Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Acemi Bile Sayılamayacak Lrf Heveslisine Bi El Atın :)

MstfKndmr

Yeni Üye
Adı
Mustafa Kandemir
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Herkese merhabalar.. Uzun zamandır siteyi takip ediyor ve ustalardan acemilerden herkesten yaşadıklarına dair fikirler alıyor kendimce birşeyler yapmaya çalışıyorum. Öğrendiklerimle kendime orta halli bir set kurdum.
Kamış : Kudos Light Style 225cm 1-7gr Lrf Kamış
Makine : Okuma Ceymar Cxt Serisi Olta Makinesi Cxt-10
Misina : Shimano Kairiki 8 150m Mantis Green 0.060mm
Lider: Sakura FC %100 Fluorocarbon Misina 50 Mt

Şimdi biraz başınızı ağırtmadan hem set hakkında yorumlarınızı almak istiyorum. Ayrıca bulunduğum şehrin Rize olması sebebiyle nedendir bilinmez öyle çok avlak yeri veya tabiri caizse mera yok. Sahilde dolanıyorum genelde İstavrit veya canlı yem ile balık tutuluyor. sorularımı sorup cevaplarınızı sabırsızlıkla beklemeye geçeyim.
1- Bilen varsa Rize de nerelerde Lrf avcılığı yapılabilir?
2- Hangi sahteleri kullanmalıyım?
3- Lider bağlamalımıyım?
4- olmaz da olur ise 500 gram bi balığa denk gelsem oltayı kırarmıyım :) Okadar acemiyim yani

Aldığım sahteler ise
SG LRF Micro sandeel jighead 2,5 gr #8 4ad GLOW

Spider Karides (GLOW)

Daiwa Duckfin Shad 9cm Spotted Mullet

Bauer Babyjig 3.4cm 5 gr

Savage Gear LRF Micro Sandeel Kit Yem

BERKLEY GULP Sandworm 5 cm LRF silikonu Kırmızı

Kendo Baby-JİG 34mm 5g Suni Yem

Kendo Karides Kokulu 5cm Lrf Silikonu

Bütün fikirleri zevkle okuyacağımı bilmenizi isterim.
Herkese bol rızıklı zevkli avlar diliyorum.

HAKKO1

Yeni Üye
Adı
HAKAN
merhaba,
setin iyi bir set
LRF için mera seçimin zaman ile bulunduğun bölgeye ve hedef balığa göre şekillenecektir.
kumluk bölgelerde lrf ile mırmır levrek vb gibi kıyıya yaklaşan balıklar
kayalık bölgeler de gene levrek eşikna vb gibi kayalık mera balıkları ile tanışacaksın.
rüzgar yönü ve şiddeti avlarında önem teşkil edecek buna göre meralarını çeşitlendireceksin.
sahte seçimin zaman ve tecrübe ile oluşacaktır. genel olarak kırmızı ve turuncu ve parlak renkler iyi renklerdir
lider şart değildir. bağlasanda olur bağlamasanda ben bağlamıyorum ama carolina rig sistemi ile avlandığımdan iğneyi 0,20 misinaya bağlıyorum.
5 kg lik bir balık ile oltayı her türlü kırarsın balığı olta ile kaldırma resim vb işler için.sudan çıkartırken mümkünse file kullan yada kıyıdan el ile al.
aldığın sahtelr ve silikonlar gayet iyi verim alabilceğin olması gereken sahte ve silikonlar.
lrf de makul olan meralar kayalık ve hızlı derinleşen kum meralardır. rizde güzel balıklar yakalayabilirsin.
sabah ve akşam saatleri verimldiir. gün içerisinde verim ciddi düşer.

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
1) rizeyi bilmiyorum
2) rizeyi bilmediğim için onu da bilemeyeceğim
3) ip kullanıyorsan lidet şart, olmazsa olmaz bu tartışmaya açık bile değildir. Lider kullanmyacaksan mono misinaya geç
4) istersen 100 kiloluk orkinos tut kalaman ayarlı ise kamışı kırmazsın en fazla makinadaki misinanın hepsini alır gider balık. Ha ama kamışla kaldıracağım dersen banko kırarsın (light style full solid olduğu için inanılmaz esneme özelliği var ama siz yine de risk almayın)

Yalnız aldığınız sahtelere bakınca 1-7 yerine 3-10 alsanız daha rahat edecek gibisiniz sanki. Zaten kairiki 06 kullandığınız için 3-10da 1gr hissiyatını verir size merak etmeyin. Kamışın atar aralığının altında ağırlık kullanınca bir anda hissiyat yok oluyor gibi bir durum yok zaten merak etmeyin. Çok hassas işler (0.5-0.8gr) yapmayacaksanız 3-10 alın.

MstfKndmr

Yeni Üye
Adı
Mustafa Kandemir
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Yalnız aldığınız sahtelere bakınca 1-7 yerine 3-10 alsanız daha rahat edecek gibisiniz sanki. Zaten kairiki 06 kullandığınız için 3-10da 1gr hissiyatını verir size merak etmeyin. Kamışın atar aralığının altında ağırlık kullanınca bir anda hissiyat yok oluyor gibi bir durum yok zaten merak etmeyin. Çok hassas işler (0.5-0.8gr) yapmayacaksanız 3-10 alın.
Şimdi kamış aldık bir kere.. :) Ayrıca derelerde sular epey azaldı alabalık ve Sazan için (ki bizim derelerde öyle büyük olmuyorlar) sadece solucan veya dereden topladığım canlı yemlerle de kullanacağım makineyi. Bauer diye 50 100 liralık bir kamışım var 7 35 atar yazıyor üzerinde.. büyük bir balıkta kesin biryerine bişey olacak gibi duruyor :) Arabanın bagajına sığmadığı için onun yerine de spin için bir kamış alıp sadece elimdekilerle keyfini sürmek istiyorum. 250 300 lira arası 10 40 veya 7 35 atarlı 240cm bir spin kamış aldım mı tamamdır inşallah..

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
alabalık avı da yapacağım diyorsanız o zaman 1-7 almanızda fayda var zaten kamışı aldım diyorsunuz :) valla bauer markası pek güven vermeyen, herkesin gördüğü ama kimsenin bilmediği tuhaf bir marka :D bir tek imitasyon vibrasyonları var bauerin, onunla iş yaptım başka da bilmem etmem :D
dediğiniz fiyat bandında full carbon kamış okuma competition var 215tl 270cm 20-50 atar. atar aralığı sizi yanıltmasın 9gr sahte denedik fişek gibi attı çekti meret. herkese de tavsiye ediyorum.
Edit: şimdi araştırdım 240cm de varmış 15-40 atarlı 185tl yazıyor. sanırım tam aradığınız kamış :)

MstfKndmr

Yeni Üye
Adı
Mustafa Kandemir
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Edit: şimdi araştırdım 240cm de varmış 15-40 atarlı 185tl yazıyor. sanırım tam aradığınız kamış :)
Evet aradığım boy endam herşey var :) Bunu alıp Bauer olanı Okuma revenger 40 makinasıyla eşe dosta vereyim parası çıksın kamışın :) şimdi forumda biraz kamış ile ilgili arama yapıp sipariş olayına geçelim ;) Teşekkürler cevap verdiğin için zahmet verdik hakkınızı helal ediniz.

MehmetÇağan

Daimi Üye
Adı
Mehmet Çağan ÖZCAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Evet aradığım boy endam herşey var :) Bunu alıp Bauer olanı Okuma revenger 40 makinasıyla eşe dosta vereyim parası çıksın kamışın :) şimdi forumda biraz kamış ile ilgili arama yapıp sipariş olayına geçelim ;) Teşekkürler cevap verdiğin için zahmet verdik hakkınızı helal ediniz.
ne zahmeti, bir faydam olduysa ne güzel. umarım güzel avlar yakalarsınız :)

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif

MstfKndmr

Yeni Üye
Adı
Mustafa Kandemir
Kan Grubu
O Rh Pozitif
okuma competition'un 240 cm olanı bende var. çok memnunum. gözü kapalı önerilebilecek bir kamış o fiyat grubu için.
Zahmet olmaz ise atarları hakkında sitede 10 30 yazıyor ama 15 40 diyorlar ayrıca kapalı uzunluğu nedir söyleyebilirmisiniz? Bagaja sığması için 240 olanı bakıyorum sonra sıkıntı yaşamayalım :)

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Zahmet olmaz ise atarları hakkında sitede 10 30 yazıyor ama 15 40 diyorlar ayrıca kapalı uzunluğu nedir söyleyebilirmisiniz? Bagaja sığması için 240 olanı bakıyorum sonra sıkıntı yaşamayalım :)
Açık boy: 240 cm
Kapalı boy: 125 cm
Parça sayısı: 2
Atarı: 15-40 gr
Ağırlık: 156 gr
okuma kamış.jpg