Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Amatör Balıkçı Belgesi Zorunlu Oldu !!!

Mustafaalmış

Aktif Üye
Adı
Mustafa Almış
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Halen yürürlükteki ilgili tebliğin hükmü açık, "amatör balıkçılık belgesi zorunlu değil...". kanun , yönetmelik, tebliğ değişir uygularlar o ayrı, şidilik değişen bir şey yok. Bu konuda uygulama yapan kamu görevlileri yanlış yapmışlar ve hatta bu tc kontrolü ve alma gibi işlemi kolluk gücü ile yapılmadıysa açıkça suç işlemişlerdir. Yasak veya yasadışı av yapılsa bile kolluk gücü olmadan İlçe Tarım Müdürlüğü Personeli size kimlik soramaz. Eğer ilgili olayda kolluk güçleri olmaksızın kimlik denetimi yapılanlardan biriyseniz ve burayı okuyorsanız suç duyurusunda bulunun veya cimere başvurun.
Valla hocam 2 tane neredeyse emekliliği gelen adam bana kimlik sordu. Ne kolluk kuvvetlerinden biri vardı ne de bir tebliğ yada yazı. Yok dedim foto alıp gittiler :) şimdi ben bunlara ters yapsam bir de bunlarla uğraşacağıma her dediğine eyvallah çekip işime devam ettim ama bunlar neye dayanarak çıkıp bu olayı yapıyorlar hala anlamış değilim.

yk71

Aktif Üye
Adı
Yüksel
Valla hocam 2 tane neredeyse emekliliği gelen adam bana kimlik sordu. Ne kolluk kuvvetlerinden biri vardı ne de bir tebliğ yada yazı. Yok dedim foto alıp gittiler :) şimdi ben bunlara ters yapsam bir de bunlarla uğraşacağıma her dediğine eyvallah çekip işime devam ettim ama bunlar neye dayanarak çıkıp bu olayı yapıyorlar hala anlamış değilim.
Bir daha karşılaşırsanız, kimlikleri sorma sırası sizde artık. Ama onların görevli kişiler olduğunu hiç zannetmiyorum.

Myth

Üye
Adı
Onur Metin
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bu bahsi geçen arkadaşlarla bugün tanıştım, sohbet havasında muhabbet ettiler, sonra kagıt kalem çıkardılar tc isim soy isim, balıkçı belgesi varmı diye sordular.Var dedim varı işaretlediler bakmadılar bile.Dayanamadım sordum bu belge alınsada oluyordu alınmasada neden sordunuz? Artık cezası var dediler 250 tl. Anlamadığım belge var dedim varı işaretledi ama yinede tc, isim soy isim ve imza aldı.Sanırım anket gibi birşey yapıyorlar kaç para gelecek bu işten tartıyorlar.Aklıma başka bişey gelmedi.

yk71

Aktif Üye
Adı
Yüksel
Bu bahsi geçen arkadaşlarla bugün tanıştım, sohbet havasında muhabbet ettiler, sonra kagıt kalem çıkardılar tc isim soy isim, balıkçı belgesi varmı diye sordular.Var dedim varı işaretlediler bakmadılar bile.Dayanamadım sordum bu belge alınsada oluyordu alınmasada neden sordunuz? Artık cezası var dediler 250 tl. Anlamadığım belge var dedim varı işaretledi ama yinede tc, isim soy isim ve imza aldı.Sanırım anket gibi birşey yapıyorlar kaç para gelecek bu işten tartıyorlar.Aklıma başka bişey gelmedi.
Önceki günlerde yazmıştım, aynı şekilde başka arkadaşlarda yazdı: Amatör Balıkçı Belgesi şu an zorunlu değil. Cezası var 250 TL demelerinin bir kaç sebebi olabilir. 1. İnsanları korkutup bu belgeyi almalarını sağlamak, 2. Sizin de yazdığınız gibi avlanan kişi ve belge sayısının tespiti, 3. Daha yaptıkları işi bilmiyorlar ki buna ihtimal bile vermiyorum.
Ancak bize ceza yazabilirler. Ceza da belge olmadığı için değil, tebliğde belirtilen avlanan balıkların zaman, boy, adet, kg, uygun olmayan av araç gereçleri v.b. hususlarla ilgili olabilir. Teblığdeki kurallara uyduğunuz müddetçe kimse ceza yazamaz.
1- 2 yıl önce ben de Ankara'da böyle bir uygulamayla karşılaştım Resmi plakalı Tarım İl Müdürlüğüne ait bir araçla gelmişlerdi... Ad, soy ad, imzadan başka, yakaladığımız balık var mı? diye de sordular. Tutamamıştık yok dedik. Evrakı doldurup gittiler. Galiba bir örnekte bana verdiler. Amatör Balıkçı Belgesi'ni de hiç sormadılar.
Demek ki sizi denetleyen görevliler de görevini tam yapmamış, 250 TL cezayı yazmamış :)

PİNA

Üye
Adı
Atilla tanatar
Kan Grubu
B Rh Pozitif
İsim soyad ve TC. Her kişiye verilmez kimdirler necidirler belge ve kimliklerini görmeden hiç kimseye bu bilgilerinizi lütfen vermeyin, gerekirse derhal 155 i arayın. Saygılar.

ismail1905

Yeni Üye
Adı
İSMAİL ÖZDEMİR
Merhaba arkadaşlar..ÇÖKERTME adında bir av sistemi var..suya kocaman kepçe gibi bir şey indiriyorlar, biraz bekledikten sonra kaldırıp balık var mı diye bakıyorlar...çok araştırdım ama bu sistemin yasak olup olmadığına dair bir bilgiye ulaşamadım....bilgisi olan paylaşır ve kaynağını da belirtirse sevinirim..
Gümüş balık avında kullanilan bir sistem.

Hacı22

Yeni Üye
Adı
GÖKHAN SARIKAYAOĞLU
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Tarimdan alinan amator balıkçı belgesi olabilir mi?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Evet il veya ilçe tarım kurumundan alınan Amatör balıkçılık belgesi.
Fotoğraf+nüfus cüz. fotokopi+50 tl

Maske77

Yeni Üye
Bende geçen ay aldım ne olur ne olmaz bulunsun

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi