Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Amatör Bir Levrekçinin Notları

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Sahtenin peşinden gelişi ve bunu,su üstü yemlerde,açık seçik görmek.Balığın yeme hamle yaparken çıkardığı,benim şu an yansıtamadığım,muhteşem ses.Ayağınızın dibine kadar yemi kovalaması.Hatta yemin peşinden hırslanarak kendini karaya atacak olması.Sırt yüzgeçlerini dikerek kabadayı kabadayı takip etmeler.Tabii ki kucakladığımızda göz süzmeler(Abarttım mı?)...

Gözlemlerim kaynaklı notlardır:

1-Aç levrek pek isteksiz oluyor. Balığı tam yemek üstünde yakalar ve sahtenizi menziline sokarsanız sonuç kesin gibi.Bir avımda açlıktan gözü dönmüş bir levrek sahtemi ilk hamlesinde ıskalamış,ikinci hamlesinde ağzına alabilmişti.(Çok müthiş bir duygu bu.)Sabah merama biraz geç çıkayım,kahvaltıyı bitiren hazretler sahteyle pek ilgilenmezler.Sahtelerime el ense çekip gitmiştir pek çok canavar.
2-Bir diğer el ense olayı da görüntü verdiğim durumlarda oldu. Bunu tarif edemem; ama o an hissediyor insan balığın görüntünüzü yakaladığını.
3-Sabah suyunda koyu renkler ve ağır devir çok işe yarıyor.
4-Benim en çok tutan aksiyonum sahteyi ileri atışın hemen ardından hoplama,zıplama,hatta takla atma hareketlerini takip eden düşük tempolu sarımlar.Hep düşük tempo değil tabii,arada yine delleniyor sahte.Duruma göre yani.
5-Denizin dalgalı olduğu, gökyüzünün gri,bolca bulutlu olduğu zamanlar çok verimli geçiyor.Özellikle kaşıkta.
6-Sağıma ve soluma paralel atışlarda iyi balıklar aldım.Özellikle dalgaların arkasındaki nispeten durgun sularda.
7-Bence en önemlisi,avlakta yalnız olmak.İki kişi bile çok.Tek olmalı.Levrek sese muhteşem duyarlı bir balık.Düşünün iki spinci çalışıyor.İki ayrı ses var.Şöyle,ben iki ve daha fazla kişiyle bir avlağa gece veya sabah gireceksem av arkadaşlarıma rica eder,benden 15-20 dk sonra avlağa girmelerini isterim.Tabii ki mekan olarak dar avlaklarda.
Eğer avlakta balık varsa ilk veya takip eden sonraki atışlarda muhakkak yapışır.İlk atışlarımda bu sebeple sahteyi attıktan sonra biraz bekler öyle çekerim.Çünkü suya düşen sahtenin sesine ve dolayısıyla yakınına muhakkak gelir.Sonrasında zaten balık oltada.
8-Ve tabii ki mevsim en önemli unsur. Ekimden itibaren avlağa ve bölgeye göre Mart ayına kadar boş dönmek ne mümkün. Yeter ki onu isteyin. Vuslata ermiş sayılırsınız.
9-Diğer bir tezim de levreğin kendi türünü avladığı yönünde. Levrek avında çok başarılı olan bir su üstü sahteyi her zaman levreğe benzetmişimdir.
10-Sahtemi çekerken sıfır noktasına kadar sudan çıkarmam.Çünkü takip eden balık yemi kaçırdığını düşünerek son anda delice hamle yapabiliyor.Çok yaptılar.
11-Özetle levrek;efendi,yenilikçi,çalışkan avcıya kanar.

Efendi:Sessizlik anlamında.Sigarayı çok kaçırdığım zamanlarda öksürük tutar ve kesinlikle boş dönerim.
Yenilikçi: Akıllı balıklar,bazı sahteleri tanıyıp yan bile bakmıyorlar.
Çalışkan: Yılmadan atıp çekmek.Ümidimin tükendiği noktada ve av saatinin sona erdiğini düşündüğüm bir zamanda en büyük balığımı yakaladım.

Bütün levrek sevdalılarına rastgelsin.

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Sevgili Emre ,
Senin av raporlarını çok iyi bilen bizler için bu maddeler adeta
aklımıza kazınmıştır.
İğnen keskin olsun....

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tecrübelerini aktardığın için sağol Emre
İçinde gerçekten de güzel tüyolar var.

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Çok değerli dikkate alınması gereken tecrübeler. Bir çok olmassa olmazı içinde barındırıyor.
Paylaşım için teşekkürler.

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Ellerine,emeğine sağlık Emre.Hakikaten levrek avı için çok faydalı bilgiler.:)

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Sevgili Emre ,
Senin av raporlarını çok iyi bilen bizler için bu maddeler adeta
aklımıza kazınmıştır.
İğnen keskin olsun....
Birol Bey,Levrek başıma vurdu.O sebepledir,bu konu.Sezon gelse de levreğe kaçamak yapsam.Yaz tatili bile küçülüyor gözümde.