Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Altın böcek / El yapımı Sahtelerim

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Merhaba Arkadaşlar
Bu kez olayı abarttım sanırım biraz. Yine klasik uğur böceği serisinden ama bu seferki fantastik bir çalışma, altın varak ile süsledim. 3,5 cm boy ve 4 gr ağırlığı ile Sinking(suya batan) modeli. Aksiyonunu bilahare videoya çekip diğerleri ile beraber sunacağım.

Kullandığım Malzemeler:
6 mm kalınlığında Balsa levha
1 mm çapında krom paslanmaz tel
5 dk. epoksi yapıştırıcı
hologram folyo
çift traflı yapışkan bant
şeffaf ahşap tutkalı
japon yapıştırıcı
3 mm kalınlıkta şeffaf mika
siyah akrilik boya
epoksi gözler
çelik bilya
simli kalem ve oje
Altın varak

6 mm kalınlığındaki Balsadan kestiğim 2 parça modele falçata ve zımpara ile şekil verdikten sonra her iki parçanında ortasını bilyeler(serbest şekilde hareket edip ses yapacak şekilde) ve teli yerleştirmek için el motoru ile oyuyorum.Teli ve bilyeleri yerleştirip ahşap tutkalı ile parçaları birbirine yapıştırıp mandal ile sıkıştırıyorum. Üzerini şeffaf ahşap tutkalı ile kaplayıp(esnek ve sağlam olması için !) zımpara ile çapakları aldıktan sonra altın varak ile alt kısmını kaplıyorum. Boyanın taşmaması için kenarları bant ile maskeledikten sonra siyah akrilik boya ile sırtını boyayıp simli oje ile boyanın üzerinden geçiyorum. Bir kat epoksi kaplayıp kuruduktan sonra hologram folyodan delik zımba ile kestiğim yuvarlak parçaları yapıştırıp üzerine siyah akrilik ile benekler yapıyorum. Kenarlarını Altın varak ile süslüyorum :) Tekrar bir kat daha epoksi ile kaplayıp, epoksiden hazırladığım gözlerin ve damağın yuvalarını el motoru ile oyuyorum. Epoksi kullanarak damağı ve gözleri yerlerine yapıştırıyorum. Hazır olarak piyasada bulabileceğiniz ucuz silikon sahtelerin uygun boyutta 3D gözlerini de kullanabilirsiniz. Son işlem olarak 2 kat epoksi ugulayarak, kuruduktan sonra nano koruyucu spreyini sıkıp, iğnelerini takıyorum ve kullanıma hazır hale geliyor.

İrfan

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
İrfan Çimçik
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Özcan abi seri imalata geçtin.:Dmaşallah abicim hızına yetişemiyoruz.:)ne güzel işler çıkartıyorsun eline sağlık.

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Çok güzel ve ince bir çalışma :)

Bu modellerinize bir marka belirleyelim artık :)
:) Teşekkür ederim Hamdi bey. Benim de ne zamandır aklımda ama bir türlü karar veremedim. Sanırım iş yine bir ankete bakıyor ;)
Selamlar

diverozcan

Aktif Üye
Adı
özcan ercivan
Özcan abi seri imalata geçtin.:Dmaşallah abicim hızına yetişemiyoruz.:)ne güzel işler çıkartıyorsun eline sağlık.
:) Teşekkürler İrfan kardeş. Çok geniş bir zamanda yapamıyorum aslında, ancak çocuklar yattıktan sonra zaman kalıyor .

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Özcan abi ellerine,emeğine sağlık.Gittikçe harikalar çıkıyor ellerinden..:)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Yapmak bir sanat, boyamak başka sanat
Ellerine sağlık

Murat BİLGE

Daimi Üye
Adı
Murat BİLGE
Çok güzel ve ince bir çalışma :)

Bu modellerinize bir marka belirleyelim artık :)
Bu fikre şiddetle katılıyorum..!!!
Türkiyede iğneden, ipliğe kullandığımız hemen hemen her şey ''yabancı isimli''
Türk'lerde bulmuş olsa bile, yaptığımız ürünün patentini almak gibi bir alışkanlığımız olmadığından, o ürünleri yabancı isimle anıyoruz.
Bu el becerilerini kullanan arkadaş ve abilerimiz,
yaptıkları ürünlere mutlaka bir isim (özellikle Türkçe) ve patent almalılar.

whitefoxss

Aktif Üye
Adı
T.KIRTMAN
Çok güzel bir çalışma daha Ellerinize sağlık,zevkle takip ediyorum eserlerinizi.