Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

ANNELER GÜNÜ

Şemsipaşalı

Aktif Üye
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
442
Tepkime puanı
49
Puanları
28
Yaş
42
Konum
İSTANBUL
Adı
NİHAT SONGÜN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
TÜM ANNELERİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN.ONLAR EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZ. HEP YÜZLERİNİN GÜLMESİ TEMENİSİYLE:)
 

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
7,996
Tepkime puanı
4,741
Puanları
113
Yaş
35
Konum
Şişli, İstanbul
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bütün Annelerimizin Anneler Günü Kutlu olsun. Ne yapsak haklarını ödeyemeyiz:)
 

löngöz

Daimi Üye
Katılım
5 May 2010
Mesajlar
1,821
Tepkime puanı
135
Puanları
63
Yaş
64
Konum
İZMİR,AKYAKA
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Annelerimiz,eşlerimiz ,kızkardeşlerimiz ,sevgilimiz ...bizler için çok önemli olmalıdırlar ..
bugün hepsi için bizim onlara önemli olduklarını en iyi şekilde hissettireceğimiz bir gün...
ben tüm annelerin ve anne adaylarının bu güzel gününü kutluyorum...
 

enis59

Daimi Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
1,211
Tepkime puanı
22
Puanları
38
Yaş
40
Adı
Enis
Bütün Annelerimizin Anneler Günü Kutlu olsun
 

sokrates

Aktif Üye
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
484
Tepkime puanı
8
Puanları
18
Yaş
47
Konum
Kastamonu/Cide
Adı
Murat Can
Kan Grubu
A Rh Negatif
Yüce insanların günü kutlu olsun onların yüceliği bugüne mahsus kılınmamalı onlar her gün anılmaya layıklar onların yüceliği inkar edilemez hiçbir zaman. Allah kitabında onlar içinde birkaç sayfa ayırmişki onların önemini bizim için ne kadar önemli olduklarını işlemiş kelamında.

ANNE OLARAK KADIN

İlâhî yaratılışta annelerin çocuklarına olan sevgileri, yüce bir görevden kaynaklanır. Cenâb-ı Allah sonsuz rahmetini (sevgi, şefkat ve merhametini) bakıma muhtaç çocuklara da yansıtmış, bu görevi anne ve babaya vermiştir. Anne, hiç karşılık beklemeden hep vermenin ve içtenlikle sevmenin sembolüdür. Çocuğunu güçlüklerle karnında taşımış, sıkıntılara katlanarak doğurmuş,büyümesi için eşi ile birlikte her türlü fedakârlığı göstermiş, bütün zorluklara da seve seve katlanmıştır. İnsanlığın gelecek nesli de onun şefkatli kucağına teslim edilmiştir. Peygamberlerin çocukluk çağlarında yetişirlerken, annelerin kendilerine olan sevgi, şefkat ve fedakârlıkları Kur'ân'da birçok ayetlerle vurgulanmıştır. Sevgili Peygamberimiz, cennete giden yolun annelerin rızasını kazanmaktan geçtiğini şu kutsal sözleriyle belirlemiştir : «Cennet annelerin ayakları altındadır.»

BANA, SONRA ANA-BABANA ŞÜKRET

31/14 : Biz insana, annesine ve babasına itaati tavsiye ettik. Annesi onu güçsüzlük üstüne güçsüzlükle taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yılda olmuştur. (Onun için) Bana sonra da ana babana şükret. Dönüş ancak Bana'dır.
46/15 : Biz insana, anne ve babasına çok iyi davranmasını önerdik. Annesi onu zorluğa uğrayarak karnında taşımış, onu güçlükle doğurmuştur. Taşıması ve sütten kesilmesi 30 ay sürer...

Hamd, şükür ve teşekkür etmek; evreni ve insanları yaratarak yaşamımızı borçlu olduğumuz Yüce Allah'adır. Sonra da dünya'ya geliş sebebimiz olan anne ve babanın hakkı gelir. Cenâb-ı Allah bu ayetlerle ebeveyne de şükredilmesini önermiştir. Cenâb-ı Allah'a kulluk etmek ne kadar önemli ise, anne ve babaya da sevgi göstermek, hürmet ve iyilik etmek o kadar gereklidir.

Yaratılanlar arasında bilhassa insan, yetişirken özel bir bakıma ihtiyaç gösterir. Yeni doğan bir çocuğun yaşayabilmesi için; sevgiye, titizlikle bakıma ve korunmaya ihtiyacı büyüktür. Aksi takdirde çocuğun hayatta kalması mümkün olmaz. İşte bu yükümlülükleri içtenlikle yapan, her türlü fedakârlığı gösteren, gerekirse kendi hayatını bile tehlikeye atan yegane varlık ise annedir. O anne ki; gebeliğinde türlü güçlüklerle çocuğunu karnında taşımış, doğururken çok acılar çekmiş, süt verirken de bir çok zorluklara katlanmıştır. Çocukların büyümeleri, yetişmeleri ve iyi bir terbiye almaları için baba ile birlikte her türlü gayreti seve seve gösterir. Gerektiğinde yemez yedirir, giymez giydirir. Annenin çocuklar üzerindeki hakkı ne kadar büyüktür.

İnsanın; Yüce Allah'tan sonra yaratılış sebebi olan anne ve babaya sevgi göstermesi, iyilik yapması ve itaat etmesi hayat boyunca devam etmelidir. Onlara karşı yapılacak kusur ve ihmallerde, Kur'ân insanları şöyle uyarıyor : «Dönüş ancak Bana'dır.» Ebeveyne olan yükümlülüklerin hesabı, İlâhî Yasalar gereği bir gün mutlaka sorulacaktır.

RAB'BİN ANA-BABAYA İYİLİĞİ EMRETTİ

19/32 : (Allah) Anneme iyilik etmemi önerdi. Beni zorba bir eşkiya yapmadı.
17/23-24 : Rabbin...anneye babaya iyilik etmenizi emretti. İkisinden birisi, yahut her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara öf deme, onları azarlama, onlara güzel söz söyle! İkisine de acıyarak tevazu kanadını indir. Ve de ki: Rabbim, onların beni küçük iken terbiye edip yetiştirdikleri gibi, ikisine de merhamet et.

Yüce Allah'ın yaratmasıyla meydana gelen insana, dünya' ya geliş sebebi olarak görevlendirilen anne ve babasına iyilik etmesi emredilmiştir. Bu; onları incitmemek, saygılı davranmak, öğütlerini dinlemek ve isteklerini yerine getirmekle mümkündür. Ebeveynin rızasını kazanmak, ihtiyaçları varsa gidermek evlatların başlıca görevleri olmalıdır. Eğer onlardan biri veya ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, onlara karşı öf bile demekten sakın, onları asla azarlama, yalnızca güzel ve tatlı sözler söyle. Görülüyor ki, ana-baba hiçbir zaman inceltilmeyecek, üzülmeyecektir. Kırıcı sözler sarfetseler bile onlara karşı ancak hoşgörü ve saygı ile davranılmalıdır. İhtiyarlık çağına girmiş ana-baba için Yüce Rabbine şöyle yakarışta bulunun: «Onlar beni küçük iken terbiye edip yetiştirdikleri gibi, ikisine de merhamet et. »

Ne mutlu anne-babalarını gönülden sevenlere ve onlara içtenlikle hizmet edenlere, ebeveynlerini her zaman hatırlayanlara ve onların hayır dualarını alıp mutluluk kazananlara ve ahirette de kurtuluşa erenlere.

(ALINTIDIR)
 

agartan

Moderatör
Yönetici
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
25,225
Tepkime puanı
14,001
Puanları
113
Yaş
54
Konum
İstanbul
Adı
Şeref
Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.
Onları sadece bugün değil, her an hatırlayalım ve bunu hissettirelim
 

Ali Emre

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
340
Tepkime puanı
38
Puanları
28
Yaş
46
Konum
ABUJA/NİGERİA
Adı
ali emre
tüm annelerin ellerinden öperim anneler gunlerini kutlarım
 

Evren Tamer

Daimi Üye
Gold Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
1,221
Tepkime puanı
699
Puanları
113
Yaş
39
Adı
Evren Tamer
Tüm Annelerin.Anneler günü kutlu olsun.sağlıklı güzel nice senelere.iyiki varsınız....
 

coredon

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
830
Tepkime puanı
66
Puanları
18
Yaş
43
Konum
İstanbul
Adı
FERHAT SARI
Sizleri çok seviyoruz canımız annelerimiz.