Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Amator Balikcilikta Kayak Kullanimi

CanBaykan

Üye
Adı
Can Baykan
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Forumu inceledim ancak balikci kayaklari hakkinda ana baslik goremedim. Adminden rica etsek foruma yeni bir ana baslikla Amator Balikci Kayaklari vs gibi bir baslik acabilir mi?
Kayak ile balikcilik ulkemizde henuz bilinen ya da cok gorulan bir yontem degil.
Oysa ulkemizin butun denizlerinde uygun hava kosullarinda kayak ile balik tutmak mumkun.
Kayagin tekneye nazaran daha pratik oldugunu, ucuz oldugunu, gercek spor oldugunu, tum teknieri uygulama olanagi oldugunu ve gunun sonunda sirtimiza yukleyip eve goturebilme rahatliginin oldugunu da eklemek isterim.
Umarim kayak ile balik tutma olayina ozendirme konusunda benim gibi bu olaya gonul vermis birileri daha vardir ve buradan bizle deneyimlerini paylasir.

CanBaykan

Üye
Adı
Can Baykan
Kan Grubu
B Rh Pozitif
received_302571151156506.jpegreceived_355601552096970.jpegreceived_2668461066738730.jpegreceived_688843225033221.jpegreceived_343356430008390.jpegreceived_3168893246558795.jpeg

Hobie PA 14
Ozellikleri
Uzunluk 4,17 m
Genislik 97cm
Yuksekligi 51 cm
Yuk kapasitesi 272 kg

Covid 19 dan sonra, ki su an balik tutma yasagi halen devam ediyo , bir miktar video da paylasmak ostiyorum.
Belki merak eden olur fiyati da 4000 USA dolari civarinda.
Daha yazaxak cok sey var aslinda. Onumuzdeki gunlerde de ekleme yapabilirim.
Unutmadan bunu es gecmemeliyim, kayakta MirageDrive 180 with new Kick-Up Turbo Fins sistemi var. Yani ayak pedallari ile yol yapiyosunuz, kurek cekme derdini ortadan kaldirmislar.
Genis küpeştesi , anbari, daha sonradan yelken takilabilecegi icin buyuk Yeke si tam bir balik tutma makinasi.
Meraklisina tavsiye edecegim kayak.received_3168893246558795.jpeg

Son düzenleme:

muhsinayhan

Aktif Üye
Adı
Muhsin Ayhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ben de Youtube'da FishAholic Fishing kanalıyla öğrendim ilk kayak balıkçılığını.Çok eğlenceli gözüküyor.Türkiye'de Boğaz hariç hemen hemen her yerde uygulanabilir diye düşünüyorum. Ama sırtlanıp götürülecek kadar hafif durmuyolar bence. Araba üstüne kızak tarzı bagaj kullanılabilir

CanBaykan

Üye
Adı
Can Baykan
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Aslinda hic de agir degiller. Benim kayagim en agir olani 25 kilo.
Zaten iki tekerin uzerine bindirip saga sola cekiyosunuz.
Evet balik avlanacak yere geliste sayet uzaksaniz araba ustu ya da benim gibi araba arkasi remork da olabilir.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Kayak mı, kano mu?
Kano balıkçılığı ile bazı paylaşımlar vardı forumumuzda ama uygulama yaygınlığı olmadığından çok zayıf olduğu da gerçek..

CanBaykan

Üye
Adı
Can Baykan
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Evet, sadece yaygin degil. Ancak amator balikcilik ve spor un birlesip birbirine bu kadar yakistigi bir platform da yok gibi.
Umarim ulkemuzde de kayak ile balik tutma olayi yayginlasir.
Kayak yaziyorum cunku turkcedeki kano tum malzemeyi icine almiyo gibi.
Spin, surf vs gibi.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Evet, sadece yaygin degil. Ancak amator balikcilik ve spor un birlesip birbirine bu kadar yakistigi bir platform da yok gibi.
Umarim ulkemuzde de kayak ile balik tutma olayi yayginlasir.
Kayak yaziyorum cunku turkcedeki kano tum malzemeyi icine almiyo gibi.
Spin, surf vs gibi.
Adı çok önemli olmasa da kayak deyince insanın aklına bu aparat gelmiyor pek. O yüzden kano mu dedim.

Avlandığımız bölgelerin çoğunda aşırı akıntı var. Akıntıya karşı davranışı nasıl bu kanonun/kayağın?

Yıllar önce Chasse Peche kanalında 2 şer kişilik 2 ya da 3 kanodan oluşan bir setle açılıp çok güzel balıklar yakaladıklarını görmüştüm. O günden beridir hayalimde olan bir avlanma biçimidir aslında ama uygulama için çok şeyin bir araya gelmesi gerekiyor.
Bunların başında da yeterince zaman ayırabilmek için özgürlük geliyor. Güvenlik için aynı ekipmanlara sahip ikinci ve hatta üçüncü bir kişi.
En önemlilerinden birisi de bu kanolara saygı gösterecek tekne sahipleri..
Düşünüyorum da İstanbul'da lüfer zamanı Kaynarca Pendik arasında giyinip kuşanıp meraya çıkmışsın. Kesin üstümüzden geçerler.. :(
Ülkemizde her türlü trafikte saygı sorunu olduğu bir gerçek.

Okurtman

Üye
Adı
Özdemir K.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Aslında kano ve kayak arasında fark nedir ne değildir dünya çapında da tartışılan bir konu. Bazı kaynaklara göre kayak çift taraflı kürek ile kano ise tek taraflı kürek ile yapılan sporu tanımlıyor. Buradan yola çıkarsak kano veya kayak arasında keskin sınırlarla çizilmiş bir sınır yok. Ben genellikle bu tür teknelere ülkemizde kano dendiği için oradan devam edeceğim.

Kano ile balık avcılığı aslında çok zevkli ama bu tür küçük tekneler akıntı ve rüzgardan çok etkileniyor. dakikalar içinde onlarca metre sürüklenebiliyorsunuz. Ben Decathlon'da satılan İtiwit marka şişirebilir kano ile balığa çıkıyorum gayette güzel oluyor ama bahsettiğim gibi sürüklenme bir problem, bunu aşmak için çok da ağır olmayan küçük çapalar kullanılabilir, ben bu iş için kendi yapımım basit bir çapa kullanıyorum. Bu arada balıkçılık maksatlı amacım alıp başımı gitmek değil, 50-100 metre açığa olta atmak buda en baba surf atış mesafeleri diyebiliriz.

tabiki bu bir balıkçı teknesi değil konforu ona göre, ama bana zevkli avlar yaşatabiliyor. Yukarda da bahsettiğim gibi bu tür araçlar rüzgara kapalı, akıntısız yerlerde kullanılmalı. yoksa mazzallah kendinizi bir anda uluslararası sularda bulabilirsiniz. Bence bundan sonraki yıllarda popülerliği artacak bir deniz eğlencesi ve balık avcılığı yöntemi olacak, bu arada kürek sallamaktan gelişen kol kaslarımdan hiç bahsetmeyeceğim :)

CanBaykan

Üye
Adı
Can Baykan
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Evet suruklenme olayi kesinlikle gozardi edilmemesi gereken bir konu. Benim kayagimda kucuk sayilacak bir capam var, hemen onu atip sabitliyorum.
Ben Karadenizliyim, mesela Samsun da sabah erken saatlerden ( şafak) saat 12 ye kadar mukemmel deniz olur. Gerci 12 den sonra karayel esse de bu hava kararmaya baslayinca diner. Bu da demektir ki her gun iki kez bile cikilabilir.
Bu olay da herseyde oldugu gibi imkan meselesi. Ben genclik yillarimda tahta kasnaktan cok capara atip, Surmene yapimi ,ortadan , Pancar motorlu kayigimizla olan gunlerimi de cok ozluyorum. Ozamanlar kamis alacak paramiz da yoktu ve bu kamis olayi cok da yaygin degildi zaten.
Kayak, ya da Kano alacak arkadaslar ile her tur bilgi birikimimi paylasabilirim.