Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

8x ip, fluorokarbon kaplı misina gam yapıyor. Monofilament yapmıyor.

Acquatina

Üye
Adı
Acquatina
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Herkese merhaba. Daiwa Legalis Seabass 14-42 kamışım var. Kullandığım monofilamentin yerine 8x ip aldım (Remixon Fusion x8 Green). İnanılmaz gam yapıyor. Atarken her 10 atıştan 4-5'inde hışırt diye bir ses geliyor, sonra çöz çözebilirsen. İpin yerine fluorokarbon kaplı misina aldım (Vito, 0.28mm). Şimdi bu nispeten iyi. 10 atıştan biri, ikisi öyle oluyor. Ben mi atmayı beceremiyorum, yoksa sorun ne olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim

Çaça

Aktif Üye
Adı
Cihan
Gam, kuş gözü yapması makineden de kaynaklanabilir hatta neden olarak başta gelir.

Acquatina

Üye
Adı
Acquatina
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bauer Guardian 40 makine almıştım, ondan olabilir mi diyorsunuz?

Buyuk_balikci

Yeni Üye
ipi makineye fazla sarmış olabilirsin
ip gergin değilken sarım yapmış olabilirsin
çok hafif sahteler kullanırsan ip makineye gevşek sarılır bir dahaki atışında kuş gözü olur
çok fazla jerk hareketi yaparsan ip üst üste binebilir(özellikle hafif sahtelerde)
atış yaptıktan sonra makine telini kapatırken ipin bir kısmı makinanın dışından sarkmış olabilir teli kapatmadan önce kontrol edip düzeltmek gerekir

bunlar benim başıma gelen hadiselerden . belki yardımı dokunur.

yaklaşık 9 aydır major craft dangan marka ip kullanıyorum kuş gözü olayını bu iple sadece 1 kere yaşadım.

Acquatina

Üye
Adı
Acquatina
Kan Grubu
O Rh Pozitif
İpi önce diğer makineye sardım. Sonra diğer makinenin kalamasını açarak gergin sardım. Ters-düz edilip sarıldı. Kullanmadan önce kamışın atar aralığındaki uygun kurşunla 25-30 kere atıp makineye uyum sağlamasını temin ettim. İp sürekli kuş gözü olduğu için zaten epey kestim, yeni rapala klipsi bağlayıp tekrar denedim ama nafile. Şimdi kullandığım fluorocarbon misinayı da biraz daha kısaltıp deneyeceğim. Olmazsa artık bakacağım başka bir hâl yoluna. Teşekkürler bilgiler için

B

budun

Misafir
Gam yapması makine kılavuz yatağıyla ilgili de olabilir.bazı kılavuz yatakları ip için uygun olmayabiliyor.

GM 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yk71

Aktif Üye
Adı
Yüksel
Herkese merhaba. Daiwa Legalis Seabass 14-42 kamışım var. Kullandığım monofilamentin yerine 8x ip aldım (Remixon Fusion x8 Green). İnanılmaz gam yapıyor. Atarken her 10 atıştan 4-5'inde hışırt diye bir ses geliyor, sonra çöz çözebilirsen. İpin yerine fluorokarbon kaplı misina aldım (Vito, 0.28mm). Şimdi bu nispeten iyi. 10 atıştan biri, ikisi öyle oluyor. Ben mi atmayı beceremiyorum, yoksa sorun ne olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim
Bu makineyle devam edecekseniz spin için daha yumuşak olan monofilament misina kullanmanız problemi çözebilir. Monofilament misinalar makine kafasına fazla sarımda boşalır ki sizin kullandığınız fluorocarbon kaplama misina sert olduğu için fazla sarımda kafadan daha çabuk ve çok boşalır. Monofilamet misina kalınlığı 0.25mm - 0.28 mm idealdir. Bazı misinalar hem çeker değerini aşırı abartıyor hem de yazıldıkları değerden daha kalın oluyor.
Hassasiyet ve daha uzak atayım derseniz de ipte sıkıntı çıkarmayan, kullanıcı yorumları olumlu( kullandığınız kamışta olduğu gibi), ip ve makine kullanmanız problemleri büyük ölçüde önleyebilir. İp kalınlığıda 0.13mm- 0.15 mm uygun aralıklar. Rastgele...

Son düzenleme:

Acquatina

Üye
Adı
Acquatina
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Makineyi aldığım av bayisi kullandığım misinayı biraz kısaltmamı önerdi. Öyle de çözülmezse artık monofilament misinaya geçeceğim. Baktım o da olmuyor, Bülent Yıldırım'ın bir önerisi var o da sarım kılavuz halkalarına doğru incelen bir konik yapıdaysa gam yapabilir. Kafayı çıkarıp içinden bir pul eksiltebilirsiniz böylece sarım kendinize doğru incelen konik bir yapıda olur ya da düz sarılır, o da misinanın çıkışını kontrol altına alabilir demiş. Bakalım son çare onu deneyeceğim.

Acquatina

Üye
Adı
Acquatina
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Herkese selamlar. Makinenin kalamasını çıkarıp bir tane pul eksilttim. Sarım dümdüz oldu. İki gün bu şekilde yarımşar birer saat deneme yaptım. Şimdilik maşallah kuş gözü olmadı. Umarım böyle devam eder. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar mutlaka bu çözümü denesinler.