Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatör balıkçılara kötü haber

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında röntgenci58 tarafından paylaşıldı.

1. tral kral

tral kral Yeni Üye

Sahile 50-100 metre uzaklığa kadar yapılan dev sitelere kanuna aykırı olmasına rağmen izin ver :mad: ,
    O sitelerin kanalizasyonlarını denize boşaltmalarına izin ver :mad: ,
    Derelere akıtılan ve o derelerden denize akan fabrika atıklarını görmezden gel :mad: ,
    Trole , gırgıra çip takıp kota koyup kontrol altına alma :mad: ,
    Almadığın gibi de, sahile 100-150 metrede trol çekeni görmezden gel :mad: ,
    Şikayet edince de ilgilenme , gelme :mad: ,

Sonra karşıma çık ve dış ülkeleri örnek göstererek :

''BAKIIIN , ORADA DA BU UYGULAMALAR VAAAR !! BİZ BU İŞİ DOĞA VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK İÇİN YAPIYORUZ , YAAA , 3-5 KURUŞUN LAFINI EDENLER DOĞAYI SEVMEYENLERDİR''

Diye demogoji yap :mad: ....

TEBRİKLER , TEBRİKLER , TEBRİKLER :harika::harika::harika::harika::harika:

ATANA DA TEBRİKLER , YUTANA DA TEBRİKLER :harika::harika::harika::harika:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. senihcan

senihcan Daimi Üye

Hocam yazını okuyordum daha 3. cümlede dedim kesin Mersinli :D Baktım harbiden öyleymişsin :) Bundan 15 sene önce dalga vurduğunda balık vurur yüzerken kolun ayağın balığa çarpmadan yüzemezdin mersinde. O atık meselesi sanki Zambiyayız ya anca yeni çözülüyor mersinde. Artık 3 senedir falan yüzerken pislik geçmiyor yanımızdan. Sahil güvenliğin Mersinde ben gerçekten para yediğini düşünmeye başladım zaten. Dinamit patlatırlar ararız umursamazlar. Yazın yüzen insanların önüne arpaçbahşişte ağ attı 10larca balıçı teknesi sahil güvenliği 3 defa aradım atarlar sanane dedi. Derede 30 cme ağ germişler taşla balığı oraya kaçırıp yakalıyolardı aradım hiçbir şekilde sallamadılar. Gır gır trol gırla zaten bu senede utanmadan ağlıyolar mersinde balık yok diye. Dinamitle trolle bitirdiler akdenizin cennetini. Mersin için dediklerinize bir noktada katılıyorum bir noktada katılmıyorum. Mesela istanbulda olta balıkçıları boy konusuna dikkat ediyorlar yani gidinde 15 balıkçıda 10u dikkat ediyor en azından benim gittiğim yerlerde. Ama mersinde durum içler acısı ben arpaçbahşiş ve erdemli kıyılarında avlandım ve ne zaman gitsem baş parmağım kadar 10larca yavru balığı malesef kıyıdan olta atanlar tutuyor ve hergün yüzlerce balıkçı geliyor ve hepsinde bu balıklardan onlarca. İnşallah bu belge olayı olsun olmasın sahillerde insanların gidip eğitim verip denetimin sıkı yapılıp gerekirse bütün olta atılan yerlerde tabelalar ile boy ve kilo konusunda nesli tükenen balıklar konusunda levhalar asılmasını çok isterim. Amerikada bu böyleydi . Millet bilinçli tabi cezaların etkisi var yarım saatte bir görevliler kontrol ediyor . Ben dil balığı benzeri bir balık tutmuştum boyutuda güzeldi ama yasakmış dayım nasıl hızlıca suya iade etti hala gözümün önünde cezası 2000 doalrdı. Türkiyede bana kalsa gırgır ve trol en az 5 yıl yasaklanmalı 23 metre kuralına uymaynaın teknesine el koyunup 100000dolar ceza yazılmalı ve her ticari tekneye kontrol için gps gibi cihazlar takılmalı ve bunla beraber ben amatör balık için eğitime kesinlikle karşı değilim . Ama gidipte verp parayı al belgeyi olacaksa Allahından bulsunlar...

4. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Benim tuzum kuru valla, zamanında almıştım sarı kağıdımı çatır çatır her yerde balığımı tutarım nihahahahha...
    Yaw iki dk da gidip çıkartın işte belgeyi ehliyeti, amma sorun ettiniz... :)

5. hcicek

hcicek Aktif Üye

Ne kadar bazı ihtilaflarımızı olsa da, çevreye, doğaya ve kanuna saygısı olmayan eleştirdiğimiz o insanlara örnek olmak adına bu belgeyi de almamız gerekiyor, bu bağlamda bende bugün itibariyle belgemi aldım.

6. sedatic

sedatic Aktif Üye

Merhabalar;
    Meselenin bence iki boyutu var.
    1. Maksat amatör balıkçıları eğitmek ise, sonuna kadar doğru bir uygulama.
    Zira çevre ve balık hakkında bana bir ilave bir harf öğretecek olana sonsuz saygım var.
    Ama eğitimin ardından denetim olmayacaksa; eğitim cehaleti alır ancak eşeklik baki kalır kuarlı işliyor. Nice tahsilli, görümüş geçirmiş, tecrübeli balık avcıları görüyoruz; yediği simidin kağıdını, içtiği biranın şişesini, kullandığı misinadan kopan parçları veya kırılan iğneleri denize atıyor. Kestiği yaprak yemin kafasını ortalıkta bırakıyor. Geçen hafta gözümün önünde bir eleman hazır aldığı takımın poşetini direk suya attı. Balık boylarına gelince o zaten başlı başına muamma. 20 cm'lik dişli kimine göre lüfer kimine göre yaprak. Kontrol de olmadığı için çoğu amatör adayı bu yoklukta bundan iyisi bulunmaz deyip her balığı cukka ediyor. Sonuç olarak dünyanın neresinde olursa olsun denetim olmadığı sürece ne kadar eğitim verirseniz verin bu iş düzelmez. İstanbul'dan yola çıkan TIR sürücüsü Edirne'ye kadar 160'la ondan sonra Almanya'ya kadar 80 ile gidiyorsa bunun sebebi eğitim değil denetimdir. Çünkü şöför bilir ki eğer Avrupa'da hız sınırını geçerse cezası ağır olur.

2. Maksat sadece vatandaşı belgelendirmek ve kayıtlı oltacı çetelesi tutmak ise bu tamamen yanlıştır. Buradaki asıl maksat devlete ek gelir elde etmektir ki bu da sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmaz. Ehliyetler yenilecek kelle başı 15 TL, nüfus kağıtları yenilenecek kişi başı ne olacağı belli değil... Bu anlayışın ne olduğunu forum kurallarını delmemek adına yazmıyorum ancak vatandaşımızın da bu konuda uyanık olması gerekir.

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

İyi olacak iyi, böylece her eline oltayı alan gidip balık tuttum deyip katliam yapamayacak. Gerçekten balık tutmak isteyen ve bu işi hobi olarak yapmak isteyenler yapacak.

8. hcicek

hcicek Aktif Üye

İşte keşke bu düzenlemeler bu işe yarasa, ancak ne hukukçu bir büyüğümün söylediği güzel bir söz var Hukuk ve Yasa sadece iyi niyetli insanlar içindir, eğerki kişinin niyeti bozuk ise yasa ve hukuk ona asla etki etmeyecektir, velhasılı bu düzenlemeye göre bizler yine gidip belgelerimizi alacağız, lakin bahsi geçen kötü niyetli olanlar belgeyi alsa da almasa da tutumlarına devam edecektir. Taki adam akıllı bir denetim olana kadar.
    Neticede gönül isterdi ki bir evrak düzenlemesi yerine denetim mekanızması güçlendirilmiş ve bu çerçevede balık limitlerine riayet etmeyen veya çevreye duyarlı olmayan (pis, etrafı rahatsız etmek gibi) insanlara yaptırım kararı alınsaydı o zaman maksat hasıl olurdu, sırf bir belgeye bağlamakla çözüme ulaşılmaz diye anlatabilmek bütün derdimiz tasamız.

9. MehmetGökhan

MehmetGökhan Üye

Mutlaka sevgili ağabeyim bizim burada gerek bölgesel gerek ulusal bir birliktelik ile bunu tepkilememiz ya da gerekli mercilere başvurarak şikayette bulunmamız gerekir. gerekir de yine bir şey olmaz. zaten devlet ile mafya arasındaki fark da burada çıkmıyor mu ortaya? biz dedik olacak! biz istedik yine olacak! sadece itiraz hakkını kullanıyorsun ama bir şey olmuyor :D

10. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

O zaman biz denetleyeceğiz işte adam balık mı tutuyor soracaz belgen var mı? yok derse, git belgeni al yoksa şikayet ederiz diyip yırtacaz. Zaten ilk başlarda sıkarlar da kontrolleri millet çıkarmak zorunda kalsın diye...

11. kansu

kansu Üye

aynen abi dediğin gibi tamamen hükümetin yarattığı bir fon.bu haberi duyduktan sonraki gün tarım gıda hayvancılık ilçe müdürlüğüne gittim ve amatör balıkçı belgesi almak istiyorum dedim.20 lira dediler.çıkardım verdim belgemi aldım.bu haberlerdeki belge değilmi diye sorduğumda evet başka belge yok 5 yıl geçerli bunlar dediler.anlayacağınız 20 şer lira vermezseniz 200 er lira verirsiniz deyip milleti söğüşlüyorlar.

Sayfayı Paylaş