Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

450 mt fiber tekneyi kuma çekmek için ırgat

ozgurarslan

Daimi Üye
450 metrelik fiber tekne de neyin nesi dedim ben de :))

kolay gelsin abi ;)
4.50 mt :) :) :)
paramız anca ona yetti...

Irgatlar uçuk fiyat gerçekten alternatif olarak en mantıklı bu tip makaralı motorlar görünüyor.Bilinler bilir izmir sanayilerinde meşhur el yapımı asansörler vardır bu tip motorlarla yapılmış.Ayrıca tekstil sektörü de depo v.s gibi alanlara mal yukleme de bu tip motorları kullanır.İnşaat da eski tip beton dökümünde yüksek katlara tuğla ve beton taşıma için de değişik versiyonu kullanıldı yıllarca.Umarım bu motorlardan kullanıp memmun kalıp söyleyen birisi çıkar .Netlft piyasa da tutulan bir marka benim bildiğim.Aynı şekil de kl markası da akyazı da olması gerek fabrikası kl de kaynak sektöründe tutulan makinelere sahiptir

Of road araçlar hangisini kullanıyormuş ben de merak ettim az araştırayım onlar da bilirsiniz önlerinde öyle bişey kullanıyor.

Taş fabrikasında kullandığımız 2 ton kapasiteli olana baktım gerçekten pahalıymış :) Caraskal ve Vin - Elektrikli Kancal Zincirli Vinler Transpalet,istif makinas,platform,personel ykseltici, varil ekipman,caraskal,vin,hubzug,mknats

of road araçların kullandığı 2000 tl civarında :)
ben de mimar olduğum için inşaatlarda kullanılanları biliyorum. o da düşey çektirme.
netlift'in araçlar diye bölümü var akülü kullanılanlar. kodunu yukarıda yazdım.
300 tl civarında olmazsa alamam. o bile lüks de sağlığımı düşünüyorum. aksi takdirde tekneyi suda bırakıp (dubaya bağlayıp), suya girip almam lazım...

Karaköy balık pazarının arkasında KURT diye bir dükkan olacak büyük ihtimal birşeyler bulursunuz biz kaldıraç yaptığımızda makarayı oradan almıştık.
teşekkürler. perşembe pazarını kastediyorsun furkan. zaten ne varsa orada var. netlift'in bayisi de orada imiş. oraya gitsem çözülecek bu iş de, bir şeyler bilip gideyim. bir manka model aklımda olsun istiyorum. orada adamın kafası karışıyor, ne satsalar alacak hale geliyorsun. :)

gereğinden büyük ya da işe yaramayan bir şey almayayım, nokta atışı yapayım istiyorum.

ilgilenenlere ve ilgilenecek olanlara teşekkürler...

satılık ilanlarında olduğu gibi yapayım bari. -KONU GÜNCELDİR-
rastgele...

Cevat Göven

Daimi Üye
Adı
cevat göven
dikine çalışan 220volt ceraskallardan bursa da heryerde var,250, 500 ,750 kilo çekerleri olanlar var,15yıl önce çin malı 250 kilo çekerlisinden araştırmadan almıştım üzeründe 6mmlik çelik halat vardı halatına tav olmuştum,bugünkü parayla 500tl para verdim,şimdi 150tl ye almayanı döverler,çimento ,kum ,demir profil,neler çekmedimki,birgün uzun süreli çalıştırdım dumanlar çıkmaya başladı dedim tamam yanıyor panikle karışık su hortumunu tutup soğutuyorum traaak bir ses geldi tamam dedim döküm çatladı,bu arada pervane eriyip yere düşmüştü,korkarak tekrar denedim hiçbirşey olmamış,daha sonra önüne hızlı devirli fan monte ettim soğutma işini hallettim,motor çokağır devirli olduğundan soğutma yapmıyordu,olydan 10 yıl geçti hala sapasağlam,alırsan 750 kilo çekerlisini al 300 tl ye hırdavatçılardan bulabilirsin,olmaz dersen bul 2 3 bg lik motor bağla düşük devirli bir redüktör ve redüktöre makara üzerine 6 lık istediğin uzunlukta çelik halat,istediğin gibi kullan,redüktörlü uygun motorda bulabilirsin,alternatif çok,bu işlere biraz kafa yorman yeterli,kolay gelsin

ozgurarslan

Daimi Üye
dikine çalışan 220volt ceraskallardan bursa da heryerde var,250, 500 ,750 kilo çekerleri olanlar var,15yıl önce çin malı 250 kilo çekerlisinden araştırmadan almıştım üzeründe 6mmlik çelik halat vardı halatına tav olmuştum,bugünkü parayla 500tl para verdim,şimdi 150tl ye almayanı döverler,çimento ,kum ,demir profil,neler çekmedimki,birgün uzun süreli çalıştırdım dumanlar çıkmaya başladı dedim tamam yanıyor panikle karışık su hortumunu tutup soğutuyorum traaak bir ses geldi tamam dedim döküm çatladı,bu arada pervane eriyip yere düşmüştü,korkarak tekrar denedim hiçbirşey olmamış,daha sonra önüne hızlı devirli fan monte ettim soğutma işini hallettim,motor çokağır devirli olduğundan soğutma yapmıyordu,olydan 10 yıl geçti hala sapasağlam,alırsan 750 kilo çekerlisini al 300 tl ye hırdavatçılardan bulabilirsin,olmaz dersen bul 2 3 bg lik motor bağla düşük devirli bir redüktör ve redüktöre makara üzerine 6 lık istediğin uzunlukta çelik halat,istediğin gibi kullan,redüktörlü uygun motorda bulabilirsin,alternatif çok,bu işlere biraz kafa yorman yeterli,kolay gelsin
ben kendim yapmayı severim bir şeyleri de bu işte uğraşmak istemiyorum. daha evvel kullanılmış ve memnun kalınan bir markayı alıp oraya monte etmek istiyorum, teşekkürler...

ozgurarslan

Daimi Üye
2013 silivri konusunda ırgat ile ilgili gelişmeleri bildirdim. bu konu böyle atıl kalmasın, ilgilenenlere son tecrübelerimi paylaşayım diye bu başlık altında yazıyorum. alınması gerekmeyen kimse alınmasın ancak gözlemim odur ki; bir konuda sorusu olan ısrarla ardı ardına sorular soruyor. "bu makina iyi midir? bu kamış nasıl? nasıl şok düğümü yapılır?" ne zaman ki o kişi kendince iyi ya da kötü sonuçlar elde ediyor, ses kesiliyor. böyle olursa bilgileri forumda toplayamayız. işin önemli kısmı kullanıcı yorumları ve sonuçlar...

ben bildiğiniz üzere mekanik ırgat aldım. sebebi (ucuz olmasının yanı sıra 100 tl) bu mevsimde elektrik enerjisi bulamama endişesi idi, ki bulamazmışım.

mekanik ırgat ile ilgili gözlemler:

yaklaşık 25 mt 5 mm kalınlığında tel alıyor. çıkarılır takılır bir kolu var. çevirdiğiniz dişiliye bağlı dişliler ve mil sistemi ile sarıyor. sarma ve boşaltma mandalı var. satıcı satarken de uyardı bu dişliler yük altında zamanla sıyırıyor diye. ancak ilk sıyıran kol oldu. kol yaylı bir mekanizma ile mil ucuna oturuyor ve çok kısa zamanda sıyırdı. milin koldan çıkan uç kısmındaki kanala tel-ip sararak palyatif çözümler ile kullandım. kaynak tutarsa kaynak yapılıp kol üzerinde bırakılabilir.

iyi tek özelliğinden hemen bahsedeyim. 300 kg yakın yükü eğimli ıslak kumdan sizi kuvvet olarak çok da zorlamayacak bir çekeri var. bunun da anlatacağım bir bedeli var...

iki ayrı mil ucu var kolu yerleştirip çevirmek için. ikisi birbirine ters yönlü ancak aynı dizideki dişlilere bağlı. şöyle izah edersek:
üst mile kol takıldığında saat yönünde çevirince çeker ve 10 cm/tur toplar
alt mile kol takıldığında saat yönünün tersine çeker ve 5 cm/tur (turdaki çekme miktarları tahmini verilmiştir) toplar.

bu bahsedilen alt kolda harcanan kuvvet üsttekinin de yarısı. ancak bu mil bu ağırlık için gereksiz. neden? üsttekini için harcanan kuvvet de çok bir kuvvet değil 300 kg çekerken. yine sarım miktarı olarak üst dişli-mil bile bana çok yetersiz göründü.

tekneyi üst mil-dişli ile kıçını sudan 6 mt kadar kurtarıp emniyetli bölgeye almak için 250 den fazla tur çevirmek gerekiyor ki; işte bu adamın iflahını kesiyor...

bu olumsuz durumu biraz olsun azaltabilmek adında çelik halatı tamamen boşaltıp altına ip halat volta edip, teli üzerine sararak ırgat ana haznesinin çapını büyüterek turdaki sarım miktarını artırma yoluna gittim. oldu. ancak
200 sarıma düşürmüşümdür toplam işi. (ben halat kullandım, sert kauçuk, dikine kesilmiş sert pvc boru vb şeyler düşünülebilir, belki halattan iyi sonuç verir, çelik halat ip halatın aralarına giriyor. daha da mantıklısı benim kullandığımdan daha ince ip halat kullanılıp örgü stabil hale getirilebilir)

bu işleri yaparken dikkat edilecek en önemli şey, sardığınız halat ile, çelik halatın tam sarılı halde haznenin hanındaki kanatlardan taşmaması. bu durumda sarabileceğiniz halat miktarı da belli... o yüzden 250 sarımdan 200 sarıma düşürdüm, yoksa çok daha halat sarıp çapı büyütüp 150 sarıma da düşürülebilirdi... isteyen daha çok halat sarıp taşma başladığında çelik halatın fazlasını roda edip ırgatın yanında bir yerde muhafaza edebilir.

diğer bir sorun (ki aynı sorun benim kullandığım tek elektrikli cihazda da var) kılavuzsuzluk... teli sıralı sarmak çok güç. tel öyle gergin oluyor ki eldiven giyilmiş bir sol el ile yönlendirerek istenilen düzenli sarımı sağlamak pek güç. kötünün iyisi bir iş için ilk dikkat edilecek husus tekneyi ıslak kuma baştankara bindirirken ırgatı karşılaması. biraz sağa ya da sola bindirirseniz tel açıyla geldiğinden sarım da içinden çıkılmaz bir hale geliyor. bunu yaptıktan sonra sarmaya geçildiğinde sarımı beğenmiyorsanız (ki beğenmeyeceksiniz) iki şey yapılabiliyor:

1: çelik halat mandal boşaltılarak bollanıp, el ile gergin olmayan halat iki tur düzgün sarılıp sarıma öyle devam etmek.

ÖNEMLİ UYARI: çelik halatı mandaldan bollaştırmak üçün ayırmadan evvel MUTLAKA kolu çıkarın. yoksa kol ters istikamette kuvvetle dönerek tutma yeri kafanıza şiddetle çarpabilir. benim ilk yapışımda aklıma gelmedi, kafamı sıyırdı, şanslıymışım.

2: sandala kadar yürünüp başı kolayca istenilen istikamete sağa -sola alınıp halatın daha düzgün gelmesi sağlanabilir.

tüm bunlar tek başınıza bu işi yaptığınız düşünülerek yazılmıştır. iki kişi olduğunuzda ikinci kişi çelik halatın ortasında bir yerinde çift eli ile abanarak halata istikamet verebileceği gibi, başı da hareket ettirerek sarımın düzgünliğine yardımcı olabilir.

sarım düzgün olmazsa ne olur:
olmazsa da olur ancak tel yıpranır, zamanla lifleri ayrılır. burkulur, gam yapar, kullanılmaz hale gelir. boşaltılma sıkışmalardan ötürü zorlaşır.

not: teknenin kıçını ıslak kumdan kurtardığınızda ağırlığı azaltmak adına motoru arabasına almakta fayda var...

sonuç:

benim ebadımda bir tekneyi çekmek için, benim aldığım gibi bir mekanik ırgat almak durumunda kalırsanız (elektrik enerjisi yok ise) ve tek başınıza bu işi yapacaksanız, işiniz zor. balıktan döndüğünde adam yorgun oluyor doğal olarak zaten, bir de uzun ve zorlu bir tekne çekme süreci varsa ardında çok çok zor oluyor. bu tür bir ırgat, her balığa çıkışta çekmeyi gerektiren bir durumda değil de tekne normalde tonozda dururken ve fırtına beklenildiğinde ya da sezon sonunda çekmek için mantıklı olabilir. yani ara-sıra kullanım için.

illa almanız gerekiyorsa fiyatını bilmiyorum ama mekanik ırgat olarak bunun bir büyükleri var. 60 x 60 x 60 bir demir yığını. onun sarma çapı daha geniş kol turu daha büyük bir çember çiziyor, onunla 70-80 turda alınır diye tahmin ediyorum. sarma mili de geniş olduğunda sağa veya sola teli yönlendirmedeki ufak hatalar daha önemsiz kalır onda...

elektrikli ırgat alacaksanız (enerji var ise) mutlaka sarıma dikkat edin. acele ile toplanılan bir halat kullanılmaz hale gelebilir.

ırgatın üzerini kullanmadığınız zaman naylon torba ile örtün, lastik ip ile torbayı sabitleyin. yağmur etkisinde kalmasın.

rastgele...

ozgurarslan

Daimi Üye
emreersoz' Alıntı:
özgür abi merhaba.nasılsın.abi biliyorum sende bu konu için sürekli kafa yoruyorsun ama sanırım seninde istediğin cevaplar. ve sonuç burdan çıkmadı..bende hala bu konuyu çözebilmiş değilim...bu hafta sonu sahile gittim. orda bir arkadaşın kendi yaptıgı bir sistem vardı....kumala betonu dökmüş..üstüne yatay vinç koymuş...hani şu netlift 500 kg çekerli vardıya. ondan koymuş. bide jenaratör yardımı ile tekneyi tıkır tıkır kıyıya alıyor...şimdi bide denize kazık atıp tekneyi suya indiricem diyo.....

abi sen nasıl çözdün bu durumu..yada şuan bişey kullanıyomusun kas gücünden baska...yada bana emre sende bu yaz en azında şöyle bi sistem yap diyebilirmisin..daha ilk yazda pes etmek istemiyorum
emre aslında böyle konuları özelden yazışmasak da başkaları da faydalansa. konuyu genele taşıyalım.

ozgurarslan

Daimi Üye
benim geçici olarak kurduğum yöntem çok işlevsel değil. uzun uzun anlattım mekanik ırgatın nasıl çalıştığını. fotoğraflı bilgiler mevcut.

sen kendi koşullarına gerekli formülü bul. ben bildiklerimi yazayım sen içinden seç...

tekneyi denizden kumsala almak için.

1. ırgatın sabitleneceği bir platform. bu bir kumsala evin betonarme istinat duvarı olabilir. bir mesnet yeri lazım. bu tuğla ve sıva ile olmaz. ya çelik ya betonarme olmalı. kuma bir kuyu açıp, kalıp yapıp demmir döşeyip beton dökersen işini görecektir, halihazırda kullanabileceğin bir yer yok ise. ben mimar olduğum için şantiyelerde şantiye şefi/proje müdürü gibi konumlarda 15 yıl çalıştığım için ben bunu kendim bile yapabilirim. ancak sen bir ustadan yardım al, ilk seferde kolay değildir.

2. ırgatın kendisi: iki seçenek var mekanik ve mekanik olmayan. mekanik olmayan ırgatlarda da iki seçenek var, akülü (12V) ve elektrik gücü ile çalışan. bulunduğun yerde her daim elektrik alma ihtimalin varsa düşünme bile elektrikli al. ancak kışın gelirim tekne indirmek isterim elektrik alamam diyorsan akülüyü düşün. yok ben bir kez sezonda indirir sadece hava patlayacağı enden günler tekneyi alırım bir de sezon sonunda alırım toplam bir sezonda 4-5 kez kullanırım, fazla da para ödemeyeyim diyorsan mekanik al.

ben sık kullanım için mekanik tavsiye etmem ancak daha evel de yazdığım gibi mekanik alacaksan da 50 x 50 x 50 gibi büyükleri var onlardan al, turu geniş olsun.

3. halat çapı, ırgat gücü teknenin ağırlığından daha büyük ağırlık çekebilecek gibi olsun.

tekneyi denize atmak için.

ırgatlarla beraber gelen çelik halatlar 25 mt civarında ve şile kumsalı gibi bir kumsalda değilsen bu platformundan (kafan göre beton dökme, yönetime sor yer göstersinler sana, bize ait olmayan bir yer kumsalın sonu bile olsa) ıslak kuma kadar yetecektir. yetmediği takdirde ucuna çapa halatı ekleyebilirsin.

denize atmak daha karmaşık iş.

önce denize bir tonoz atman lazım. onun kum tarafından yutulması lazım, bu ya zamanla ya bir iş makinası ile olabilir. tonozu atacağın yer suyun başladığı yerden 6-10 mt açıkta olmalı.

tonz nedir? bir araç lastiğinin altına bir naylon/ kontraplak ( yere yapışmamasını sağlayacak herhangi bir şey konulur. içine omega şeklinde demir bükülür. bu demir havada sabitlenir ve zincirin ilk baklası demirden geçirilmiş bir vaziyette üzzerine beton dökülür. bu işlemi sahilde yapmakta fayda var, yoksa bir de onu yuvarlaya yuvarlaya sahile taşıman gerekir. beton sulanır prizini aldıktan sonra 3-4 kişi teknenin burnuna altında havlu olacak şekilde konulup, istenilen yere bırakılır. ( bu derin tonozlar için sığ tonozu 10 mt suyun içinde yuvarlarsın bile)
burada temel sorun şu bu tonozun dibe yerleşmesi lazım. yoksa dayanım sağlamaz. zamanla kum onu örter. bir tek zincir kalır, kumun içinden zincir çıkıyormuş gibi görünür. elbette bu zincirin ucuna da bir plastik duba alacaksın. öyle ahım şahım bir şey alma, 10 tl ye plastik ince dubalar var.

derin tonozda zincirden tasarruf için zincirin ucuna halat bağlanıp dubaya ulaşılır. mutlaka ciddi miktarda kaloması olması gerekir. gergin kalmamalı duba. 5 mt çapında dolaşabilşmeli. ancak tamamı zincir daha sağlıklı. burada zincir kalın olmalı. zamanla paslanacak (paslanmaz zincir çok pahalı, hem bilen biri çalabilir) pas içe doğru baklaları zayıflatacağı için kalın bir zincir seç. galvaniz zincir.

kumu oyarak tonozu oturtmanın bir iş makinesi yardımı harici yolunu bilmiyorum. bana motor çalışır vaziyette ama tekne bağlı (gidemez patinaj yapar şekilde) iken pervane gücünün su ile kumu oyduğu söylendi ama bu da sığda olacak iş değil. sığda motoru bile indiremezsin trimden, çarpar.

ya atıp denizin senin yerine onu gömmesini bekleyeceksin, ya da bir kepçe ile daldıp orayı oyup tonozu yerleştireceksin. -zor kısmı bu zaten-

sonra zincirin uvuna koyduğun bir mapa ile ırgattan gelen çelik halata normal halat bağlayıp onu mapadan geçirip tekne burnundaki halkaya bağlayacaksın. ırgat çalıştığında tekneni suya doğru alacak.

umarım anlatabilmişimdir. takıldığın yer olursa bildiğim kadarı ile izah etmeye çalışırım.

rastgele...

tonoz:

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
benim geçici olarak kurduğum yöntem çok işlevsel değil. uzun uzun anlattım mekanik ırgatın nasıl çalıştığını. fotoğraflı bilgiler mevcut.

sen kendi koşullarına gerekli formülü bul. ben bildiklerimi yazayım sen içinden seç...

tekneyi denizden kumsala almak için.

1. ırgatın sabitleneceği bir platform. bu bir kumsala evin betonarme istinat duvarı olabilir. bir mesnet yeri lazım. bu tuğla ve sıva ile olmaz. ya çelik ya betonarme olmalı. kuma bir kuyu açıp, kalıp yapıp demmir döşeyip beton dökersen işini görecektir, halihazırda kullanabileceğin bir yer yok ise. ben mimar olduğum için şantiyelerde şantiye şefi/proje müdürü gibi konumlarda 15 yıl çalıştığım için ben bunu kendim bile yapabilirim. ancak sen bir ustadan yardım al, ilk seferde kolay değildir.

2. ırgatın kendisi: iki seçenek var mekanik ve mekanik olmayan. mekanik olmayan ırgatlarda da iki seçenek var, akülü (12V) ve elektrik gücü ile çalışan. bulunduğun yerde her daim elektrik alma ihtimalin varsa düşünme bile elektrikli al. ancak kışın gelirim tekne indirmek isterim elektrik alamam diyorsan akülüyü düşün. yok ben bir kez sezonda indirir sadece hava patlayacağı enden günler tekneyi alırım bir de sezon sonunda alırım toplam bir sezonda 4-5 kez kullanırım, fazla da para ödemeyeyim diyorsan mekanik al.

ben sık kullanım için mekanik tavsiye etmem ancak daha evel de yazdığım gibi mekanik alacaksan da 50 x 50 x 50 gibi büyükleri var onlardan al, turu geniş olsun.

3. halat çapı, ırgat gücü teknenin ağırlığından daha büyük ağırlık çekebilecek gibi olsun.

tekneyi denize atmak için.

ırgatlarla beraber gelen çelik halatlar 25 mt civarında ve şile kumsalı gibi bir kumsalda değilsen bu platformundan (kafan göre beton dökme, yönetime sor yer göstersinler sana, bize ait olmayan bir yer kumsalın sonu bile olsa) ıslak kuma kadar yetecektir. yetmediği takdirde ucuna çapa halatı ekleyebilirsin.

denize atmak daha karmaşık iş.

önce denize bir tonoz atman lazım. onun kum tarafından yutulması lazım, bu ya zamanla ya bir iş makinası ile olabilir. tonozu atacağın yer suyun başladığı yerden 6-10 mt açıkta olmalı.

tonz nedir? bir araç lastiğinin altına bir naylon/ kontraplak ( yere yapışmamasını sağlayacak herhangi bir şey konulur. içine omega şeklinde demir bükülür. bu demir havada sabitlenir ve zincirin ilk baklası demirden geçirilmiş bir vaziyette üzzerine beton dökülür. bu işlemi sahilde yapmakta fayda var, yoksa bir de onu yuvarlaya yuvarlaya sahile taşıman gerekir. beton sulanır prizini aldıktan sonra 3-4 kişi teknenin burnuna altında havlu olacak şekilde konulup, istenilen yere bırakılır. ( bu derin tonozlar için sığ tonozu 10 mt suyun içinde yuvarlarsın bile)
burada temel sorun şu bu tonozun dibe yerleşmesi lazım. yoksa dayanım sağlamaz. zamanla kum onu örter. bir tek zincir kalır, kumun içinden zincir çıkıyormuş gibi görünür. elbette bu zincirin ucuna da bir plastik duba alacaksın. öyle ahım şahım bir şey alma, 10 tl ye plastik ince dubalar var.

derin tonozda zincirden tasarruf için zincirin ucuna halat bağlanıp dubaya ulaşılır. mutlaka ciddi miktarda kaloması olması gerekir. gergin kalmamalı duba. 5 mt çapında dolaşabilşmeli. ancak tamamı zincir daha sağlıklı. burada zincir kalın olmalı. zamanla paslanacak (paslanmaz zincir çok pahalı, hem bilen biri çalabilir) pas içe doğru baklaları zayıflatacağı için kalın bir zincir seç. galvaniz zincir.

kumu oyarak tonozu oturtmanın bir iş makinesi yardımı harici yolunu bilmiyorum. bana motor çalışır vaziyette ama tekne bağlı (gidemez patinaj yapar şekilde) iken pervane gücünün su ile kumu oyduğu söylendi ama bu da sığda olacak iş değil. sığda motoru bile indiremezsin trimden, çarpar.

ya atıp denizin senin yerine onu gömmesini bekleyeceksin, ya da bir kepçe ile daldıp orayı oyup tonozu yerleştireceksin. -zor kısmı bu zaten-

sonra zincirin uvuna koyduğun bir mapa ile ırgattan gelen çelik halata normal halat bağlayıp onu mapadan geçirip tekne burnundaki halkaya bağlayacaksın. ırgat çalıştığında tekneni suya doğru alacak.

umarım anlatabilmişimdir. takıldığın yer olursa bildiğim kadarı ile izah etmeye çalışırım.

rastgele...

tonoz:

abi teşekkür ederim cevabına..şuan karar verdim ki tekneyi suya alma olayını gündemden kaldırıyorum..bu işi yiğit delikanlılar bulup öyle yapacağız anlaşıldı :))

tekneyi çekme olayın da elektrik alabileceğim yer yok.ancak bazı arkadaşlar jenaratör kullanıp kendilerine bir dikey yada yatay da olabilir tam göremedim.ama netlift dikey vinç 'i yatay konumlandırmış öyle çekiyorlardı...böyle bişey sanırım bizim işimizi çözecek...abi sadece bilgi için sorucam( şantiye bilgin ve deneyimin olduğundan ) kuma beton atma ne kadar bi rakama malolur sence..üstünüde metal bir kasa ile kapatırım ki kurcalanmasın.

ozgurarslan

Daimi Üye
sen jeneratöre yer mi yapmaya çalışıyorsun? üzerine metal kapak filan dediğin için soruyorum. ben ırgatı monte edeceğin yer arayışındasın zannetmiştim.

yanıtı hemen veremeyeceğin için kısa olsun diye ikisini de anlatayım.

jeneratörün hava alması lazım. mazot yakarak elektrik enerjisi üreten bir alet kendisi ancak senin işini dükkanlarda kullanılan tekerlekli portatif olanlar da görebilir. yani bir minik pano yaparsın. jeneratörünü getirir bağlarsın. bunun için birine bir güç hesabı yaptır kaç kva jeneratöre ihtiyacın olduğunu bul önce.

eğer büyük bir güç ihtiyacı doğar da sabit jeneratör ile güç alman gerekirse (ki çekme işlemi için portatifler yetmeli), ona metal bir kafes yaptir, kilitli. hoş hırsıza kilit de dayanmaz. ses çıkaracağını ve duman atacağını bil. insanlar o esnada rahatsız olacaklardır. jeneratör dediğin şey aslında bir motor. aynı bizim motor gibi ses çıkaracak ve duman atacak. şeneratör asla kapalı bir yerde olmaz, yanma için oksijen gerekir.

eğer ırgatı bağlamak için bir beton kaide yapacaksan. önce bir kuyu açtıracaksın kürekle. bu kuyu 70 x70 ve deirinliği 100 -120 cm gibi bir şey olabilir. dışına kalıp tahtaları ile 70 x 70 x 120 4 adet kalıp yapacaksın. altına kaba mıcır dökeresen iyi olur bir 20 cm kadar. kalan 70 x 70 x 100 (derinliğin 20 cm sini mıcra verdik) yere Q14 nervürlü demirden sehpa tipi demir işlemen lazım 3 sıraya 3 sıra kafi, onları bağ teli diye bir telle bağlarlar. demirler kalıptan en az 5 cm içeride kalmalı. çizsem çizerim de şu an boş günüm değil. bu çok basit bir kalıptır, herhangi bir usta (usta olmasına bile gerek yok) sen tarif eder etmez anlayıp yapacaktır. kaçlık demir kullanılacağını filan hep o çekirdekten bilir. mühendislik harikası değil bu sonuçta. kuyu dediğimiz şey şevli açılır. hemen her kürekle açılan kuyu şevli yani yan yüzeyi eğimlidir. bu yüzeyden 1-2 gün sonra (sulamana ve ısıya bağlı olarak kalıp tahtalarını alıp şeve mıcır dök, üzerini kumla kapat. bu iş için senden bir yevmiye alırlar. yarım gün sürse dahi o da 75-100 tl arası olur. çimentosu demiri mıcırı derken 50 tl de öyle olsa 150 tl'lik bir iş gibi duruyor. ancak böyle ufak ve parça işlerde götürü usulü çalışır, senden daha fazla isterler.

yerine, adamına, adamın o an ne kadar aç olduğuna (elinde işi olup olmaması) değişir fiyatlar. sezon öncesi yaptırırsan uygun olur, onlar yazlık yerlerde hep iş ararlar. kendin yapmaya soyunma, kum su çimento oranını tutturamazsın çatlatırsın betonu.

kalıp tahtasını usta alsa ve mıcır dökse iyi olur, almasa bile olur. ona ölü kalıp denir. içine koymuş olduğun demirden ızdara betonu betonarme yapıp mukavemet verecektir. demirsiz de olur ama demirli olmasında büyük fayda var.

beton mukavemeti çok olsun. zira sen buna direk dübel de atabilmelisin. C35 düzeyinde olsun (çimentosu fazla - usta bilir onu).

anlatamayacağım kadar çok yöntemi var, beton dökümünde çelik plakalar da bırakıp onlara dübelleyebilirsin.

soruna yanıt oldu mu bilmiyorum acele yazdım...

rastgele...

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
her ıkısınıde yapıcam abi. öncelıkle ırgatı baglamak ıcın bır zemin.daha sonrada metal bir koruma kutusu..jenarötörü çalıştırdıgımda kapağı açıyorsun rahat hava alıyor zaten...kafamda bişeyler canlandı açıkçası abi...az önce burda ( ist ) öyle bir tertibatı üretecek bir yer buldum.ordnada fiyat alacağım.beton işini bir ustaya yaptıracağız artık.

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
dün yazlıktan aldığım haber ile sahile yapmayı düşündüğüm ırgat planları alt üst oldu...sahile yapılan bu ırgatlara kumsal sakinleri itiraz edip şikayetçi olmaya başlamışlar...şikayet liman başkanlığına kadar gitmiş..liman başkanıda zaten izinsiz kumsala tek bir çivi çakılamayacağını...yapılan bir taneye göz ymulduğunu ama şikayet artarsa kandarma ıle gelip tekneyi bağlamaya kadar işlem yapacağını söylemiş....tekneler güvenlik sebebi ile toplu olarak mecburen bir yere çekiliyor..dağınık bırakma şansımız yok...teknelerin çekildiği yerde halk denize girdiğinden vinç olaylarına tepki oluşmuş...yani bize tekneyi araba ile çekmekten başka bir yol kalmadı....50 m halatı bağlayıp çekeceğiz artık.tekne denizden 10 metre yukarı çekileceginden araba ile rahat çekerriz diye düşünüyorum...balıktan geç döndüğümüzden o saatte kumsalda insanda olmadıgından güvenlik sorunu da çıkmaz diye düşünüyorum.