Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5.5 cm raglou ile zargana?

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında Ayhan.Ö tarafından paylaşıldı.

1. Ayhan.Ö

Ayhan.Ö Üye

Sevgili abilerim, ben şimdiye kadar hep rapala ve kaşık ile levrek ve sarıkanat peşinde koştum durdum. Daha levrek siftahım yok ama sarıkanat ve zargana alışmışlığım var ama hepside sadece kaşıkla. 22 gram hansenle 1 zargana 3 sarıkanat aldım ve 1 senelik spin tecrübemin tamamı budur.

Şimdilerde de şu silikonlar merak saldım ama tuttuğum 50 cm lik zargananın da tadı damağımda kaldı. Burada zargana topu arkasına teke takıp sinek iğne ile zargana alıyorlar. Ben de merak ettim acaba 5.5 cm lik raglou ile de aynı iş başarılır mı, yoksa boşa çaba mı olur? Bildiğim kadarıyla zargana gümüş balığını seviyor, yani sedef renkli ya da resim atabilirsem resimde ki raglou ile zargana alabilir miyim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Mektupla bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ibrahim1903

ibrahim1903 Aktif Üye

zargana topu arkası ipek, raglou veya yem üçü de iş yapar rastgele

Ayhan.Ö ve Mektupla bunu beğendi.
  4. TrAcHuRuS

TrAcHuRuS Daimi Üye

Zargana suda parlayan her seye saldirir. Ragloular daha cok levrek icin kullaniliyor onu biliyorum. Deneyimlerinizi burdan paylasirsaniz seviniriz. Rastgelsin.

Ayhan.Ö ve Mektupla bunu beğendi.
  5. Lazarus

Lazarus Daimi Üye

şimdi zargana bölgeden bölgeye avı farklılık gosterıyor bende bir ara mebaru silikonla denedım ama verım alamadım azman istavrit geldi sadece .. ipekte mesela marmara bölgesi için zayıf bir av seceneği.. bu donem zargana avına pek cıkamadım lakin aklımda benımde .

Ayhan.Ö, TrAcHuRuS ve Mektupla bunu beğendi.
  6. yyildirayy

yyildirayy Aktif Üye

Marmarada şu anda kıyıda zargan yok. Bunu ancak 2~3 ay sonra deneyebilirsiniz.

Ayhan.Ö bunu beğendi.
  7. Levreko

Levreko Daimi Üye

Ben antalyada levrek için kullandığım top arkası raglolu takımı izmit körfezinde zarganaya değil ama öylesine denedim toplam 7 sıra falan raglolu dizili antalyda bu şekilde satılıyor oltacılar kendileri yapıp satıyorlar, silikonların arkasından bayağı zargana takibi ve saldırısı aldım bazı silikonların kuyruklarını kesti zarganalar ama hiç biri yemi ağzına tam almadı kıyıya alamadım hiç balık yanımdaki diğer balıkçılarda kullandığım takıma zargana saldırısı görünce merak edip bakanlar soranlar oldu kocaelideki oltacılarda satılmıyormuş bu şekilde hazır raglolu takımlar ilk defa gördüklerini buralarda kullanılmadığını söylediler bana. Siz deneyin belki iş yapar.

Ayhan.Ö, TrAcHuRuS ve Mektupla bunu beğendi.
  8. Levreko

Levreko Daimi Üye

Benim alışveriş yaptığım oltacı antalya serikte baba oğul işletiyorlar dükkânı eski bir dükkân babası çok eski balıkçı 60'lı yaşlarda bi adam, ne zaman dükkâna gidip rapala yada silikon baksam adamın dediği şey hep aynı "yeğenim bırak boşuna para verme şu rapalalara şu silikonlara, en iyi sahte yem raglot takım ben eskiden beri hep bunu kullanırım bunun üstüne başka hiç bişey tanımam, kıyıdan levrekte tekne arkasından çekerek palamutta istavritte hatta lambukada bile iş yapıyor benim bununla tuttuğum balığın haddi hesabı yok bundan daha iyi iş yapan hiç bişey yok" der durur, eğer oğlu yanında olursa kızar "baba herkese böyle dersen biz bu rapalaları kime satcaz nasıl para kazancaz diye :) tekneden raglot takım palamut avı için takımı yapınca en ucuna bir tane küçük gümüş renk kaşık bağlıyorlar. Bu oltacı dayı dükkânda sürekli raglot takım bağlar durur ama ben pek alışamadım atarken bazen dolaştırdığım olur özellikle geceleri o yüzden pek kullanmam ama avlakta da görürüm bazı adamlar oltayla sadece raglot takım atıyorlar gece gündüz sahil boyu raglot atıp dolaşanlar var, 3 metrenin üzeri 40-80 gr atarlı kamışlarla daha iyi ve kolay atılıyor

Muhayyer, TrAcHuRuS, Ayhan.Ö ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  9. Ayhan.Ö

Ayhan.Ö Üye

hocam kesinlikle deneyeceğim ama şu sıralar marmarada zargana yok galiba :) İnşallah işe yarar, yaramazsa yine teke toplayacağız. İnanın yanımda tek arkadaşım bile yok. Kendi kendime bir şeyler yapıp denemeye çalışıyorum. Ne öğrenirsem buradan ya da sahilde ki diğer balıkçılarla beş dakikalık sohbetlerden :)

Hocam burada da takım halinde satılmıyor tanesini 3 tl den satınalıp kendim bir takım yapacağım üçlü :) 249 luk spin kamışı var şimdilik 2 li takım yapsam iyi olur diyorum en azından :)
    Hocam kesinlikle ben de her türlü rapalayı deneyip bir tane bile sahte ile balık alamadım. İnşallah alışabilirsem bu raglouları deneyeceğim biraz da :) Burada ya da Yakakentte (Samsunda) bunu kullanan çok kişi görmedim. Ama ben kullanacağım :) Zaten balık alırsam muhakkak geri dönüş yaparım yine buradan :)

Tek tek teşekkür ederim cevaplarınız için :)

Muhayyer, Levreko, TrAcHuRuS ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. Levreko

Levreko Daimi Üye

İkili takımın iş yapacağını sanmıyorum, en az 6 yada 7 tane bağlamalısın her renginden bir tane koy, bu takımda amaç su yüzeyinde giden yavru balık sürüsü yapmak bu yüzden top arkası ve çoklu silikon olarak kullanılıyor ve yavaş sarım yapılıyor aynı yavru balık sürüsü gibi geliyor su yüzeyinden yavaş sarımla. Üşenmedim bendeki bi takımı açıp tam ölçülerine baktım bikaç fotoğraf çektim, ana beden boyu 1buçuk kulaç 2metre 25cm geliyor, her silikon arasındaki mesafe 1karıştan fazla ve 35cm geliyor, bedenlere bağlı köstekler bir serçe parmağı uzunluğunda 6buçuk cm geliyor, silikonların boyu 5buçuk cm ama en uçtaki silikon 6buçuk cm beyaz renk, diğerleri gümüş sırtlı, mavi sırtlı, turuncu sırtlı ve glow var bazı takımlarda simli bal köpüğü rengide var, takımı yuvarlak bir süngere sararsan açıp kapatırken kolay oluyor, ben bunu yüzme bilmeyenlerin denize girerken kullandıkları makarna denilen süngerleri kesip üstünde çakmak gezdiriyorum ortası içine çöküyor makara gibi oluyor takımı üstüne sarıncada iğneleri üzerine saplıyabiliyorum çok kullanışlı oluyor, kullandığımız top silindir şeklinde ve içinde ses çıkaran bilyalar var, tekne arkasından kullanılanlarda silikon sayısı daha fazla, silikon sayısı artıkça şans artıyor ama kıyıdan kamışla atarken takım çok uzun olunca atarken zor oluyor dolaşma ihtimali artıyor ama tekne arkasından çekerken dolaşma sıkıntı olmadığı için silikon sayısı artıyor, bu takım levrek içinde en avcı takım aslında. IMG_20180113_172943.jpg IMG_20180113_173920.jpg IMG_20180113_173157.jpg IMG_20180113_173503.jpg IMG_20180113_174124.jpg

11. Ayhan.Ö

Ayhan.Ö Üye

Hocam o kadar ayrıntılı ve güzel anlatmışsınız ki şuan başka soru sormaya dahi lüzum görmüyorum :) Çok teşekkür ederim en kısa zaman da 6.5 cm Raglouları toplayıp tam dediğiniz ölçülerde bir takım hazırlayacağım. İnanın ilk defa böyle bir sistem gördüm. Tek düşüncem acemiliğime verip dolaştırmam inşallah hepsini bir birine. Yalnız şu top işini çözmem lâzım sanırım. Çünkü ben de yuvarlak top var ve havada giderken bayağı bocalıyor. Yalnız sadece yazdan yaza Samsun'a levrek avına gidiyorum. O yüzden takım büyük ihtimal hazırda bekleyecek :) Ama keşke daha geç vakitte sorsaydım denemek için bayağı sabırsızlanacağım :) Zahmetiniz için ayriyetten teşekkür ederim.

Muhayyer, Levreko ve TrAcHuRuS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş