Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ağır Kurşun Atış Ve Sağlık Problemleri

Konu, 'Sağlık' kısmında metehansamim tarafından paylaşıldı.

1. metehansamim

metehansamim Aktif Üye

Değerli hobidaşlar Surf atışların özellikle ağır kurşun arkası kafa üstü atışların belimize omurgaya yük bindirdiğini düşünüyorum. Tanıdığım bazı kişilerin bel ağrısı, omuz ve kol ağrısı şikayetleriyle 100 gr üstü atmayı bıraktıklarına hatta spine ve lrf ye geçtiklerine şahidim

Bendede 150 gr ve üstü atışlardan sonra belimde omurganın alt kısımlarında hafif ağrı meydana geliyor, olta atmadığım zaman geçiyor fakat daha sonraları tekrar 150 gr ve üzeri kurşun arkası çalıştığımda tekrar bu ağrı oluyor

Bel Fıtığım yok , Atışta Omura yük bindirmemeye özen gösteriyorum çok abanmadan ve usturuplu atmama rağmen .... Makinayı yukarı çevirerek kafa üstü atmaya alıştım acaba bu atış stili ile ilgili bi durummu

Bir av gününde 4 - 5 saat kurşun arkası çalıştığımız oluyor.

Acaba bu normalmidir yani bu hafif ağrıyı öenemsemelimiyiz yoksa kafaya takmayıp devammı etmeliyiz ? Sizlerdede bu tip şikayetler oldumu Teşekkürler ...

Son düzenleme: 3 Aralık 2018
    coner, legendario, harunonay ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. PaniC

PaniC Yeni Üye

hocam doktor değilim fakat düşüncem şuki ; yapmış olduğun bir spor, bu nedenle ağır aksiyon (spin yerine surf) gösteren bir hareket yapıcaksan, tavsiyem budy çalışmaya başlarken yapmış olduğun ısınma hareketleri kadar olmasada bir nebze bu soğuk havalarda vücudunu ısıtmanı tavsiye ederim. sanırım bu şikayetin düzelir diye tahmin ediyorum

4. metehansamim

metehansamim Aktif Üye

Teşekkür ederim isabet olmuş body de çalıştık zamanında :) Çok mantıklı belki hafif kurşunla başlayıp sonra ağırlaştırarak ısıtma çalışması yapılabilir

legendario, Mektupla ve PaniC bunu beğendi.
  5. bosporus fisher

bosporus fisher Aktif Üye

Esnetme hareketleri yap 5-10 dakika kadar

legendario ve Mektupla bunu beğendi.
  6. metehansamim

metehansamim Aktif Üye

Eyvallah uygulayacağım.

7. Muhayyer

Muhayyer Daimi Üye

Güzel bir başlık olmuş...
    Düşündüm de...beni zorlayan atış kısmı değil de sarma kısmı. Sarma süresi boyunca kamışın ucunu suya yaklaştırıp aksiyon verirken omurga garip bir şekil alıyor, ardından balık bindiğinde daha farklı bir hal:) Bu noktada takım dengeli değilse sıkıntı ve bence omurga bunu dengelemeye çalışıp zorlanıp ağrıyor. Takım hafif olursa elbet daha iyi ama ağır bile olsa dengeli olması daha önemli. Kurşun arkasının yanı sıra çapari çalışırken de bu denge önemli. Takım oluşturacak arkadaşlar alırken buna dikkat ederlerse daha rahat ederler.

SKARPİ66, coner, rıza ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  8. metehansamim

metehansamim Aktif Üye

Aslına bakarsanız Surf Atış olayı helede ağır kurşun başlı başına Gülle atma , Cirit atma gibi yarışmalarıda düzenlenen bir sportif faaliyet :) Yani bilinçli yapılmalı kesinlikle , ısınma olayını ihmal etmeyeceğim.

9. MehmetÇağan

MehmetÇağan Üye

Bilmediğim için soruyorum lütfen yeriyorum zannetmetin cidden merak ettiğim bir konu, bu kadar ağır kurşun+rapala yapmaktansa neden aynı ağırlıkta jig atılmıyor boğazda, balık yemiyor mu? Merak ettiğim için soruyorum tüm saygımla ukalalık sanılmasın :)

coner, legendario, PaniC ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. hamdialev

hamdialev Aktif Üye

Kafa üstü atış, omuzu zorlar. Hafif yandan atmak çapraz atış yapmak hem omuzu zorlamaz hem de atışınız daha düzgün olur. tabii geniş alan önemli, omuz omuz olan yerlerde bu atış pek mümkün değil.

legendario, metehansamim ve gencery bunu beğendi.
  11. metehansamim

metehansamim Aktif Üye

Çok Akıntı olduğu zaman jig çalışamazsın, 150 gr - 200 gr jig le kıyıdan çinekop tutulmaz, Ayrıca Lüfergiller dipte olduğu için kaşığı veya rapalayı dipten çekebilmek için böyle ağır kurşun gerekli. Dip balığında boğazda kıyıdan jig le çalışmak çok zor hemen dibe takarsın zaten jigi

Son düzenleme: 2 Aralık 2018
    legendario, MehmetÇağan ve PaniC bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş