Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Akü Şarj Güneş Paneli

hawk17

Aktif Üye
Adı
mehmet şahin
Resimden anladığım kadarıyla teknenizde marin bir motor bulunmakta;bu motorun devir göstergesi/yağlama yağı göstergesi/hararet göstergeleri ve bunların aydınlatmaları da kontağa bağlı olma olasılığı yüksektir.Kontak açık kaldığında bu göstergelerin aydınlatmaları ledli olmadığı için fazla güç çeker,uzun süre çalışmayan makinanın da aküyü tam doldurmadığını düşünürsek maruz kaldığınız durum normal gözükmektedir.

süheyl

Daimi Üye
Adı
süheyl
Kan Grubu
B Rh Pozitif
akü bir kere dahi olsa diplemişse ve oda 5 gün kadar olmuşsa aküden randıman alınmaz
diye biliyorum onun için akücüler şunu söyler aküyü veya şarjlı pilleri dip etmeyin
dip ederseniz ömrü kısalır...

Marmarasinariti

Aktif Üye
Adı
Tuncay Kuşcu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Güneş paneli denizde her zaman avantaj, bir şekilde denizde kaldınız, motor çalışmıyor, size ulaşmaya çalışıyorlar, bir süre sonra akünüzde bitti, telefonu neyle şarj edeceksiniz!? Bu acıdan hayati önem arzediyor!

Sulu aküler yeni olsa dahi, şarj edilmiyorsa ve hiç enerji çeken bir şey olmasa dahi bir ayda % 5 oranında şarjı boşalır, burada güneş paneli sizin yüzünüzü yine güldürür:) bu arada bu şarj boşalma olayı jel akülerde ayda %1 diye biliyorum!

emrhdl

Yeni Üye
Adı
emrah dil
Merhabalar
Panelleri direk olarak aküye bağlayanazsınız araya solar şarj kontrol cihazına ihtiyaçınız olacak, bu cihaz ne kadar iyi olursa, şarj o kadar verimli olur, tabi koyacağınız panele göre! Yerinizi bilmediğim için size bana göre en iyi kontrol cihazının sitesini gönderiyorum buradan hangicihaza ihtiyacınız olduğunuda panele göre hesaplattırabilirsiniz.

Solar şarj kontrol cihazları - Victron Energy
Merhaba
Süper bir öneri teşekkürler.

Ardo1985

Yeni Üye
Adı
Ararat Donikyan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba tüm yazılanları okudum benimde bu konu hakkında sorum var bende tekneme güneş paneli koymayı düşünüyorum nasıl bir güneş paneli ve akü koymalıyım bunu bana tam olarak anlatıcak bir kişi bulamadım paneli koyucağım alan arkadaşımzın teknesine benzer bir alan 150 cm e 100 cm gibi bir alan var fakat benim sorunum şurda başlıyo ben tekneye buzdolabı tv ses sistemi gibi sistemlerde koyucam balık bulcuda var kaç amper akü almalıyım şuan tek akü 90 amper var ikinci aküyü koyabilcek tertibat da hazır ben tekneye gitmediğimde bile 2-3 gün buzdolabı çalışıyo olabilsin istiyorum ve tekneyle bir koya gittiğimde en azından beni minimum 7 8 saat motoru çalıştırmadan rahat ettirsin istiyorum aslında düşününcede burda güneş panelinden çok akü ihtiyacım varmış gibi geliyo motor 21 bg perkin bir arkadaş büyük akü küçük motorda fayda sağlamaz demiş burdaki denge tahtaravalli misali denge için ne yapmam lazım ihtiyacım olan enerji nedir umarım izah edebilmişimdir durmumu çünki kafam çok karıştı