.4/2 yeni yayinlandi.her eline olta alan balik avlamamali..

Bu forumda konusulanlar bu forumda kaliyor.diger bir kategori olan tekne avciligina pek (aslinda hic) etki etmiyor..zipkincilarin amator sualti avciları federasyonu var.sirküleri belirlemede toplantilara katiliyor,gündemi kendilerine göre yönlendiriyorlar..olta avcilarini gercekten kapsıyan bir federasyon varmi? olta balikcilari federasyonunu zorla olsada buldum.sincan gebze kayseri vb.derneklerin katilimi ile kurulmuş..rastgele der gibi tanidik ama etkin olmayan bize yakın bir grup var ..ulke gundeminin yuzde 60 ini yapan bogaz ve istanbul balikciligi bu katılımda yer almıyor .akli başinda bir federasyon kurulmalı ve sirküleri yönlendirmeli..lufer boyu 32 cm olsun diye israr edebilir..danişmanlik yapabilir.
Teknecilere pek etki edemiyebiliriz,ama once kendimizi organize etmeli,paydada bulunmali,içimizdeki etçillleri ayiklamalıyız..

Ve bunca yaşamışliktan dolayı ,balik tutabilmek icin herkesin amatör balik belgesi alarak balık tutabilmesini öngörüyorum.kurslarda ;tutulacak baligın nizami boyu yani gecerlı sirküler ve tuttugu baliği satamiyacağı herkese ögretilmeli..
Ayni av silahi ruhsatındaki gibi ,amatör balikçi belgesini gosteremeyen dukkandan kamış ,makina , takim alamamalı.satan dükkan ,cezai yaptirima ugratilmali..
Eline olta alan balikçi kesiliyor..medeniyeti birden ilertemeyecegimize gore çıtaları yükseltelim,insanlar mecbur kalsın..

Baliga saygı duyan herkese saygılarımla..

Son düzenleme:

Fisher81

Aktif Üye
Adı
Mustafa
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Tebliğdeki "Kg cinsinden limit verilen türlerde, avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg'ı geçemez. Kg cinsinden sınırlama getirilen türlerde, tek bireyin 5 kg'ı geçmesi halinde, bu birey yasal limitler dâhilinde kabul edilir. " cümlesi ne anlama geliyor?

Bir kişi 5 kg'dan fazla balık tutabilir mi tutamaz mı bu cümleden anlayamadım.
Ben adet cinsinden sınırlama olmayan türlerde limit 5kg olarak biliyordum ama buraya göre 6kg tutsam da yasal limitler dahilinde mi sayılıyor?

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebliğdeki "Kg cinsinden limit verilen türlerde, avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg'ı geçemez. Kg cinsinden sınırlama getirilen türlerde, tek bireyin 5 kg'ı geçmesi halinde, bu birey yasal limitler dâhilinde kabul edilir. " cümlesi ne anlama geliyor?

Bir kişi 5 kg'dan fazla balık tutabilir mi tutamaz mı bu cümleden anlayamadım.
Ben adet cinsinden sınırlama olmayan türlerde limit 5kg olarak biliyordum ama buraya göre 6kg tutsam da yasal limitler dahilinde mi sayılıyor?
Normal koşullarda tutamaz.
Burada avcıyı koruyan bir durum var.
İlk balığınız 4 kg dan 50 gr, 100gr fazlaysa eğer avı bırakıp gitmeniz gerekir.
Yukarıda anlatılan özellikte ise o ana kadar yakaladığınız toplam balığın kilosu eğer 4 kg ve altındaysa ister 5 kg ma kadar isterse de son balık 100 kg olsun av yasal..
Bir diğer durum da adet sınırlamasına tabii olan balıklar yakalarken kg olarak değerlendirilen bir başka balık yakalamanız durumuyla ilgili.
Diyelim ki 1 adet yazılı orkinos yakaladınız ve bu balık 10kg. Ava devam edebilirsiniz.
Bu balığın yanına bir adet 100 grlık tekir bile yakaladığınız anda (eğer alıkoyarsanız) av limitiniz dolar.

Fisher81

Aktif Üye
Adı
Mustafa
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Normal koşullarda tutamaz.
Burada avcıyı koruyan bir durum var.
İlk balığınız 4 kg dan 50 gr, 100gr fazlaysa eğer avı bırakıp gitmeniz gerekir.
Yukarıda anlatılan özellikte ise o ana kadar yakaladığınız toplam balığın kilosu eğer 4 kg ve altındaysa ister 5 kg ma kadar isterse de son balık 100 kg olsun av yasal..
Bir diğer durum da adet sınırlamasına tabii olan balıklar yakalarken kg olarak değerlendirilen bir başka balık yakalamanız durumuyla ilgili.
Diyelim ki 1 adet yazılı orkinos yakaladınız ve bu balık 10kg. Ava devam edebilirsiniz.
Bu balığın yanına bir adet 100 grlık tekir bile yakaladığınız anda (eğer alıkoyarsanız) av limitiniz dolar.
Teşekkürler ama ben o cümleyi anlayamamışım. "tek bireyin 5 kg'ı geçmesi halinde" buradaki bireyi balık tutan kişi olarak algıladım ilk okuduğumda :) O yüzden iki cümle birbiriyle çelişiyor gibi oldu. Meğer birey balıkmış.

Balık cinsini lüfergiller yaparsak, çinekop sarıkanat avı 5kg ile sınırlıdır diyebiliriz yani.
Hani 4.7 kg çinekop sarıkanat tutulmuştur son gelen balık kiloluk lüfer kofana olur bu 5kg limit dahilinde oluyor bu kısmı anladım.

Bir konu açılmış çinekop sarıkanat avı. Av limit üzeri. Tamam av heyacanıyla aşılmış da olabilir ama ağırlık konu başlığına da yazılmış. Herkes de alkış tutmuş. O kısma şaşırdım biraz açıkcası

Earman2016

Yeni Üye
Adı
E.
Avrupada herhangi bir ulkede balik tutmak icin lisans cikarmaniz gerekli..arti tutacaginiz o beldeninin belediyesinden izin almaniz gerekli.ve av kac gunlukse harc yatirmaniz gerekli..
Bu kadar boş insanların ve kanunsuz balikciligin oldugu yerde herkesin balikci ehliyetine sahip olmasini savunuyorum bende...

Ustam61

Üye
Adı
Hayrettin KÖPÜRLÜ
Kan Grubu
O Rh Pozitif
"Benim ilk gözüme çarpan en dikkat çekici nokta Amatör oltacıya zaman yasağını eklemiş olmasıdır. Bu bence tamamen yanlış bir uygulamadır. Boyutları tabiki konuşabiliriz. Ama Zaman yasağının olmaması kanaatindeyim.

Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bu başlık altında paylaşabilirsiniz."

Öncelikle merhaba.
Hamdi kardeş:ben iç sularda amatörce avlanan biri olarak bu kanaatinize katılmıyorum. Sebebi de belirtilen yasak zamanlarında balık yumurtlama safhasında,yakalanan bir balıktan binlerce yumurta çıkmakta ve bu yumurtalar heba olmaktadır.Çankırı da göletlerde ve kızılırmakta yasak dönemi 15 mart-15 haziran olarak belirlenmiş.bu dönemde balık zaten zayıflıyor.yumurta atma derdine düşüyor.havalarda bozuk giderse Ağustos ayını buluyor yumurta atması.Ben dahada uzatılması taraftarıyım.balık rahatca yumurtalarını bırakmalı.15 20 gün dinlenmeli.(bu söylediklerim Sazan içindir).ne kadar çok yumurta bırakılırsa o kadar çok balık olacağı bilinmelidir.
Rastgele.

musty34

Aktif Üye
Adı
Mustafa erten
Kan Grubu
O Rh Pozitif
images.jpeg
Balık boyları hakkında 2 tane soru sormak istiyorum.

1.Madem 20 cm altı lüfer tutmak yasak neden balık tezgâhlarında sarıkanat ve çinekop balığı dolu?

2. Bu resimde neden levrek balığı yok?bildiğim kadarıyla 40 cm altındaki levreğe ispendek deniyor ve suya iade ediliyor ama resimde böyle bir uyarı göremedim.

Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Oltası suda olan herkese rast gelsin.