Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Arkadaş tekne almadan önce lütfen bana bizzat danışın

Adı
Fatih Çakar
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Aksesuar konusunda kesinlikle kendiniz yapabilirsiniz internet deniz derya adeta o kadar büyük paralar vermenize gerek yok onlar yüzünden insanlar denizcilikten soğudu mesela minder için bir dükkana girersin teknem için istiyorum dersin fiyat katlanır tekne kullanıcısı isterse sandal kullansın insanların gözünde zengindir.

acanerk

Yeni Üye
Adı
Caner Kalaycı
Arkadaşlar merhaba
Forumda Başaran Bey, Ercan Bey ve Osman Bey’den çeşitli fikirler aldım özellikle teşekkür ederim.
En son viyaboat 4.65 konsollu, anılmarin 4.60 konsolsuz ve yerliyurt 4.60 konsollu arasında kaldım.
Motor seçimi 30 hp
Benim gönlüm viyaboattan yana olsa da sadece reklamlarından duyduklarım var, kullanan, dengesini bilen, önermeyen var mı acaba?

Son düzenleme:

ercan48

Üye
Adı
Ahmet Ercan
Kan Grubu
O Rh Negatif
Bu ayın 20 sinden sonra motor gümrükten gelecek'%1kdv dolayı gecikti'montajından sonra teslim edilecek ,isterseniz Muğla Akyaka da deneyebilirsiniz,hatta Ferhat Bey motor montajindan sonra kendi deneyip öyle teslim ediyor sizede tecrübe ettirebilir

momentmc

Üye
Adı
Gokhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Gökhan bey verdiğiniz bilgiler için cok tşk ederim
ben nauta 6.20 tekne aldım v tipi deplasman tipi değil
tam boy: 6.20
en :2, 25
drfat :55
yük: 2.20
ağırlık : 1150 kg.
115 hp yamaha ile kac mil yapabilirim
bilgi verdiğiniz için ve emeğiniz için tşk ederim
Öncelikle hayırlı olsun. Oldukça geç cevap verebiliyorum. Malum covid meselesi ve ardından yaz sezonu, tekneyi denize hazırlama aşaması vs derken anca görüp, cevap yazabildim.

Nauta bu tekneyi ilk defa bu yıl fuarda sergiledi. Bence fena değil. 720'ye bütçesi yetmeyenler veya daha büyüğünü istemeyenler için ideal bir tekne ortaya çıkmış. Muhtemelen tek başınıza 35-40 mil hız yaparsınız diye düşünüyorum. Oldukça ağır bir tekne ve dengesini de merak ediyorum. Eğer denize indirdiyseniz tecrübelerinizi paylaşırsanız iyi olur.

momentmc

Üye
Adı
Gokhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Değerli balık dostları, ben de 5 mt civarında bir tekne bakıyorum, fuara da gittim, kafam daha da karıştı:

Safter 5 mt sport, Moonday, Viyaboat, Koc Marine arsında kaldım. İstanbul Bostancı'da oturuyorum, adalar civarında avlanacağım, en az 30 mil yapan bir tekne olsun istiyorum. 40-50 HP Evinrude var aklımda. Bütçem 60-70 bin civarında.

Moonday 540, kapalı bir alanı olduğu, olta ve dalış malzemelerini koymak için makul gözüküyor ama fiyatı da daha yüksek. Hızlı ve dengeli bir tekne için öneriniz nedir.

Hepinize ilginiz için şimdiden teşekkür ederim, bol balıklı günler...
Moonday, Anıl Marin ve Enma tekneleri daha oturaklı, kalitelidir. İşçilik ve parça kalitesini hissedersiniz. İnsanlar artık eskisi gibi kulaktan dolma bilgilerle tekne almıyor. İnterneti ve kaynakları araştırıyor. Üreticilerde daha kaliteli malzeme ve işçilik ile teknelerini piyasaya sürmek zorunda.

Önerim bütçeniz varsa tabii söylediğim 3 markadan birisini almanız olacaktır. Üretici istediğiniz boyut ve özelliklere göre motor önerisi sunacaktır.

momentmc

Üye
Adı
Gokhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba herkese,
Konuyu baştan sona okudum ve çok faydalandım diyebilirim. Gelelim asıl konuya; tüm forum üyeleri gibi ben ve kardeşim balık sevdalısıyız, kıyıdan omuz omuza o mera senin bu mera benim gezmek bizi biraz yordu ve bir tekne almaya karar verdik. Bu aşamada biraz detay vermem gerekiyor galiba. İkimizin de çalışma hayatı sebebiyle kısıtlı vakti ve bu vakti verimli kullanma zorunluluğumuz var. İstanbul Bahçelievlerde ikamet ediyoruz ve sanırım tekneyi Yeşilköy’e bağlayacağız. Biraz açılıp balığımızı alıp döneceğiz. Hava bozuksa çıkmayız, vs. gibi düşüncelerimiz var ve kararlıyız. Bütçemizi de 20.000₺ ile sınırlandırdık. Biraz araştırma ve firmalarla iletişim sonucunda safter firmasında karar kıldık. Biz 4.50 10 bg altı model düşünürken Ayhan Bey (firma sahibi ve ilk görüşmemiz çok verimli bilgilerle doluydu) bize 4.70 ve 20 bg manual tohatsu kombinasyonunda çok ısrarcı oldu ve aklımızı çeldi. Bütçemizin biraz üzerinde bir fiyat çıktı ama ilk istediğimiz de bütçemizin biraz altında aslında. Firma zaten seçtiğimiz 3 firmadan biriydi ve konunun içinde hiçbir kötü yorumla karşılaşmadığımdan aslında kafam rahat. Henüz bir anlaşma veya ödeme yapmadık ama çok yakınız. Bunca detayla sizi yorduktan sonra sormak istediğim şu; neredeyse sürekli 2 kişiyle ve bahsettiğim koşullarda yapılacak av ve gezintiler için bu kombinasyon konfor dengesi açısından nasıldır? İkinci sorum ise bu kombinasyon bizim için çok mudur? Ya da 4.50 10 bg kombinasyonu bize az mıdır, yorar mı?
Çok teşekkürler, iyi forumlar.
4.50 için 10 HP azdır. Ufak bir fırtınada problem yaşarsınız. Deniz şakaya gelmez. 4.50 için ideal 20 HP'dir. 30 HP göz çıkarmaz. Satarken de değerine göre satarsınız. Fiziki bir darbe olmadığı sürece değer kaybetmeden satabilirsiniz. Bu yıl bunun örneğini gördük. 70-80 bin tl olan tekne ve motor kombinasyonları 100-120 bin TL'lere kadar çıktı.

momentmc

Üye
Adı
Gokhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Arkadaşlar merhaba
Forumda Başaran Bey, Ercan Bey ve Osman Bey’den çeşitli fikirler aldım özellikle teşekkür ederim.
En son viyaboat 4.65 konsollu, anılmarin 4.60 konsolsuz ve yerliyurt 4.60 konsollu arasında kaldım.
Motor seçimi 30 hp
Benim gönlüm viyaboattan yana olsa da sadece reklamlarından duyduklarım var, kullanan, dengesini bilen, önermeyen var mı acaba?
Viyaboat'u kullanmadım, bu yüzden bilgim yok. Ancak saydığınız diğer iki marka piyasada oldukça bilinen ve yıllardır üretim yapan markalardır. Bütçenize muhtemelen Anıl Marin ve Yerliyurt arasında daha çok Yerliyurt uyacaktır. 4.60 eğer yeterli ise tercih edin. Ama bütçeniz varsa Yerliyurt Khan modelini incelemenizi öneririm. Çok güzel bir model.

momentmc

Üye
Adı
Gokhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba, Anıl marin 6.20 hakkında bilgisi olan var mıdır acaba? 2.57 en ve 950 kg ağırlığı var.
Ayrıca 150 hp motor ile kaç knot sürate ulaşabilir acaba ?
Gayet denizci ve kalitelidir. Üretici ulaşabilecek maksimum hız detaylarını paylaşacaktır. Ama ortalama 50 knot hıza ulaşabilir. Denizde bu hıza gerek var mı derseniz bence kesinlikle yok. Neredeyse 100 KM'ye yakın bir hızdan bahsediyoruz. 10 saniye önce dümdüz diye geçtiğiniz deniz 10 saniye sonra bir anda yatay 1,5 metrelik dalgaya dönüşebilir ve boşluğunuza gelir sizi, sevdiklerinizi ilk denize tekrar vurması esnasında sağa, sola savurabilir. Kafanızı kromlara o hızla vurduğunuzda olabilecek problemleri düşünmek bile istemez kimse.

Bu güce dalgadan ve fırtınadan kaçmak için ihtiyacınız olacaktır. Kalabalık olduğunuzda bir yere 50 değil ama 25-30 knot ile ulaşmak için ideal olacaktır.

momentmc

Üye
Adı
Gokhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Arkadaşlar Merhaba
Tekne konusunda yardımınıza ihtiyacım var
-Karadenizde mayıs ayından Eylül ayına kadar havalar müsait olduğunca denize çıkıyoruz. Kayınpederimin 4,25 ahşap pancar motorlu kayığı var ama bu daha çok ağ sermek için kullanılıyor ve kayık çok ağır olduğu için kıyıdan denize indirmek ölüm.
-olta atmak için (istavrit,çinekop,vs) kullanacağımız kıyıdan çok uzaklaşmayacağımız
- iki kişinin aynı tarafta olta attığında yan yatmayan
- Kayığı karaya çekerken olduğumuz yerde çakıl taşları var, ister istemez her yıl doluyor altı azda olsa taşlara değecek
Bunuda göz önüne alırsak
Önerebileceğiniz tekneler hangileri
Deneyimli arkadaşlarımız görüşlerini paylaşabilirlerse memnun olurum
4mt-5mt arası ve 9.9 motor düşünüyorum
Bütçemiz max. 30 bin civarı
[COLOR=var(--fr-element-metin)]Teşekkürler şimdiden [/COLOR]
Merhaba,

Hem hafif, hem kaliteli bir şey istiyorsunuz. Bunun olması pek mümkün değil. Ancak yere sürttüğünde problem olmasın, kayaya vurduğumda çatlamasın vs istiyorsanız polietilen teknelere bakmanızı öneririm. Enteresan bir şekilde meraklıları oluşmaya başladı. Hem hafif, hem de dayanıklı.

Yok fiber istiyorum derseniz bütçeniz dahilinde yerliyurt modellerine bakmanızı öneririm. Denizci ve işçiliği kaliteli teknedir.

momentmc

Üye
Adı
Gokhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba rota üretimi meşhur 660 Fischer modellerinin fiyatları uçmuş durumda..ben bişey mi kaçırdım? Kim üretiyor bu tekneleri ?üretici firma başka birine mi devretti Kullanılan malzemeler mi değişti? üretici eski rota değil galiba internette şu anda üreticisi kim net olarak bulamadım..sahibi öldükten sonra biraz karışmış durumlar NETA kalıpların aynısıyla üretim yapıyor sanırım vs vs ama bu tekmelerin sıfır olanları motorsuz olarak 35-40.000 tl arası değil miydi? biraz eli yüzü düzgün 660 Fischer lar içten 25-30 HP dizel motor veya kıçtan takma 40-50 HP lik olanlardan bahsediyorum , model yılları 2011-2017 arası olanların hemen tamamı 110-150 arası fiyat yazıyor..Tamam güzel geniş kullanım olanı olan denizci tekneler hakkaten her daim alıcısı olan şahsen benim de beğendiğim tekneler de bu fiyatlar biraz saçma değil mi? Yanlış anlamayın çamur atmak istemiyorum veya değersizleştirme gibi bir niyetim yok tekne sahipleri de alınmasın lütfen..dediğim gibi (tarz olarak çok uymamakla beraber) son günlerde neden olmasın aslında güzel tekneler diyerek kıçtan motorlu modellerine gerçekten alıcı gözle bakayım dedim..dedim de gerçekten anlayamadım rota konusunu bilen birileri yardımcı olursa çok sevinirim..bu modelleri kim üretiyor? NETA ve ROTA denildiği gibi aynı kalıp mı? İşçilik olarak aralarında fark var mı? Fiyatlar neden bu kadar yüksek?
Bir şey kaçırmadınız aslında COVID sonrası kimse yaz tatilini otellerde yapmak istemediği için ev, çadır, kamp, tekne fiyatları dövizin de hareketliliğinden sonra iyice uçtu.

Rota eski bir kalıptı sahibi dediğiniz gibi öldükten sonra o kalıp geliştirilmedi. Akabinde İzmir Urla'da üretimi yapılan Neta ile devam edildi. Aynısı olmasa bile çok az farklılıklar var. Ama artıları oldukça fazla. Denizcilerin isteklerine göre sürekli revize ediliyor. Dıştan takma motor esnekliği büyük avantaj, havuzluk tamamen size kalıyor vs vs..

Fiyatlar üreticiler nezdinde maliyetlerden dolayı sanırım yükseldiği için ve ikinci el kısmına da aşırı talep olmasından dolayı kimse 10-15 farka bakmadan artık lanet olsun deyip satın alıyor diye düşünüyorum.

Ben NETA'ya da alternatif ve daha denizci duran Nauta modelini yakından takip ediyorum. Fuarda da iki kere inceledim. Ancak inanılmaz yüksek rakamlar. 80 HP Yanmar motor ile orta seviye aksesuarlar dahil 240-250 bin TL civarı rakam vardı Mart ayındaki fuarda. Şuan 280-290 arası bir şey isteniyor. Muhtemelen önümüzdeki Mart ayına 300-320 bandına kadar gidecek gibi..