Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

5 HP PARSUN 4 ZAMANLI MOTOR SORUNLARIM

kaygisiz

Üye
Adı
Deniz Alkım
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bende dün 5 hp 4 zamanlı parsun aldım. Bakalım bu yaz deneyecem. Bu arada konuyu okudum 1. fiber tekne daha hızlıdır bottan eğer bot fiber tabanlı değilse 2. motorun trim ayarı olmazsa çürük su yapar hızını alamaz. 3. motorun yeni dolayısıyla fazla gaz vermemeye çalış en az 20 saate kadar yani tam gaz kullanma pistonları yakarsın. Bunun için yarım gazla gitmen en doğrusu.
Dediklerinizde çok çok haklısınız ama yarım gazda rolantıde sanki sırtı çekiyormuş gibi bir hızda gidiyor. Bu hızda çok çok yavaş geliyor bana.

kaygisiz

Üye
Adı
Deniz Alkım
Kan Grubu
B Rh Pozitif

oguzsen

Aktif Üye
ahşap ve alüminyum tabanlar randıman vermiyo iyi randımanı fiber taban verir. yani motorda sıkıntı yok.

karabalikci

Yeni Üye
Aldığım parsun motor hakkında kafamı kurcalayan sorular var.
5 HP 4 Zamanlı bir Parsun Motor satın aldım. 3 metre Kolibri KM300D Botuma taktım. Kutusunu ilk ben açtım. Yanında gelen motor yağını koydum. Benzini doldurdum. Motoru ilk ben denizde çalıştırdım. Hafta sonu Parsun motorumu denedim. Arkadaşımda 2002 model bir Hidea 4 HP 2 zamanlı bir motor ve 4 metre bir fiber teknesi var. Arkadaşım yarım gazda gidiyordu. Ben tam gaz gittiğim halde arkadaşımın teknesine bir türlü yetişemedim. Benim hzım bana göre sırtı hızndan biraz fazlaydı.

1) Motorumun bukadar yavaş gitmesinin sebebi nedir?

2) Motoru çalıştımak için emniyet kilidini taktım. vitesi boşa aldım. Motoru çalıştırmak için ilk sefer jigleyi çektim. Daha sonraki seferlerde sıcak olduğundan jikleyi çekmedim. Benzin düymesi dışarıdan depo bağlanan tarafa değil içteki depoya bağlanan kısma çevrili. Gaz kolunu kitapçıkta soylendiği gibi kırmızı çızgiyi çentiğe getirdim. İpi çekiyorum 4-5 ipi çekmeden motor çalışmıyor. Daha sonra tek ipte çalıştırmak için motoru gaz konumuna aldım. Gene 5 ipten önce çalışmıyor.
Motoru Tek ipte çalıştırmak için ne yapmam lazım?
MOTORDAKI SIKINTIYI GIDEREBILDINIZMI?

kaygisiz

Üye
Adı
Deniz Alkım
Kan Grubu
B Rh Pozitif

umooth

Daimi Üye
Adı
umooth
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Sıkıntıyı gideremedim. Motordan analyan kişiler ateşelem sisteminde sıkıntı var dediler motoru servise götürüceğim caresiz.
Ben de kışın aldığım 4 zamanlı 5HP Parsun'u kullanmaya başladım. 4m fiber + 3 kişi ile saate 7-8km hız yapabiliyoruz.

ugurkaptan

Yeni Üye

murat48

Aktif Üye
Adı
murat
Ben de kışın aldığım 4 zamanlı 5HP Parsun'u kullanmaya başladım. 4m fiber + 3 kişi ile saate 7-8km hız yapabiliyoruz.
valla çok iyi bir sürat bence.
3,50 tekne , 4 zamanlı 6 hp suzuki ile 2 kişi ancak 10-12 km sürat yapabiliyordum. Kaldı ki siz 3 kişi ve 4 metre tekne kullanıyorsunuz.

Şimdi parsun 15 hp ile 36-37 km leri rahat görüyorum.

sedatperincek

Yeni Üye
Adı
sedat
benimde aynı motorum var daha yeni aldım geçen günlerde deneme amaçlı çalıştırdık denizde. ancak çok zor çalıştı. 1 kere çalıştıktan sonra stop ettim tekrar çalıştırdım bu sefer tek ipte çalıştı. ta ki tilti kaldırıp motoru eğene kadar, motoru eğdikten sonra düzeltip tekrar suya indirdim tekrar ipi çektim yine çalışmadı. 5-10 dk uğraştırdı sonra çalıştı. sorun ne olabilir? dahili depoyu kullanıyorum.
parsun 5hp var satılık 1200tl