Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatör balıkçılara kötü haber

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında röntgenci58 tarafından paylaşıldı.

1. helaldılı

helaldılı Aktif Üye

Yaklaşık 12 yıldır kaymakamlıklardan verilen belgeyi yenileyerek amatörce kendimi avutmaktayım.Emeklilikte yaklaştı bu işe daha sıkı bir şekilde sarılacağım gibime geliyor, inşallah bizleri üzmeden sürdürülebilir avcılığı da göz önüne alarak yapılacak olan yeni düzenlemeyi tüm balık sevdalıların hayrına olması dileğiyle

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. gelberi

gelberi Yeni Üye

Devlet herşeyi bireyden halletme yolunu ne kadarda çözümcü bulur olmuş. Mesela ehliyetler yenilenecek, her 5 yılda bir sağlık raporu felan alınacak. Kardeşim sen vatandaşa bu bileti keseceğine misal ben hayatımda araba sürmedim, şöfor koltuğunada oturmadım. Gittim kursa yazıldım derslere girmeyi zorunluk kılmadı kurs çünkü sınıfa sığılmıyor ki gitmezsen ayrıca memnun kalıyorlar. Son 5 yılın çıkmış sorularına bakıyorsun yazılı sınavı geçiyorsun. Gelelim uygulamaya toplamda 1 ' er saatten 3 saat direksiyon eğitimi aldım bu yaşıma kadar tek sürüşüm budur. Sonra uygulama sınavına gittik 5 dakikalık trafiğe kapalı yerde sürüşten sonra ehliyeti aldım. Şimdi kardeşim sen burada kursu denetleme, her sene aynı soruları evirip çevirip sor, sonra trafik kazaları çok oluyor 5 yılda bir ehliyet yenileyecez sağlık raporu alacaksınız vs diyerek vatandaşa bir sürü külfeti yükle. Bilirsiniz elektrik faturalarında KK bedeli vardı kayıp kaçak her aboneden kesiliyordu. Neymiş kayıp kaçak. Bazı kendini uyanık sananlar kullanacak kaçak elektriği bunu sen tespit edip yöntemini bulmayacaksın. Kablolarda kaybolan elektrik için hiç bir bilimsel araştırma felan yapmayıp oradaki kaybolan elektriğide bir taraflarını yıratarak alnının teri ile kazandığı parayı KK bedeli aldınta masum vatandaştan alacaksın.
    Gelelim işin balıkçılık kısmına kesin çözümü yazıyorum size;
    Balıkçı tekneleri barınaklarını gözetim altında tutacaksın. Kendine özel bir kıyı ve kule belirleyeceksin. Kule girip çıkan gemileri kontrol edecek ve bu gemilerin sıra ile denetleme kıyısına yanaşıp yanaşmadığına bakacak. Açıktan gelip barınağa giren tekne veya gemi denetleme kıyısına yanaşacak. Görevlendirdiğin uzman ekip tekneye veya gemiye giriş yaparak hemen balık kontrolü yapacak cm tutuyor mu ? Tür tutuyor mu? Troll var mı vs vs yasak ne varsa kontrol edecek tekne veya gemi ondan sonra mahsülü indirecek kıyıya. Yasak av yapan küçük boyda av yapan yasak malzeme kullanan tekne veya gemiye de geçireceksin cezayı. Balıklarıda elinden alıp fakir fukaraya bedava dağıtacaksın. Ve size teminat veririm ki sistemi balıkçılık yerlerinde böyle yaparlarsa yasak avın önüne %90 geçerler ve denizlerdeki verimlilik seneler uzadıkça artar. Ve görevlendireceğin uzmanlar ile ekstra bir istihdamda açmış olursun. Sen denizlerdeki canlılığı korumak adına böyle bir adım atma isteyen kafasına göre ağ kullansın kafasına göre balık tutsun TONLARCA balık MİLYARLARCA YUMURTA'yı mahfedenlere önlemi basit düzeyde al. Sonra hafta sonu eşini çocuğunu alıp termosta çayı ile güzel bir hafta sonu geçirmeye giden vatandaşa evrak sor. Yahu arkadaş bir insan olta ile senede kaç TON balık tutabilir. Kaç MİLYAR BALIK YUMURTASINI heba edebilir. Ve kaç kilometrekare balık tabiyatına zarar verebilir. Ayıptır günahtır. Bunun adı rantçılıktır. Not: Bunu BAŞBAKANLIK ve Tarım bakanlığına tasarı halinde dilekçe ile sunacağım. Gelen cevapları paylaşırım burada bakalım çözümleri veya önerileri neymiş.

4. Mimaras

Mimaras Üye

Konu balıktan çıksın istemem ama sizin şirket için söylemedim , elbette ki doğru düzgün yapanlar vardır, her kim işini hakkı ile yapıyorsa işveren olsun ya da eğitim hizmetini verenler, kısacası işini düzgün yapan insanlar olsun, onlar olmasa zaten ne olurdu bilmiyorum. Ama bu ülkede kaç sektörde kaç işletme var? Tur teknelerinden tutun da otelinden, restaurantından hatta marketine kadar, Allah aşkına kaçında düzgün yapıldı? ;) Yapan da yapıyor tabi 2 saat yeterli bir süre mi , asla ve asla değil tamamen göstermelik birşey yine...

Dediğim gibi konu sizin şirket, bizim şirket değil, konu bu ülkede çoğu şeyin göstermelik ve amaçsızca yapılması.

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

güzel bir yerlere varıyoruz :) yapıcı daha çok fikirle şu denizi olmayan ülkenin balıkçılık bakanlığının kapısını çalalım :)

6. Mehmet ERGÜL

Mehmet ERGÜL Yeni Üye

Arkadaşlar bu konu yeni bir kanun tasarısıdır.

Kanun tasarısının tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

MevzuatDetay

​Bakanlığımız tarafından hazırlanan “Su Ürünleri Kanunu Tasarısı Taslağı” görüşlere açılmıştır. Söz konusu Kanun taslağı hakkındaki görüşleriniz 19.12.2005 tarihli ve 2005/9986 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe göre Ek ’deki görüş formu doldurularak en geç 02 Aralık 2013 tarihine kadar Bakanlığımıza ve aliosman.karakas@tarim.gov.tr adresine gönderilebilir.

Bu bizler için önemli bir olaydır, 40 yıl sonra kanun değişiyor, fikirlerimizi lütfen yukarıdaki mail adresine gönderelim.

7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Fotoğraf çekmek de belge gerektirecek.
    Bu konuda dünyada ilk olmak için yasa tasarısı hazırlanıyormuş.

Ve ardından çiçek yetiştirmek, kadınların kazak örmesi, oya yapması, hepsi kurs görmeden ve belge almadan yapılamayacakmış.

Kıyı balıkçılığında ilk yasaklanması gereken profesyonelliktir. Hemen ardından denetlenmesi gereken bizleriz.

8. senihcan

senihcan Daimi Üye

Yok hocam bahsettiğim bizim şirket böyle tuttu değil gelen eğitim kurumu hangisiyse daha bilinçliydi sınavda cevapları falan vermeyen işini ciddiye alan bir eğitmen geldi en azından. Direk gelip hiçbişey anlatmadan cevap kağıdını verenlerde var hemde gırla. Bir arkadaşım Iso belgesi satıyordu denetleme yapmıyorlar parayı verene veriyorlar. Bu tarz şeyler çok ama benim demek istediğim şu devlet halkıne kadar önemserse o kadar kontrol sağlar. Bakın en son ehliyet için ehliyette vatandaşa vurgun yapacaklardı insanlar sesini çıkardı birden fiat 10da birine indi. aynı şey bu durum içinde bence geçerli.

9. Mimaras

Mimaras Üye

Faydası olacaksa ülkeye , çevreye ya da balık popülasyonunu arttıracaksa birşekilde sonuna kadar desteklerim, ama kıyıdaki adama belge falan boş işler, bütün forum toplanıp 1 sene balığa çıksak bir gırgırın bir seferde tuttuğu balığı tutamayız...

10. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Ben insanları bıktırmadan, usandırmadan, bürokrasiye boğmadan, kapı kapı dolaştırmadan yapılacak bu tarz bir uygulamaya olumlu bakıyorum. Bir nevi toplu taşımanın bedava olup insanları seyahet etmekten soğutacak duruma getirmesindense yarım bilet olup birçok kişinin daha uyguna bu hizmetten yararlanması olayına benzetilebilir bence. Ama bundan daha önce hali hazırda varolan kuralların işletilmesi önemli. Bugün pazardan balık almak için dolaşırken daha önce görmediğim kadar küçük yaprak bile denmeyecek bebek lüferler gördüm. Hatta gözlerime inanamayıp tekrar tekrar baktım. İnanın istavritler yanında abisi gibi duruyordu. Yazık çok yazık.

11. menopiko

menopiko Aktif Üye

Hayırlı olsun...